Brytyjski minister sportu: zrobimy wszystko, aby zablokować utworzenie Superligi
Wielka Brytania zrobi wszystko, co możliwe, aby zablokować utworzenie europejskiej Superligi zaproponowanej przez 12 klubów piłkarskich, w tym sześć angielskich - zapowiedział w poniedziałek tamtejszy minister kultury i sportu Oliver Dowden.
2021-04-19, 19:07
- Udziału w Superlidze odmówiły m.in. Bayern Monachium, Borussia Dortmund i Paris Saint-Germain
- Pierwszym prezesem został obecny szef Realu Madryt Florentino Perez
- Światowe media sportowe zdominował temat nowo powstałej Superligi
Jak dodał, działania zostaną podjęte nawet wówczas, jeżeli władze piłkarskie nie będą w stanie poradzić sobie z tą sytuacją.
"Postawimy wszystko na stole, aby temu zapobiec"
Dowden powiedział, że spotkał się z działaczami Premier League, Angielskiej Federacji Piłkarskiej (FA) i władzami UEFA, dając im pełne poparcie rządu w próbie zablokowania propozycji stworzenia Superligi.
Powiązany Artykuł
- Nie ma wątpliwości, że jeśli oni nie będą mogli działać, my to zrobimy. Postawimy wszystko na stole, aby temu zapobiec - podkreślił Dowden.
Posłuchaj
- Analizujemy każdą opcję, również przepisy dotyczące konkurencji oraz mechanizmy, które pozwalają na grę w piłkę. (...) Zrobimy wszystko, co konieczne, aby chronić nasza dyscyplinę narodową - dodał.
REKLAMA
Plan stworzenia europejskiej Superligi napotyka na rosnący opór ze strony coraz większej liczby środowisk, nie tylko piłkarskich.
Zdecydowana reakcja UEFA
Prezydent UEFA Aleksander Ceferin już zapowiedział, że piłkarze, którzy wezmą udział w Superlidze, będą wykluczeni m.in. z mistrzostw świata i Europy. Słoweniec potwierdził swój zdecydowany sprzeciw wobec pomysłu utworzenia nowych rozgrywek.
Powiązany Artykuł
- Piłkarze, którzy zagrają w drużynach występujących w lidze zamkniętej, otrzymają zakaz udziału w mistrzostwach świata i Euro. Nie będą mogli reprezentować reprezentacji narodowej w żadnych meczach - podkreślił Ceferin.
Jak podają światowe media, liderami Superligi mają zostać Manchester United, Juventus Turyn i Real Madryt, a prezes tego ostatniego klubu Florentino Perez ma stać na czele projektu. Wśród założycieli są również Liverpool, Manchester City, Chelsea Londyn, Arsenal Londyn, Tottenham Hotspur, Barcelona, Atletico Madryt, AC Milan i Inter Mediolan.
REKLAMA
Docelowo w Superlidze, która ma wystartować prawdopodobnie latem 2022 roku, ma grać nawet 20 zespołów (systemem każdy z każdym), z których 15 będzie miało stałe miejsce w rozgrywkach, a pozostałe pięć będzie się zmieniać co sezon. Rozgrywki byłyby ogromną konkurencją dla zawodów organizowanych przez UEFA - Ligi Mistrzów i Ligi Europy.
- UEFA i FIFA ostrzegają kluby Superligi. "Zostaną wykluczone z innych rozgrywek"
- UEFA odpowiada na powstanie Superligi. Jak będzie wyglądał nowy format Ligi Mistrzów?
- Superliga nie powstanie, bo trwa od wielu lat [KOMENTARZ]
- Trzy kolejne kluby dołączą do Superligi. Bayern jednak znajdzie się w elitarnym gronie?
- Superliga zburzyła dotychczasowy porządek. Boniek: futbol jest dla wszystkich
- Superliga albo Serie A? Kluby chcą wyrzucenia gigantów z włoskich rozgrywek
Dlatego im bardziej realne stają się plany utworzenia Superligi, tym większy jest opór m.in. prezydenta UEFA, który nazwał projekt "haniebnym i samolubnym".
- Drużyny zawsze będą kwalifikować się i rywalizować w naszych rozgrywkach na podstawie zasług, a nie zamkniętego sklepu prowadzonego przez nielicznych - oświadczył Ceferin.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
W odpowiedzi na plany utworzenia Superligi, UEFA podczas trwającego kongresu przyjęła nowy format Ligi Mistrzów (od 2024 roku), zakładający m.in. rezygnację z podziału na grupy oraz zwiększenie liczby uczestników z 32 do 36.
red
REKLAMA