ME siatkarzy: Polska - Portugalia. Biało-Czerwoni zaczynają mistrzostwa od zwycięstwa

2021-09-02, 19:40

Polscy siatkarze. Foto: print screen/Eurovolley.cev.eu

Reprezentacja Polski siatkarzy jako współgospodarze turnieju pokonali Portugalię (3:1) na inaugurację mistrzostw Europy, które rozgrywane są w Polsce, Czechach, Finlandii i Estonii. We wcześniejszym meczu grupy A Ukraina pokonała Grecję (3:2).

• Tytułu broni reprezentacja Serbii
  • Po raz drugi w czempionacie rywalizują 24 reprezentacje

Na transmisje z meczów reprezentacji Polski zapraszamy do radiowej Jedynki. Sprawozdawcą będzie Cezary Gurjew.

Mecz z Portugalią, która na poprzednich mistrzostwach Europy została sklasyfikowana na dwudziestym miejscu, miał być dla biało-czerwonych łatwym przetarciem przed ważniejszymi spotkaniami turnieju. Tymczasem podopieczni Vitala Heynena dość niespodziewanie mieli trochę problemów i pozwolili rywalom na wygranie jednego seta.

Polacy zaczęli od prowadzenia 5:1. Czas wzięty przez trenera Carlosa Pratę niewiele zmienił, gdyż biało-czerwoni systematycznie powiększali przewagę. Przy stanie 24:16 spiker poinformował, że reprezentacja Polski na mistrzostwach świata U19 w Iranie właśnie zdobyła złoty medal wygrywając w finale 3:0 z Bułgarią, co spotkało się z owacją zgromadzonych w Tauron Arenie kibiców. Po chwili Jakub Kochanowski asem serwisowym zakończył pierwszego seta.

Początek drugiej partii miał dość wyrównany przebieg. Przy remisie po 12 trener Heynen poprosił o czas, gdyż jego podopieczni mieli problemy z odbiorem zagrywki Alexandre Ferreiry. Nie przyniosło te efektu, gdyż Portugalczycy objęli prowadzenie 14:12 i 18:14, 22:18. Tych strat nie udało się już odrobić.

Były reprezentant Polski Witold Roman widzi w grze naszego zespołu mankamenty (IAR) 0:41
+

Podrażnieni przegranym setem Polacy w kolejnej partii szybko narzucili swoje warunki obejmując prowadzenie 5:2, 11:5 i 15:7. Ta przewaga utrzymała się do końca seta.

Czwarta partia była początkowo wyrównana. Przy stanie 6:6 Polacy zdobyli dwa punkty po zagrywce Kochanowskiego. Portugalczycy jeszcze starali się utrzymywać kontakt, ale po asie Kochanowskiego biało-czerwoni objęli prowadzenie 17:12 i stało się jasne, że rywale nie drobią już starty.

W polskim zespole najwięcej punktów - 24 zdobył Bartosz Kurek, dwa mniej wywalczył Michał Kubiak.

Po meczu zgromadzeni w hali kibice odśpiewali "Sto lat" obchodzącemu 39. urodziny Hugo Lucasowi Gasparowi. Portugalczyk jest lekarzem, a gdy wybuchła pandemia koronawirusa zawiesił na pewien czas karierę siatkarską i skupił się na pracy w swoim zawodzie.

Polska-Portugalia — relacja Cezarego Gurjewa cz. 4 (Program 1 Polskiego Radia) 2:20
+

+

+

Polska-Portugalia — relacja Cezarego Gurjewa cz.1 (Program 1 Polskiego Radia) 1:30
+

W pierwszym meczu grupy A Ukraina pokonała Grecję 3:2 (22:25, 26:24, 22:25, 25:19, 15:6). W ostatnim czwartkowym meczu grupy A Belgia zmierzy się z Serbią.

Witold Roman uważa, że nasz zespół mógł jeszcze nie uporać się z porażką w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich (IAR) 0:12
+

W piątek w grupie A rozegrane zostaną dwa spotkania – Belgia – Portugalia (godz. 17.30) i Ukraina – Serbia (20.30). Polacy mają dzień wolny.

W grupie A rywalami Polaków są także broniący tytułu Serbowie (4 września), Grecy (5 września), Belgowie (6 września) i Ukraińcy (8 września). Wszystkie mecze grupy A zostaną rozegrane w Krakowie.

Jest to druga edycja mistrzostw Europy z udziałem 24 drużyn i organizowana wspólnie przez cztery kraje. Półfinały i mecze o medale zaplanowano w Katowicach na 18 i 19 września.

GRUPA A: POLSKA — PORTUGALIA 3:1 (25:16, 22:25, 25:16, 25:19)

Polska: Fabian Drzyzga, Jakub Kochanowski, Piotr Nowakowski, Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Bartosz Kurek, Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Mateusz Bieniek, Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Kamil Semeniuk, Tomasz Fornal

Portugalia: Miguel Sinfronio, Andre Reis Lopes, Filip Cveticanin, Alexandre Ferreira, Miguel Rodrigues Tavares, Hugo Lucas Gaspar, Ivo Casas (libero) oraz Thiago Da Sliva Violas, Marco Evan Ferreira, Phelipe Martins, Lourenco Martins, Andre Marques

"

Wyniki czwartkowych meczów mistrzostw Europy siatkarzy:

grupa A (Kraków)
Grecja - Ukraina 2:3 (25:22, 24:26, 25:22, 19:25, 6:15)
Polska - Portugalia 3:1 (25:16, 22:25, 25:16, 25:19)
Belgia - Serbia 1:3 (13:25, 18:25, 25:21, 20:25)

grupa C (Tampere)
Rosja - Turcja 1:3 (27:29, 25:16, 21:25, 19:25)
Holandia - Hiszpania 3:0 (25:23, 26:24, 25:22)

Zapis relacji LIVE

19.45 - Dziękujemy za dzisiaj! Kolejny mecz Polaków już w sobotę 4 września o godz. 20.30. Rywalem Biało-Czerwonych będzie Serbia.

4. SET

25:19 - Reprezentacja Polski wygrywa z Portugalią 3:1 na początek mistrzostw Europy !

Polska pokonała Portugalię na początek siatkarskich mistrzostw Europy — raport Cezarego Gurjewa (Program 1 Polskiego Radia) 2:25
+

22:18 - Rywale nie składają jeszcze broni.

22:16 - Kurek po bloku Portugalczyków i 22 punkt dla Biało-Czerwonych.

20:15 - Gospodarze coraz bliżej końcowego triumfu. Błąd Martinsa pod siatką...

+

19:13 - As serwisowy Kurka! Hugo Silva bierze czas.

18:13 - Zagrywka Cveticanina, ale w odpowiedzi punktowy atak Leona.

17:12 - Coraz bliżej końca... meczu. Czas dla Portugalczyków.

15:11 - Podopieczni Vitala Heynena utrzymują przewagę. Dobry atak Kubiaka!

11:8 - Challenge i punkt dla Polski. Portugalczycy jednak się mylili.

8:6 - Dobry serwis Kochanowskiego. Polacy zwiększają przewagę.

6:5 - Zacięta wymiana punktów. Kubiak na korzyść Biało-Czerwonych!

3:2 - Bieniek i kolejny punkt dla gospodarzy.

1:0 - Pierwszy atak Leona i pierwszy punkt!

3. SET

25:16 - Pewna wygrana gospodarzy w trzecim secie. Biało-Czerwoni coraz bliżej wygranej w pierwszym meczu na mistrzostwach Europy.

21:13 - Leon przybliża Polaków do wygranej w tej partii.

20:12 - Dwudziesty punkt Biało-Czerwonych. Portugalczycy w aut na zagrywce.

18:11 - Bezpieczna przewaga Polaków. Udany atak Ferreiry, ale powoli zbliżamy się do końca trzeciego seta.

16:8 - Skuteczny atak Nowakowskiego i kolejny punkt dla gospodarzy.

15:7 - Dominacja Polaków. Czas dla trenera Portugalii.

