Przerwa w meczach piłkarskich zostanie wydłużona? Zmiana ma wygenerować zyski

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 16:33
Przerwa między połowami w meczu piłkarskim od dziesięcioleci wynosi 15 minut. W październiku pojawiła się jednak propozycja, by przedłużyć ją o kolejne 10 minut. Zmiana ma pomóc w zwiększeniu zysków i formatem zbliżyć futbolowe spotkania do dyscyplin zza oceanu.
Pepe Reina i sędzia Martin Atkinson, schodzący na przerwę meczu Aston Villa - WatfordFoto: Nick Potts / PA Images / Forum

Propozycja wprowadzenia 25-minutowych przerw padła w październiku podczas jednego z paneli doradczych IFAB (Międzynarodowej Rady Piłkarskiej). Projekt ma zostać przedyskutowany 25 listopada w trakcie corocznego spotkania biznesowego pod przewodnictwem FIFA.

Autorami propozycji są przedstawiciele południowoamerykańskiej konfederacji piłkarskiej (CONMEBOL). Projekt od początku budził spore wątpliwości, a kilku członków październikowego spotkania zasugerowało, że wydłużona przerwa może podnieść podatność "wychłodzonych" piłkarzy na kontuzje. Dyskusja nie została jednak zamknięta, a sprawa 25-minutowej pauzy powróci na tapet już w najbliższy czwartek.

Zdaniem pomysłodawców zmiany, dłuższa przerwa otworzyłaby przed organizacjami piłkarskimi nowe możliwości, a mecze mogłyby stać się nie tylko widowiskiem sportowym, ale również artystycznym. Jako przykład można przedstawić występy co roku towarzyszące amerykańskiemu Super Bowl, czyli finałowi ligi NFL. To wydarzenie któremu towarzyszy ogromne zainteresowanie, a co za tym idzie, bloki reklamowe emitowane w przerwie spotkania osiągają rekordową wartość.

Co ciekawe podobna koncepcja pojawiła się w świecie futbolu już w 2009 roku, kiedy debatowano nt. przedłużenia przerwy o 5 minut. Wówczas, po naciskach kibiców, pomysł upadł, mimo że FIFA była mu przychylna.

Podczas spotkania ma zostać przedyskutowana również kwestia wprowadzenia możliwości tymczasowych zmian w razie kontuzji. Projekt zakłada, że do czasu opatrzenia gracza z urazem, zastępowałby go rezerwowy. Testy nowego rozwiązania mają potrwać do końca sierpnia przyszłego roku.

Reprezentacja Polski zajmuje 27. miejsce w najnowszym rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). To spadek o cztery pozycje w porównaniu z poprzednim zestawieniem. Prowadzi Belgia przed Brazylią i Francją.

Katar, gospodarz Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2022 roku, przez lata korzystał z usług byłego agenta CIA, który szpiegował FIFA, by pomóc temu państwu zdobyć prawo do zorganizowania turnieju - donosi agencja Associated Press.