Pekin 2022: Polska - Austria. Porażka kadry hokeistów na koniec turnieju w Bratysławie

Polscy hokeiści przegrali z Austrią 1:4 (1:2, 0:1, 0:1) w swoim trzecim, ostatnim meczu rozgrywanego w Bratysławie turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich. Już wcześniej biało-czerwoni stracili szansę na awans.

2021-08-29, 16:07

Pekin 2022: Polska - Austria. Porażka kadry hokeistów na koniec turnieju w Bratysławie
Polscy hokeiści. Foto: PZHL
  • Zimowe igrzyska w Pekinie odbędą się w dniach 4-22 lutego
  • Finał kwalifikacji olimpijskich zakończy się 29 sierpnia 
  • Polacy już wcześniej stracili szansę na awans

Drużyna prowadzona przez trenera Roberta Kalabera zaczęła turniej w stolicy Słowacji od sensacyjnej wygranej z Białorusią 1:0, potem jednak Polacy ulegli gospodarzom 1:5, co zamknęło im drogę do igrzysk w Pekinie (2022). Mimo to polscy hokeiści deklarowali walkę z Austriakami w ostatnim spotkaniu. Dotrzymali słowa, co jednak nie wystarczyło do odniesienia zwycięstwa.

Posłuchaj

Gola dla Polski w 12 minucie strzelił Maciej Urbanowicz (IAR) 0:09
+
Dodaj do playlisty

W światowym rankingu Słowacja zajmuje 9. miejsce, Białoruś - 14., Austria - 18., a Polska – 22, więc – teoretycznie – Austriacy byli najłatwiejszym rywalem. W Bratysławie przegrali wcześniej ze Słowacją 1:2 i Białorusią 2:5. Poprzednio Polacy przegrali z ekipą austriacką 2:3 w maju, podczas towarzyskiego turnieju "Beat Covid-19” w Lublanie. Z oczywistych powodów dla słowackich kibiców ważny był późniejszy mecz, toteż na trybunach Ondrej Nepela Arena zasiadło w niedzielne popołudnie zaledwie 182 widzów dopingujących rywalizujące drużyny.

Powiązany Artykuł

W odróżnieniu od dwóch poprzednich meczów turnieju biało-czerwoni nie zostali zepchnięci do skomasowanej defensywy, ale mimo to szybko stracili gola, po szybkiej, dokładnie rozegranej kontrze z wyprowadzonej z własnej tercji. Kiedy Maciej Urbanowicz wyrównał, wykorzystując sytuację sam na sam z bramkarzem, apetyty polskich kibiców wzrosły, zaczęli się domagać kolejnych bramek. Tym bardziej że po strzale Grzegorza Pasiuta krążek odbił się od słupka. Skuteczniejsi byli rywale, niespełna minutę przed przerwą Brian Lebler dał im prowadzenie.

W drugiej tercji świetnych okazji do zmiany wyniku nie wykorzystali Alan Łyszczarczyk i Aron Chmielewski. A drugie trafienie dla rywali „zaliczył” Lebler i po 40 minutach wynik brzmiał 1:3.

REKLAMA

Posłuchaj

Inny reprezentant Polski - Grzegorz Pasiut przyznał, że ostatni mecz nie poszedł po myśli Polaków (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Austriacy nie byli zapewne zadowoleni z takiego prowadzenia, w trzeciej części to oni częściej atakowali. „Gorąco” przed ich ą bramką zrobiło się w 51. minucie, kiedy Polacy grali w przewadze, a Paweł Zygmunt stoczył krótki, ale intensywny pojedynek „zapaśniczy” z Clemensem Unterwegerem. Gola zdobyli jednak rywale – w 54. minucie wynik ustalił Lebler.


W pierwszej fazie kwalifikacji lutym 2020 prowadzeni przez trenera Tomasza Valtonena Polacy wygrali turniej prekwalifikacyjny do igrzysk rozegrany w kazachskim Nur-Sułtanie, pokonując tam Holandię 8:0, Ukrainę 6:1 i na koniec niespodziewanie gospodarzy 3:2. Tym samym zapewnili sobie udział w finale eliminacji.

Wiosną 2021 dwuletni kontrakt selekcjonera wygasł i nie został przedłużony. Fina zastąpił wtedy Kalaber, który od 2014 roku prowadzi JKH GKS Jastrzębie, a w minionym sezonie doprowadził ten zespół do pierwszego w historii mistrzostwa Polski.

Polscy hokeiści ostatni raz wystąpili w turnieju olimpijskim w 1992 roku w Albertville, gdzie zajęli 11. miejsce.

REKLAMA

Posłuchaj

Słowacki selekcjoner reprezentacji Polski - Róbert Kaláber tłumaczył przyczyny porażki (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Kolejną ważną imprezą dla biało-czerwonych będą kwietniowe MŚ Dywizji 1B. Dwukrotnie przekładane z powodu pandemii koronawirusa mają się odbyć w katowickim "Spodku" w dniach 25 kwietnia - 1 maja 2022 r. Oprócz Polski zagrają tam: Estonia, Japonia, Litwa, Serbia i Ukraina.

Igrzyska w Pekinie mają się odbyć w dniach 4-22 lutego 2022 roku.

POLSKA — AUSTRIA 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Bramki: 0:1 Manuel Ganahl (Peter Schneider, Thomas Hundertpfund, 5), 1:1 Maciej Urbanowicz (Marcin Kolusz, Alan Łyszczarczyk, 12), 1:2 Brian Lebler (Lukas Haudum, 20), 1:3 Brian Lebler (Bernd Wolf, 35), 1:4 Brian Lebler (Dominic Zwerger, 54)

REKLAMA

Kary: Polska – 8 minut,; Austria: 10 minut

Polska: John Murray – Marcin Kolusz, Bartosz Ciura, Krystian Dziubiński, Aron Chmielewski, Filip Komorski – Arkadiusz Kostek, Patryk Wajda, Grzegorz Pasiut, Patryk Wronka, Paweł Zygmunt – Mateusz Bryk, Kamil Górny, Alan Łyszczarczyk, Dominik Paś, Maciej Urbanowicz – Jauheni Kameneu, Jakub Wanacki, Mateusz Michalski, Filip Starzyński, Martin Przygodzki

Austria: David Kickert – Clemens Unterweger, Steven Strong, Thomas Hundertpfund, Manuel Ganahl, Peter Schneider – Martin Schumnig, Alexander Pallestrang, Beniamin Baumgartner, Raphael Herburger, Thomas Raffl - Marco Rossi, Dominic Zwerger, Brian Lebler, Bernd Wolf, Kilian Zundel – Mario Huber, Dominic Hackl, Lukas Haudum, Patrick Obrist, Ali Wukovits

Wyniki finałowego turnieju kwalifikacyjnego do IO w Pekinie:

Białoruś – Polska 0:1
Austria – Słowacja 1:2
Białoruś – Austria 5:2
Słowacja – Polska 5:1
Polska – Austria 1:4
Słowacja – Białoruś 2:1

REKLAMA

Tabela końcowa:

M P Bramki
1. Słowacja 3 9 9-3
2. Białoruś 3 3 6-5
3. Austria 3 3 7-8
4. Polska 3 3 3-9

Czytaj także:

red

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej