X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zimowy atak na K2 zakończony sukcesem. Nepalczycy zapisali się w historii

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 13:20
Atak szczytowy na K2 zakończył się powodzeniem - poinformował Chhang Dawa Szerpa. Ostatni niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik próbowało pokonać dziesięciu wspinaczy. Szerpowie i liderzy wielu komercyjnych wypraw zapisali w historii.
Wschód słońca nad K2
Wschód słońca nad K2Foto: Patrick Poendl/Shutterstock
  • Tej zimy o zdobycie K2 walczyła pokaźna grupa wspinaczy, w bazie zameldowało się wiele ekspedycji, na miejscu była tym Polka Magdalena Gorzkowska
  • O zdobycie K2 (8611 m n.p.m.) starali się profesjonaliści oraz ekipy komercyjne
  • Z bazy wcześniej musiał być ewakuowany Polak, Waldemar Kowalewski
Everest 1980 baner zdjęcie 1200.jpg
SERWIS SPECJALNY - JAK POLACY ZDOBYLI EVEREST w 1980

K2 jest drugim co do wysokości szczytem na świecie - 8611 metrów n.p.m. Polacy próbowali zdobyć K2 zimą trzykrotnie. Bez skutku. Po raz pierwszy, na przełomie 1987 i 1988 roku, atakowała międzynarodowa ekipa pod kierunkiem pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawady.

W 2003 Polacy ustanowili rekord wysokości zimowego himalaizmu na tym pięknym szczycie o kształcie piramidy, nazywanym przez Chińczyków Qogir ("Wspaniała Góra"). Wyprawa Netia K2 Expedition - pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, piątego na świecie zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum - działała od strony chińskiej i na północnym filarze Marcin Kaczkan, Urubko oraz Piotr Morawski (bez wspomagania tlenem) dotarli do wysokości 7650 m. Polska narodowa wyprawa próbowała następnie zdobyć szczyt zimą 2018 roku. 

W piątek 15 stycznia 2021 roku pojawiła się informacja, że czterej Szerpowie z kilku wypraw działających na K2 połączyli siły i, jak poinformowano na profilach ekspedycji, dotarli do wysokości 7800 m (pojawiały się sprzeczne informacje dotyczące tego, czy wspinacze korzystają z butli z tlenem).

himalaje góry k2 1200 f.jpg
Trwa atak na K2: ośmiotysięcznik zdobyty w sposób sportowy lub "na dopingu" - tlen robi różnicę

Następnie spróbowali czegoś, co przez dekady pozostawało celem najlepszych wspinaczy świata - ataku na niezdobyty dotąd o tej porze roku szczyt.

>>> SERWIS SPECJALNY - JERZY KUKUCZKA

W tym sezonie zimowym na K2 działa duża grupa około 60-70 wspinaczy. Ostatni tydzień był dla himalaistów czasem oczekiwania na lepszą pogodę, bo wspinanie nie było możliwe ze względu na szalejący wiatr, który w bazie osiągał 80 km/h a wyżej wiało nawet z prędkością 120 km/h. Ekipy poniosły straty. Huragan zniszczył wcześniejszą pracę zespołu dowodzonego przez nepalskiego komandosa Nirmala "Nimsa" Purję. 

Były żołnierz elitarnej jednostki sił specjalnych Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii nie poddał się i połączył siły z innymi ekipami.


Do ataku szczytowego w nocy z 15 na 16 stycznia wyruszyło w sumie dziesięciu wspinaczy:

Nirmal Purja
Gelje Sherpa
Mingma David Sherpa
Mingma G
Sona Sherpa
Mingma Tenzi Sherpa
Pem Chhiri Sherpa
Dawa Temba Sherpa
Kili Pemba Sherpa
Dawa Tenjing Sherpa

The combined effort from the teams made some remarkable progress this afternoon. As per the mega plan, big well done to...

Opublikowany przez Nirmala Purję Piątek, 15 stycznia 2021

Pogoda sprzyjała zespołowi, który piął się w górę i już w sobotę zapisał się w historii jednym z największych osiągnięć himalaizmu. 

16 Jan 2021 🇳🇵🏔🇵🇰 WE DID IT, BELIVE ME WE DID IT- JOURNEY TO THE SUMMIT NEVER DONE BEFORE 🦾The Karakorum's 'Savage...

Opublikowany przez Chhanga Dawę Sherpę Sobota, 16 stycznia 2021

Na TT agencja Seven Summit Trecks podała, ze na szczycie nikt nie będzie pierwszy, jeżeli wejdą to razem, w grupie.

Wspinając się himalaiści musieli pokonać tak zwany "Bottleneck", położony na Żebrze Abruzzich wąski kuluar nad którym dominuje ogromny serak. To odcinek, który uważany jest za kluczowy w drodze na szczyt. Duże nachylenie ściany i wysokość sprawiają, że w przeszłości zdarzały się tam liczne wypadki. Kiedy to się udało, wydawało się przesądzone, że akcja Nepalczyków zakończy się sukcesem.

Jak wygląda ten fragment drogi pokazuje też film:

Informację przekazał Chhang Dawa Sherpa z agencji Seven Summit Treks, potwierdza ją też Polski Himalaizm Zimowy. "Zimowy.Gratulacje dla 10 Nepalczyków którzy stanęli na szczycie! Trzymamy mocno kciuki na zejściu !" - czytamy na profilu społecznościowym programu.

Koło godziny 17. naszego czasu wszyscy bezpiecznie zeszli do obozu czwartego na wysokości 7800 m. 

W bazie pod K2 zameldowała się także Magdalena Gorzkowska. 28-letnia Polka, była lekkoatletka. 

Magdalena Gorzkowska 1200 f
Gorzkowska idzie zimą na K2. Jak ona śmie porywać się na największy problem współczesnego himalaizmu?
00:53 pawlica k2.mp3 O szczegółach zimowego ataku na K2 opowiada Paweł Pawlica (IAR)

 

Czytaj także:

ps

Czytaj także

K2: w sobotę szansa na atak szczytowy. Wraca temat korzystania z tlenu. "Z o2 to jak TdF na rowerze elektrycznym"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 21:54
Czterej Szerpowie z kilku wypraw działających na K2 (8611 m) w Karakorum połączyli siły i jak poinformowano na profilach ekspedycji dotarli do wysokości 7800 m. Teraz planowany jest atak na niezdobyty dotąd o tej porze roku szczyt. 
rozwiń zwiń