X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Siatkówka: Liga Narodów ma być jak NBA. Turniej coraz bliżej, ale wątpliwości nie brakuje

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 09:00
Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB) zdecydowała, że tegoroczna Liga Narodów siatkarzy i siatkarek zostanie rozegrana we włoskim Rimini w formule tzw. "bańki". Polski Związek Piłki Siatkowej zwrócił się do działaczy światowej centrali o odpowiedź na kilka nurtujących pytań. Wiadomo, że to krajowa federacja będzie musiała pokryć koszty pobytu reprezentacji podczas turnieju. 
Polscy siatkarze  w akcji
Polscy siatkarze w akcji Foto: Twitter.com/FIVBVolleyball (screen)
  • W Lidze Narodów zagra po szesnaście najlepszych żeńskich i męskich reprezentacji narodowych 
  • W poprzednich edycjach zespoły przemieszczały się po całym świecie, grając turnieje w różnych państwach 
  • Koronawirus wymusił zmianę w formacie rozgrywek. Pytań jednak nie brakuje 
PAP ZAKSA 1200.jpg
TAURON Puchar Polski: ZAKSA nie dała szans Jastrzębskiemu. Triumf kędzierzynian w finale

Liga Narodów rozgrywana jest od 2018 roku jako rozpoczęcie sezonu reprezentacyjnego. Rozgrywki te zastąpiły Ligę Światową (wśród mężczyzn) i World Grand Prix (wśród kobiet). W LN rywalizuje po 16 najlepszych drużyn narodowych żeńskich oraz męskich. Polscy siatkarze w 2019 roku sięgnęli po brązowe medale podczas turnieju finałowego w Chicago.

Plany trzeba było zweryfikować 

Ubiegłoroczna edycja została odwołana ze względu na pandemię koronawirusa. Światowa federacja początkowo liczyła na to, że w 2021 roku uda rozegrać się rozgrywki w "starym" formacie. W listopadzie ubiegłego roku ogłoszono nawet, że Gdańsk i Kraków będą gospodarzami "polskich" turniejów LN. Szybko jednak okazało się, iż plany światowej federacji nie mogą być zrealizowane.

- Pod koniec stycznia zostaliśmy poinformowani, że FIVB pracuje nad inną formułą rozegrania Ligi Narodów, która zagwarantuje uczestnikom maksymalny poziom bezpieczeństwa sanitarnego - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Janusz Uznański, rzecznik prasowy PZPS. 

W 2018 i 2019 roku reprezentacje rozgrywały po piętnaście meczów w fazie interkontynentalnej w ciągu pięciu tygodni. Turnieje odbywały się na pięciu kontynentach, a sportowcy byli w nieustannej podróży. 

- Sytuacja jest absolutnie niezależna od działaczy i wynika z obostrzeń panujących na całym świecie. Dotychczasowa formuła związana z podróżami drużyn między różnymi kontynentami jest obecnie nie do przeprowadzenia - wyjaśnił Uznański. 

Krajowe federacje już w styczniu dowiedziały się o planach rozegrania turniejów w tzw. "bańce" - zgromadzeniu wszystkich uczestników w jednym miejscu, po wcześniejszym przebadaniu na obecność koronawirusa. W ubiegłym roku podobne rozwiązanie zastosowały władze słynnej koszykarskiej ligi NBA. 

Miesiąc w Rimini 

Gospodarzem zarówno żeńskiej, jak i męskiej rywalizacji będzie włoskie Rimini. Runda zasadnicza turnieju kobiet zostanie rozegrana w dniach 25 maja - 20 czerwca, a mężczyzn - 28 maja - 23 czerwca. Półfinały i finały kobiet odbędą się odpowiednio 24 i 25 czerwca, a mężczyzn - 26 i 27 czerwca. W decydującej fazie wystąpią po cztery najlepsze zespoły, a nie sześć, jak bywało w "normalnych" edycjach. 

W praktyce rywalizacja ma wyglądać tak, że od wtorku do czwartku mecze rozgrywać będą kobiety, a od piątku do niedzieli - mężczyźni. Nie będzie więc  pod tym względem zmiany w porównaniu z edycjami z 2018 i 2019 roku. Chodziło głównie o względy telewizyjne - nie chciano dopuścić do sytuacji, w której siatkarki i siatkarze konkurowaliby o widzów. 

Wszystkie reprezentacje będą musiały rozegrać w Rimini 15 meczów w ciągu 26 dni. Najlepszych czekają dodatkowo dwa dodatkowe spotkania. Czołowe reprezentacje są przyzwyczajone do podobnych maratonów. Podczas Pucharu Świata trzeba zagrać 11 spotkań w ciągu dwóch tygodni. 

Rozgrywanie meczów co dwa dni przez miesiąc w jednym miejscu będzie jednak ewenementem. 

- Tak intensywny turniej to rzecz nieznana w historii siatkówki. Nie ma jednak innego wyjścia. Rozciągnięcie Ligi Narodów na dłuższy okres byłoby jeszcze mniej korzystne ze względu na igrzyska olimpijskie i skutki separacji - zauważył Janusz Uznański. 

Rzecznik prasowy PZPS przypomniał, iż rozważano inne możliwości rozegrania turnieju, ale nie zyskały one aprobaty Rady Ligi Narodów. 

- Były propozycje ze strony innych federacji, aby rozegrać „małe bańki” na poszczególnych kontynentach z udziałem mniejszej liczby zespołów, ale wtedy nadal w grę wchodziły by podróże. Obecne rozwiązanie nie jest optymalne, ale najbardziej bezpieczne z rozważanych - zauważył. 

Znaków zapytania nie brakuje 

Choć PZPS pozytywnie ocenia decyzję światowej federacji, ma też pytania do FIVB. Niedawno na portalu WP SportoweFakty umieszczono informację prasową z polskiej federacji, która postawiła kilka znaków zapytania. Chodzi m.in. o liczbę zawodników w składzie, godziny rozgrywania meczów (telewizje z państw azjatyckich czy południowoamerykańskich mogą mieć tutaj sporo do powiedzenia), czy też kwestie sanitarne albo marketingowe. 

Okazuje się, że każda drużyna będzie mogła zabrać do Rimini 25 osób - łącznie ze sztabem szkoleniowym. Komplikuje to pracę choćby selekcjonerowi biało-czerwonych Vitalowi Heynenowi, który chciałby sprawdzić jak najwięcej siatkarzy przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio. 

Janusz Uznański wyjaśnił, jak wygląda komunikacja PZPS ze światową centralą. 

- W piątek wysłaliśmy do Lozanny szereg pytań dotyczących przede wszystkim kwestii sportowych. Te marketingowe chcemy poruszyć na bezpośrednim spotkaniu albo w centrali, albo u nas w Polsce, z udziałem przedstawiciela FIVB - przypomniał. - Przez to, że nie odbędą się turnieje w Gdańsku i Katowicach, tracimy nie tylko ewentualne wpływy z biletów, ale też istnieje ryzyko, że nie będziemy mogli odpowiednio zaprezentować naszych sponsorów - wyjaśnił działacz. 

Milionowe koszty 

Co budzi niepokój Polaków? 

- Pewne kwestie będą wymagały kompromisów, choćby te dotyczące świadczeń sponsorskich. Oczekujemy od FIVB uzyskania możliwości ekspozycji na bandach reklamowych sponsorów i partnerów Polskiej Siatkówki podczas transmisji meczów we Włoszech - zaznaczył Janusz Uznański.

Czytaj także:

Rzecznik polskiej federacji wyjaśnił też, jak wyglądają kwestie finansowe udziału w imprezie takiej jak LN. PZPS nie zarobi bowiem z tytułu ewentualnych nagród za wyniki polskich reprezentantów w tym turnieju. 

- Mamy umowę z zawodnikami i zawodniczkami, że niemal całość pieniędzy od FIVB otrzymują nasi sportowcy - zapewnił. - Będziemy musieli natomiast ponieść koszt przebywania naszej drużyny w bańce. To nawet 200 tysięcy dolarów kosztów bezpośrednich na rzecz włoskiego organizatora. Z kosztami przygotowań, niezbędnej logistyki, ubezpieczeń itp. będzie to niemal milion złotych - poinformował. 

Póki co, nie znane są też dokładne zasady "bańki", choćby protokół postępowania w przypadku wykrycia koronawirusa w którymś z zespołów. Niewiele wiadomo o bazie hotelowej czy halach, w których mecze będą rozgrywane. Na nieco ponad dwa miesiące przed ich rozpoczęciem, sztandarowe rozgrywki FIVB są w powijakach... 

W tegorocznej Lidze Narodów siatkarzy wezmą udział Argentyna, Australia, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Francja, Iran, Japonia, Kanada, Niemcy, Polska, Rosja, Serbia, Słowenia, USA oraz Włochy. W rywalizacji siatkarek zagrają Belgia, Brazylia, Chiny, Dominikana, Holandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Niemcy, Polska, Rosja, Serbia, Tajlandia, Turcja, USA i Włochy.

Paweł Majewski, PolskieRadio24.pl 

Czytaj także

Liga Narodów siatkarzy: koronawirus wymusił zmiany. Drużyny w "bańce"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 21:26
Siatkarska Liga Narodów przejdzie duże zmiany w związku z pandemią. Mecze w formacie każdy z każdym i finały odbędą się w jednym kraju, a 16 drużyn będzie na 40 dni zamkniętych w tzw. bańce, gdzie przeprowadzane będą częste i regularne testy na obecność koronawirusa.
rozwiń zwiń