PŚ w skokach: udane kwalifikacje Biało-Czerwonych. Kamil Stoch najlepszy z Polaków

2021-12-03, 19:05

Kamil Stoch spisał się najlepiej z Biało-Czerwonych w kwalifikacjach . Foto: PAP/Grzegorz Momot

Austriak Jan Hoerl wygrał w Wiśle kwalifikacje do niedzielnego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Do konkursu awansowało aż 11 reprezentantów Polski, z których najwyżej, na 10. miejscu, sklasyfikowano Kamila Stocha.

• Rywalizacja w ramach 43. sezonu PŚ rozpoczęła się od zawodów w Niżnym Tagile (20-21 listopada)
  • W kwalifikacjach wzięło udział 72 skoczków, w tym trzynastu Biało-Czerwonych

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny. Relacje na żywo z konkursów, analizy, wywiady, klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022 - zapraszamy na stronę skokinarciarskie​.polskieradio24.pl

Na relacje na żywo z Wisły zapraszamy do radiowej Jedynki. Na skoczni imienia Adama Małysza będzie nasz sprawozdawca Andrzej Grabowski.

Na liście startowej piątkowych kwalifikacji znalazły się nazwiska 72 zawodników z dziewiętnastu reprezentacji narodowych.

Na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince zobaczyliśmy w piątek 13 Polaków. Trener Michal Doleżal zdecydował, że kadrę Biało-Czerwonych tworzyć będą: Kamil StochPiotr ŻyłaDawid Kubacki, Andrzej StękałaJakub WolnyKlemens MurańkaMaciej Kot, Aleksander Zniszczoł, Stefan Hula, Jarosław Krzak, Tomasz Pilch, Paweł Wąsek i Jan Habdas.

Biało-Czerwoni nie zawiedli

Po słabym początku sezonu mogliśmy martwić się o dyspozycję Polaków, jednak ci bardzo solidnie spisali się w kwalifikacjach. Aż 11 Biało-Czerwonych awansowało do zawodów.

Najlepiej z Polaków spisał się Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski zajął 10. miejsce po skoku na odległość 122,5 metra. Dziewiętnastą pozycję zajął Jakub Wolny - 121 m. Tuż za nim sklasyfikowany został Piotr Żyła (123 metry). Najdalej z Polaków lądował Andrzej Stękała, ale 124 metry dały mu ostatecznie 22. pozycję.

Dawid Kubacki (128 m) zajął 28. miejsce. Trzech Polaków sklasyfikowano na miejscach od 33. do 35. Byli to, kolejno, Klemens Murańka (122,5 m), Paweł Wąsek (121 m) i Stefan Hula (120 m). Debiutujący w Pucharze Świata Jan Habdas zajął 41. pozycję po skoku na odległość 122,5 metra.

W konkursie wystartują też Tomasz Pilch (121,5 i 44. miejsce) i Aleksander Zniszczoł (116 m i 45. pozycja).

Kot pechowcem

Do zawodów nie zakwalifikował się natomiast Jarosław Krzak, który skoczył 110,5 metra i zajął dopiero 58. miejsce. Zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon został natomiast Maciej Kot. Szkoda, gdyż 120 metrów na pewno dałoby mu miejsce w konkursowej pięćdziesiątce.

Kwalifikacje wygrał Austriak Jan Hoerl, który skoczył 129 metrów. Zwycięzca nie skakał jednak najdalej. Aż 134 metry osiągnął lider Pucharu Świata Karl Geiger, lecz Niemiec przegrał z Hoerlem o punkt. Trzeci był Norweg Marius Lindvik, który osiągnął 132 m.

Po czterech konkursach sezonu 2021/22 liderem klasyfikacji generalnej PŚ jest Geiger, który o 53 punkty wyprzedza Słoweńca Anze Laniska. Z Polaków najlepszy jest zajmujący trzynaste miejsce Stoch.

W niedzielę odbędzie się konkurs indywidualny. Dzień wcześniej rozegrane zostaną zawody drużynowe. Trener Michal Doleżal zdecydował, że Polskę reprezentować będą Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Dawid Kubacki i Kamil Stoch.

Początek pierwszej serii o 16:30.

*

Stoch i Żyła skakali daleko na treningach

Rywalizacja w piątek rozpoczęła się od treningów.

W pierwszej serii treningowej najlepszy okazał się Kamil Stoch, który skoczył aż 128 metrów! Czwarte miejsce zajął Piotr Żyła - 125 metrów.

W drugim treningu znowu najlepiej z Polaków spisali się Żyła i Stoch. Tym razem wyżej sklasyfikowano wiślanina, który był szósty po skoku na odległość 125 metrów. Stoch wylądował o pół metra dalej, ale miał dziewiątą notę.

Najlepiej w drugim treningu poradził sobie Słoweniec Cene Prevc - 129 metrów.

*

W tym sezonie zawody w Wiśle-Malince nie otworzyły cyklu PŚ, jak np. w poprzednim. W listopadzie 2020 r. w konkursie drużynowym Polacy zajęli na wiślańskiej skoczni trzecie miejsce, a zwyciężyli Austriacy. W indywidualnych zmaganiach najlepszy z Biało-Czerwonych Piotr Żyła był piąty, a triumfował Niemiec Markus Eisenbichler.

Wiśle zawodnicy będą rywalizowali w konkursie drużynowym oraz indywidualnym. W piątek z kolei odbędą się kwalifikacje do zawodów indywidualnych.

Po dwóch pierwszych konkursach liderem klasyfikacji generalnej PŚ jest Niemiec Karl Geiger przed Słoweńcem Anze Laniskiem i kolegą z reprezentacji Markusem Eisenbichlerem. Najwyżej z Polaków plasuje się Kamil Stoch, który jest 13. Kolejne zawody PŚ odbędą się w niemieckim Klingenthal w dniach 11-12 grudnia.

O której zawody w Wiśle?

W pierwszej fazie sezonu Pucharu Świata 2021/2022 w zawodach w Wiśle, Klingenthal i Engelbergu [wcześniej na inaugurację w Niżnym Tagile i w Ruce] Polacy mogą wystawić siedmiu zawodników.

Z Wisły - Andrzej Grabowski (IAR) 0:51
+

W PŚ 2021/2022 zaplanowano łącznie 28 konkursów indywidualnych i siedem drużynowych, w tym dwa zespołów mieszanych. Rywalizacja zakończy się 27 marca w słoweńskiej Planicy.

W ubiegłej edycji Kryształową Kulę zdobył Norweg Halvor Egner Granerud. Kamil Stoch zajął trzecie miejsce.