13:6 - Rośnie przewaga kadry Heynena! Dużo błędów drużyny gości.

10:5 - Lopes w aut i dziesiąty punkt dla gospodarzy.

7:4 - Leon zagrywka w aut.

5:2 - Kurek i utrzymujemy przewagę na początku seta.

3:0 - Biało-Czerwoni podrażnieni wcześniejszym setem. Hugo Silva poprosił o czas.

1:0 - Rusza trzecia partia! Kurek-Kochanowski skutecznie w bloku!

2. SET

+

22:25 - Koniec drugiej partii i tym razem lepsi okazali się rywale. Polacy przegrywają 22:25.

+

22:24 - Silva poprosił o czas.

18:22 - Zbliżamy się do końca drugiego seta. Już cztery punkty przewagi Portugalii...

17:20 - Dwudziesty punkt dla gości. Akcję wykończył Cveticanin.

16:18 - Podopieczni trenera Hugo Silvy utrzymują dwupunktową przewagę. Czas dla gości.

14:17 - Kurek w aut i już trzy punkty przewagi Portugalii. Heynen znów poprosił o czas.

13:15 - Kurek zatrzymany...

12:13 - Goście po raz pierwszy na prowadzeniu w tym meczu.

12:12 - Heynen poprosił o czas.

12:11 - Bardzo dobry serwis Ferreiry, Leon nie dał rady odebrać piłki.

11:8 - Ładny atak Leona, ale wcześniej świetnie zachował się Wojtaszek!

9:8 - Błędy podopiecznych Vitala Heynena i Portugalczycy odrabiają straty.

8:6 - Popsuta zagrywka Kubiaka...

6:4 - Challenge i Polacy zwiększają przewagę.

4:3 - Sinfronio dotyka siatki i punkt dla Polski.

1:1 - Punkt za punkt. Ruszyła druga partia.

Dobra wiadomość z młodzieżowego obozu reprezentacji Polski.

1. SET

25:16 - Koniec pierwszego seta. Biało-Czerwoni wygrywają pewnie 25:16!

22:15 - Kochanowski kolejny punkt. Coraz bliżej końca pierwszego seta.

20:14 - Dwudziesty punkt dla gospodarzy. Kochanowski przybliża Polaków do wygranej w pierwszej partii.

19:13 - Coraz bliżej do końca pierwszego seta inauguracyjnego meczu Polski. Miażdżąca przewaga Biało-Czerwonych. Zatorski złapany na błędzie i 13 punkt dla rywali.

18:11 - Drugi czas dla trenera gości.

+

17:11 - Popsuty atak Lopesa...

15:10 - Gospodarze utrzymują bezpieczną przewagę. Dziesiąty punkt dla Portugalczyków.

14:8 - Lucas Gaspar zatrzymany przez Kurka !

11:6 - Póki co dominacja trzykrotnych mistrzów świata. Kubiak podwyższa rezultat.

8:3 -
Dobra konta Kubiaka. Zespół Vitala Heynena powiększa swoją przewagę.

7:2 - Popsuta zagrywka Ferreiry. Później trzeci punkt zdobyty serwisem za sprawą Kurka.

5:1 - Selekcjoner Portugalii Hugo Silva poprosił już o czas.

3:1 - Dobry i pewny początek gospodarzy.

1:0 - Polacy zaczynają od punktu. Bartosz Kurek zaczyna od skutecznego kontrataku.

17.40 - Hymny obu państw!

17.30 - Mamy pierwsze rozstrzygnięcia w grupie A. Ukraina pokonała w krakowskiej Tauron Arenie Grecję 3:2 (22:25, 26:24, 22:25, 25:19, 15:6). O godz. 17.45 swoje inauguracyjne spotkanie rozegrają Biało-Czerwoni.

17.25 - Dzień dobry Państwu! Po nieudanych igrzyskach olimpijskich w Tokio kadra Vitala Heynena zaczyna tegoroczne mistrzostwa Europy. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych jest Portugalia. Zapraszamy na relację na PolskieRadio24.pl i do słuchania Programu 1 Polskiego Radia.