PŚ w skokach: Kraft najlepszy w Oberstdorfie. Żyła w czołówce konkursu

2022-03-19, 18:07

Stefan Kraft świetnie spisuje się w Oberstdorfie . Foto: Forum/imago sport/IMAGO

Austriak Stefan Kraft wygrał konkurs Pucharu Świata rozegrany na skoczni mamuciej w Oberstdorfie. Na podium znaleźli się też dwaj Słoweńcy: Ziga Jelar i Timi Zajc. Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła, zajął piąte miejsce.

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny. Relacje na żywo z konkursów, analizy, wywiady, klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022 - zapraszamy na stronę skokinarciarskie​.polskieradio24.pl

Piątkowe kwalifikacje były udane dla Polaków. Do konkursu awansowali wszyscy startujący Biało-Czerwoni.

Jury popsuło zawody

Rywalizacja została niestety popsuta przez sędziów. Jury zbyt często zmieniało belki startowe, psując konkurs niejednemu zawodnikowi. Choć rozmiar skoczni w Oberstdorfie wynosi 235 metrów, nawet loty o 15 metrów krótsze były pretekstem do obniżenia rozbiegu.

W tych warunkach najlepiej spisał się Stefan Kraft. Austriak odniósł czwarte zwycięstwo w konkursie, głównie dzięki świetnej próbie w pierwszej serii. Skoczył wówczas 232 metry. W rundzie finałowej lądował aż o 25 metrów bliżej.

Kraft o 1,3 punktu wyprzedził Słoweńca Zigi Jelara, który latał od niego dalej (232 i 220 metrów). Decydowały jednak przeliczniki za belkę, wiatr oraz noty za styl. W pierwszej serii Austriak otrzymał za swój lot dwie dwudziestki.

Jelar przegrał, ale i tak może być zadowolony z występu. Drugie miejsce to jego najlepszy wynik w karierze w konkursie Pucharu Świata. Na trzecim miejscu zawody ukończył Timi Zajc. W pierwszej czwórce znalazło się zresztą trzech Słoweńców - czwarty był Anze Lanisek.

Żyła blisko podium

Zaledwie czterech punktów do podium zabrakło najlepszemu z reprezentantów Polski. Piotr Żyła na półmetku rywalizacji był siódmy po skoku na odległość 223,5 metra. W drugim skoku poprawił się jeszcze o pięć metrów. Skakał jednak z wysokiej, dwudziestej belki startowej...

Wiślanin i tak może być zadowolony ze swojego występu. Niedosyt czuje zapewne Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski zaczął od lotu na odległość 223 metrów i po pierwszej serii zajmował świetne szóste miejsce. 204 metry w drugiej serii oznaczały jednak, że Polak spadł na 12. pozycję.

W drugiej dziesiątce sklasyfikowany został też Dawid Kubacki. Brązowy medalista igrzysk w Pekinie był ostatecznie osiemnasty. O siedem pozycji niżej uplasował się Jakub Wolny, który w drugiej serii skakał w mało korzystnych warunkach atmosferycznych i osiągnął tylko 189 metrów. Tuż za Wolnym został sklasyfikowany Andrzej Stękała.

Jedynym Polakiem, którego nie obejrzeliśmy w drugiej serii, był Aleksander Zniszczoł, który zajął ostatecznie 32. miejsce.

Kobayashi wciąż liderem

Kraft, dzięki wygranej, został pierwszym liderem rywalizacji o małą Kryształową Kulę w lotach narciarskich.

W łącznej klasyfikacji Pucharu Świata Karl Geiger minimalnie zbliżył się do Ryoyu Kobayashiego. Niemiec przed swoją publicznością zajął dziewiąte miejsce. Japończyk uplasował się tuż za nim.

Do końca sezonu pozostały jeszcze trzy konkursy indywidualne - wszystkie na skoczniach mamucich. W niedzielę w Oberstdorfie zostaną rozegrane kolejne zawody.