more_horiz
Wiadomości

Szczawnica polską Planicą? Wyjątkowy projekt studenta Politechniki Krakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 14:47
Polska skocznia mamucia była do tej pory głównie domeną marzeń lub fantazji graczy popularnych gier komputerowych. Na zaprojektowanie polskiego "mamuta" zdecydował się ostatnio Dominik Pacholik, student Politechniki Krakowskiej. Propozycję pozytywnie ocenił już Dawid Kubacki.
Projekt skoczni w Szczawnicy
Projekt skoczni w SzczawnicyFoto: archiwum prywatne Dominika Pacholika

Młody naukowiec jest po obronie pracy magisterskiej, w której umieścił w Szczawnicy pięć skoczni: K40, K60, K95, K120, K200. Temat pracy: Centrum skoków narciarskich w Szczawnicy. Projekt skoczni o punkcie konstrukcyjnym K 200.

małysz, zakopane.jpg
Adam Małysz kandydatem na prezesa PZN? "Nigdy nie mów nigdy"

- Postanowiliśmy wraz z promotorami bazować na profilu skoczni w Planicy, zawartym w homologacji. Dokonaliśmy lekkiej modyfikacji. U mnie wyższy jest próg – ma 10 metrów. Tu zagrały względy estetyczne. Chcieliśmy, aby rozbieg miał formę rurki. Wiedzieliśmy o tej rozbieżności, która nie spodobałaby się FIS, ale zostawiliśmy ją. Do tego nieco bardziej wypłaszczyliśmy bulę - powiedział w rozmowie z Mateuszem Leleniem z TVP Sport.

Projekt komplementował Dawid Kubacki, mistrz świata z Seefeld.

- Projekt robi duże wrażenie z wizualnego punktu widzenia. Takiego kompleksu skoczni nie ma nigdzie na świecie, szczególnie tak połączonego wybiegami. To akurat był jeden z punktów praktycznych, które zarzuciłem, bo hamowania na najmniejszych skoczniach mogły być kolizyjne - opisał polski skoczek.

Walory estetyczne tej skoczni miałoby zapewnić jej położenie.

- Wybrałem Wzgórze Jarmuta, gdyż jest tam wypłaszczenie pozwalająca na wyeksponowanie skoczni, która staje się dobrze widoczna z centrum miasta. Celowaliśmy tutaj w efekt podobny do tego z Bergisel w Innsbrucku. Tam skocznia jest ikoną miasta - tłumaczy pomysłodawca.

Koncepcja nie obejmuje tylko obiektu sportowego - w planie wirtualnej inwestycji jest też dwupoziomowa restauracja, platforma widokowa oraz kolejka górska.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem