X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wielka sportowa inwestycja w Wałczu. "W jednym obiekcie będzie mogło ćwiczyć 12 dyscyplin sportu"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 12:04
Za 72,5 mln zł w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu powstanie wielofunkcyjna hala. Umowę w tej sprawie podpisał dyrektor ośrodka z przedstawicielem wykonawcy firmą Budimex. Przedstawiciele 12 dyscyplin będą mogli korzystać z obiektu na miarę XXI wieku już za 22 miesiące.
Uroczystość w miejscu, w którym powstanie nowoczesna hala
Uroczystość w miejscu, w którym powstanie nowoczesna halaFoto: Przemysław Skraba

Jak wspominał Zdzisław Ryder, dyrektor COS Wałcz, bardzo ważną rolę w pomyśle realizacji inwestycji odegrał były minister sportu, a obecnie szef Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka.


łyżwiarstwo tor lodowy hala Zakopane 1200 f.jpg
Kryty tor lodowy w COS Zakopane z zapewnionym finansowaniem MKDNiS

– Po pierwszych przetargach, dynamiczna sytuacja w obrębie materiałów budowlanych, ale i kosztów pracy, spowodowała, że inwestycja niestety zdrożała. Wystąpiliśmy do premiera, prof. Piotra Glińskiego o dofinansowanie – przypomniał Ryder.


– Po wizycie pana wiceministra Jacka Osucha, który potwierdził, że ten obiekt jest potrzebny dla rozwoju naszego ośrodka, ale też i naszego sportu, uzyskaliśmy pozytywną opinię i otrzymaliśmy dodatkowe dofinansowanie do tej inwestycji – uzupełnia.

Dyrektor opowiada o wielu nowatorskich rozwiązaniach, które mają zostać zastosowane na hali. Będzie tu duża siłownia, pomieszczenie do ćwiczeń w temperaturze -20 stopni czy basen rehabilitacyjny z solankami. W sezonie zdarzają się okresy, gdy w Wałczu pojawia się naraz aż 400 osób.

– Brakowało nam takich miejsc, aby w okresie jesienno-zimowym pomieścić wszystkie grupy – stwierdził Ryder. – Przedstawiciele różnych dyscyplin już mówią, że na tym obiekcie rozgrywane będą mistrzostwa Polski, rozgrywki czy turnieje międzynarodowe. Ta hala będzie też znakomicie sprawdzała się jako hala wystawowa, koncertowa. Ten obiekt będzie służył dla miasta, powiatu i całego regionu – zapewnia dyrektor COS Wałcz.

– W jednym obiekcie będzie mogło ćwiczyć 12 dyscyplin sportu. Od piłki siatkowej, koszykowej, ręcznej, nożnej, hokeja na trawie, lekkoatletyki, skoku o tyczce, akrobatyki sportowa, gimnastyki synchronicznej, boksu, szermierki, sportów walki: judo, zapasy i karate – wymienia Ryder.

– Kiedyś byliśmy tutaj bardzo częstymi gośćmi – wspomina Paweł Kantorski, trener kadry narodowej florecistek. – Poznań, Konin, ogólnie Wielkopolska, to ośrodki, w których trenuje bardzo dużo młodzieży. Wałcz z racji pięknego położenia i bliskości Poznania jest wyjątkowo atrakcyjnym obiektem sportowym. Niestety, czasami bywało tak, że szermierze nie mogli tutaj przyjechać, ze względu na to, że zajmujemy salę, rozkładamy planszę i dany obiekt jest przez to wyeliminowany – tylko szermierka może z niego korzystać – stwierdził.

Teraz takiego problemu nie będzie i szermierze zyskają dodatkowe miejsce do treningu.

– Jestem bardzo szczęśliwy. Na pewno nie tylko ja, ale cały Polski Związek Szermierczy i wielu szermierzy. Na pewno będziemy tutaj przyjeżdżać – deklaruje Kantorski.


Posłuchaj
02:04 COS_Walcz_trenerPawelKantorski_setka_audio.mp3 Trener Paweł Kantorski uważa, że inwestycja przyniesie wiele korzyści.

 


– Ten tydzień jest bardzo dobrym tygodniem dla ziemi wałeckiej. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosił rozstrzygnięcie pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu - powiedział Tomasz Wójcik, wicewojewoda zachodniopomorski. Region zyska tym samym aż 35,3 mln zł, co jego zdaniem przyczyni się do poprawy infrastruktury i komfortu życia społeczności lokalnej. Okolica ma również zyskać dzięki hali.

– Ta inwestycja, opiewająca na kwotę 72,5 mln zł, jest niezwykle ważna dla całego regionu. Nie tylko dla sportowców, ale dla wszystkich mieszkańców ziemi wałeckiej. To pozwoli przyciągnąć tutaj jeszcze większą liczbę sportowców, którzy trenując tu, będą mogli rozpropagować ziemię wałecką w całej Polsce i nie tylko – stwierdził Wójcik.

Jego zdaniem COS odwiedzać będą również reprezentacje innych krajów, bo będzie to jedna z najnowocześniejszych hal w Europie.

- W sierpniu COS w Wałczu odwiedził minister Piotr Gliński, który obiecał, że ta inwestycja będzie zrealizowana. Po niespełna trzech miesiącach nastąpiło podpisanie umowy. To przełoży się na to, że młodzież nie tylko z Wałcza, ale też z okolic, będzie mogła spełniać swoje marzenia i realizować talenty sportowe – uważa Wójcik.

Jak dodaje, tempo inwestycji jest imponujące, ale firma Budimex znana jest z tego, że dotrzymuje terminów.

Czytaj także:

/mat.pras.

Czytaj także

Komisja sejmowa walczy z przemocą w sporcie. "Byłam świadkiem wyzwisk"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 12:24
Dezyderat w sprawie przeciwdziałania naruszeniom nietykalności psychicznej i fizycznej w środowisku sportowym został jednogłośnie przyjęty na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.
rozwiń zwiń