Ekstraklasa: Piast - Cracovia. Fatalna passa "Pasów" trwa

2021-03-19, 19:53

Strzelec bramki dla Piasta Dominik Steczyk (z prawej) walczy o piłkę z Pelle van Amersfoortem . Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Piłkarze Piasta Gliwice pokonali u siebie Cracovię 2:0 (1:0) w meczu rozpoczynającym 22. kolejkę PKO BP Ekstraklasy. Gole dla zwycięzców strzelali Jakub Świerczok i Dominik Steczyk.

• Gliwiczanie szybko trafili do siatki, ale w kolejnych minutach ciągle byli groźniejsi od gości
  • Cracovia na ligowe zwycięstwo czeka od grudnia

Ekstraklasa: Rafał Grzyb przed szansą. Były kapitan przejmuje Jagiellonię na dłużej

Piorunujący początek

Na początku meczu aktywniejsi byli krakowianie, jednak to gospodarze szybko zdobyli bramkę. W siódmej minucie piłkę stracił Ivan Fiolić, a Gerard Badia popisał się kapitalnym prostopadłym podaniem do wychodzącego Jakuba Świerczoka, który uciekł stoperom "Pasów".

Napastnik Piasta minął jeszcze bramkarza Karola Niemczyckiego i, mimo, próby interwencji Ivana Marqueza, zdołał umieścić piłkę w siatce. Sędzia Bartosz Frankowski sprawdzał jeszcze, czy Świerczok nie był na spalonym, ale ostatecznie uznał bramkę.

Cracovia po raz pierwszy zagroziła gliwickiej bramce w 15. minucie. Strzał wypożyczonego z Legii Luisa Rochy zatrzymał się jednak na bocznej siatce. Minutę później po rzucie rożnym głową uderzał Dawid Szymonowicz, lecz Frantisek Plach nie miał problemów z interwencją.

Trener Piasta Waldemar Fornalik chwalił pokonany zespół. (IAR) 0:15
+

Gospodarze mogli natomiast podwyższyć w dwudziestej minucie. Po zespołowej akcji Badia wyłożył piłkę Patrykowi Sokołowskiemu, lecz ten fatalnie skiksował. Cztery minuty później hiszpański kapitan Piasta sam spróbował strzału, jednak nie sprawił kłopotów Niemczyckiemu.

Bezradne "Pasy"

Podopieczni Michała Probierza, którzy ostatnie ligowe zwycięstwo odnieśli 12 grudnia, mieli problemy ze stwarzaniem dogodnych okazji. W 28. minucie strzelał Pelle van Amersfoort, lecz pomocnik Cracovii kopnął bardzo niecelnie.

Gliwiczanie byli groźniejsi w pierwszej połowie. W 40. minucie celnie uderzył Bartosz Rymaniak, ale Niemczycki złapał piłkę po strzale obrońcy gospodarzy.

Podopieczni Waldemara Fornalika częściej zagrażali bramce rywali. Tuż przed przerwą mieli rzut wolny z dogodnej pozycji przed polem karnym, lecz Świerczok uderzył zbyt słabo, by zaskoczyć golkipera Cracovii.

Trzecia drużyna poprzedniego sezonu zasłużenie prowadziła po pierwszej połowie.

Gol Steczyka ozdobą

Od początku drugiej krakowianie ruszyli do ataków. Długo brakowało im jednak konkretów pod bramką Piasta.

Dopiero w 58. minucie "Pasy" poważnie zagroziły gospodarzom. Rezerwowy Milan Dimun zagrał z lewej strony pola karnego, a strzał zdołał oddać Marcos Alvarez. Napastnik Cracovii trafił jednak wprost w Placha, który odbił piłkę.

Już cztery minuty później sytuacja gości stała się jeszcze trudniejsza. Pięknym strzałem popisał się Dominik Steczyk, który umieścił piłkę w okienku krakowskiej bramki. Drugą asystę zaliczył w tej akcji Badia, który rozgrywał znakomite zawody.

Sześć minut później kolejnego gola dla Piasta mógł zdobyć Michał Chrapek. Pomocnik, któremu zadanie utrudniał Jakub Kosecki, kopnął jednak dość wyraźnie niecelnie.

Szkoleniowiec Cracovii Michał Probierz przyznał, że jego zespół jest w trudnej sytuacji. (IAR) 0:33
+

Cracovia próbowała zdobyć choćby honorową bramkę. W 79. minucie po rzucie rożnym szansę miał Thiago Souza, lecz jego strzał głową minął słupek. Dwie minuty później groźną akcję przeprowadził Kosecki, jednak jego zagranie wzdłuż bramki nie znalazło adresata.

W końcówce meczu to Piast był bliższy trzeciego gola, niż Cracovia bramki honorowej. W 88. minucie mocno, choć niecelnie, kopnął Tomasz Jodłowiec. W doliczonym czasie gry precyzji zabrakło natomiast Krisfferowi Vidzie.

Ostatecznie gospodarze pewnie zwyciężyli 2:0. Cracovia przedłużyła serię meczów bez wygranej do dziewięciu...

Piast Gliwice - Cracovia Kraków 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Jakub Świerczok (7), 2:0 Dominik Steczyk (62).

Żółta kartka - Piast Gliwice: Jakub Holubek, Bartosz Rymaniak, Jakub Czerwiński. Cracovia Kraków: Milan Dimun.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Mecz bez udziału publiczności.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Bartosz Rymaniak, Tomas Huk, Jakub Czerwiński, Jakub Holubek - Gerard Badia (85. Kristopher Vida), Patryk Sokołowski, Michał Chrapek (76. Patryk Lipski), Tomasz Jodłowiec, Dominik Steczyk (85. Mateusz Winciersz) - Jakub Świerczok (76. Michał Żyro).

Cracovia Kraków: Karol Niemczycki - Cornel Rapa (46. Diego Ferraresso), Dawid Szymonowicz, Ivan Marquez, Luis Rocha - Rivaldinho (68. Filip Piszczek), Ivan Fiolić (68. Thiago), Pelle van Amersfoort, Milan Dimun, Michal Siplak (58. Jakub Kosecki) - Marcos Alvarez (76. Florian Loshaj)