Ekstraklasa: Śląsk Wrocław - Pogoń Szczecin. Exposito bohaterem gospodarzy. Portowcy bez punktów

2021-02-28, 19:58

Piłkarze Śląska Wrocław Guillermo Cotugno (L) i Erik Exposito (P) cieszą się z gola podczas meczu Ekstraklasy z Pogonią Szczecin. Foto: PAP/Sebastian Borowski

Śląsk Wrocław wygrał z Pogonią Szczecin 2:1 (2:1) w spotkaniu 19. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Gola dla gości strzelił Jakub Bartkowski (12.), dla Śląska dwa razy trafił Erik Exposito (44. i 45.).

Pogoń pierwsza strzeliła gola, dominowała i mogła strzelić kolejne bramki, ale z Wrocławia wyjechała z niczym. Śląsk obudził się tuż przed przerwą i w ciągu trzech minut zdobył dwa gole, które dały im zwycięstwo.

Od pierwszych minut przewagę uzyskała Pogoń i szybko udokumentowała ją golem. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego zawodnicy Śląska tak pilnowali rywali, że Jakub Bartkowski znalazł się zupełnie sam i strzałem głową nie dał szans Matusowi Putnockiemu.

Krychowiak bohaterem derbów Moskwy. Piękna bramka polskiego pomocnika [WIDEO]

Goście po strzeleniu gola wcale nie zrezygnowali z ataków i kilka chwil później mieli wyśmienitą okazję na podwyższenie prowadzenia. Szczecinianie wyprowadzili kontratak i znaleźli się czterech na dwóch. Nie tylko jednak nie trafili do siatki, ale nawet nie oddali strzału.

W kolejnych fragmentach gry przewaga Pogoni nie była już tak duża, ale nadal to akcje gości były groźniejsze i tylko oni stwarzali sytuacje bramkowe. Szansę na gola miał m.in. Kacper Kozłowski, ale zamiast do siatki trafił w debiutującego w ekstraklasie Łukasza Bejgera.

Goście przeważali, ale niespodziewanie schodzili w przerwie do szatni przegrywając. Śląsk pierwszy celny strzał oddał na minutę przed regulaminowym czasem pierwszej połowy i zdobył od razu gola. Po dośrodkowaniu z lewej strony błąd popełnił Dante Stipica i piłka trafiła na głowę Erika Exposito, a później do siatki.

Trzy minuty później wrocławianie oddali drugi strzał i wyszli na prowadzenie. W zamieszaniu w polu karnym najpierw strzelał Mathieu Scalet, a do odbitej piłki dopadł Exposito i zrobiło się 2:1.

Po zmianie stron pierwszy niespodziewanie zaatakował Śląsk. Po szybkiej akcji w idealnej sytuacji znalazł się Exposito, ale Hiszpan źle przyjął piłkę i nie zdołał oddać nawet strzału.

W kolejnych fragmentach spotkania optyczną przewagę posiadała Pogoń, ale jeżeli w pierwszej połowie z dużą łatwością przedostawała się w pobliże pola karnego gospodarzy i stwarzała bramkowe sytuacje, to po przerwie zupełnie nie radziła sobie z zagęszczoną obroną gospodarzy. Szczecinianie grali zdecydowanie za wolno, aby zaskoczyć rywali, a z drugiej strony Śląsk się lepiej ustawiał.

Bundesliga: Lewandowski coraz bliżej rekordu. Wyprzedzi Gerda Muellera?

Dopiero na kwadrans przed końcem spotkania goście ponownie zagrozili bramce wrocławian. Po ładnej akcji Kamil Drygas huknął z kilku metrów, ale trafił tylko w poprzeczkę. Była to pierwsza i ostatnia okazja przyjezdnych na gola po przerwie.

Za to Śląsk powinien podwyższyć prowadzenie. Najlepszą szansę miał Robert Pich, który po dograniu Exposito miał już tylko bramkarza rywali przed sobą i trafił prosto w niego. Chwilę później arbiter zakończył spotkanie.

Viteslav Lavicka pochwalił grę lewego obrońcy, Dino Stigleca (IAR) 0:27
+

Śląsk Wrocław – Pogoń Szczecin 2:1 (2:1)

Bramki: 0:1 Jakub Bartkowski (11-głową), 1:1 Erik Exposito (44-głową), 2:1 Erik Exposito (45+2).

Żółta kartka – Śląsk Wrocław: Mateusz Praszelik. Pogoń Szczecin: Jakub Bartkowski.

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom). Mecz bez udziału publiczności.

Śląsk Wrocław: Matus Putnocky – Guillermo Cotugno, Łukasz Bejger, Mariusz Pawelec (20. Mark Tamas), Dino Stiglec - Bartłomiej Pawłowski, Mateusz Praszelik (46. Lubambo Musonda), Waldemar Sobota (75. Szymon Lewkot), Mathieu Scalet, Robert Pich – Erik Exposito.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Jakub Bartkowski (84. Mariusz Fornalczyk), Benedikt Zech, Mariusz Malec, Luis Mata (71. Kacper Smoliński) - Michał Kucharczyk, Damian Dąbrowski, Alexander Gorgon (67. Kamil Drygas), Kacper Kozłowski (67. Adrian Benedyczak), Sebastian Kowalczyk - Luka Zahović.

Wyniki meczów 19. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2021-02-26:
Warta Poznań - Lech Poznań 1:2 (0:0)
Raków Częstochowa - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:0 (0:0)
2021-02-27:
PGE FKS Stal Mielec - Lechia Gdańsk 0:1 (0:1)
Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 0:1 (0:0)
Górnik Zabrze - Legia Warszawa 1:2 (1:1)
2021-02-28:
Wisła Płock - Wisła Kraków 1:3 (0:0)
Śląsk Wrocław - Pogoń Szczecin 2:1 (2:1)
Cracovia Kraków - KGHM Zagłębie Lubin 2:4 (1:2)
Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. PGE FKS Stal Mielec 18 3 6 9 18-31 15 -13
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze