more_horiz
Wiadomości

Królewskie powitanie fińskich hokeistów. Wielka feta po olimpijskim złocie [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 11:08
Fińscy hokeiści, którzy w Pekinie zdobyli złoty medal olimpijski, wrócili do kraju. W Helsinkach czekało na nich gorące powitanie, w którym uczestniczyło 20 tys. kibiców.
Hokejowa reprezentacja Finlandii
Hokejowa reprezentacja FinlandiiFoto: PAP/EPA/MARK CRISTINO

Zdobyte w Pekinie złoto to pierwszy medal z najcenniejszego kruszcu w historii startów Finów na igrzyskach olimpijskich. Wcześniej "Suomi" czterokrotnie sięgnęli po brąz i dwukrotnie zapewnili sobie srebro. Historyczny finał przeciwko Rosji, który zakończył się upragnionym triumfem, pobił w tamtejszej telewizji rekordy oglądalności i wywołał ogromną euforię wśród mieszkańców tego 5,5-milionowego kraju. Po meczu kibice tłumnie zgromadzili się na skwerach i w parkach, by wspólnie świętować historyczny sukces.

"Złoci" hokeiści przybyli do ojczyzny w poniedziałek i właśnie tego dnia zorganizowano mistrzowską fetę. Na stadionie w Helsinkach stawiło się 20 tys. fanów, czyli maksymalna liczba widzów, na jaką zezwalają obecnie pandemiczne obostrzenia w Finlandii. Kibice wspólnie z zawodnikami celebrowali zwycięstwo w zimowej scenerii, podczas burzy śnieżnej, która przyniosła ponad 20 cm białego puchu.

Ojcem sukcesu obwołano trenera zwycięskiej drużyny, Jukkę Jalonena. 59-letni szkoleniowiec jest najbardziej utytułowanym szkoleniowcem w Finlandii - oprócz olimpijskiego złota sięgnął też po brąz w Vancouver oraz dwa tytuły mistrza świata. Oprócz kunsztu trenerskiego, Jalonen wyróżnia się również skromnością i przy każdej okazji podkreśla, że jest tylko "zwykłym facetem z Finlandii".

Nie jestem cudotwórcą, ale mamy świetny zespół – kadrę zarządzającą i trenerską oraz zawodników – którzy dobrze ze sobą współpracują. Ja dodałem tylko ostatnie szlify - oświadczył w rozmowie z fińską telewizją Yle.

Olimpijskie złoto zaostrzyło apetyty kibiców przed mistrzostwami świata, na których Finowie zagrają przed własną publicznością. Turniej odbędzie się w maju tego roku w Helsinkach i Tampere. 

Czytaj także:

bg

Zobacz także

Zobacz także