MŚ Katar 2022: Polska - Szwecja. Lewandowski i Zieliński z golami, Szymański cichym bohaterem [OCENY]

2022-03-29, 22:57

Sebastian Szymański okazał się cichym bohaterem meczu ze Szwecją. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Polska pokonała Szwecję 2:0 w finałowym meczu baraży do mistrzostw świata w Katarze. Bramki na wagę zwycięstwa strzelili Robert Lewandowski i Piotr Zieliński. Oto oceny portalu PolskieRadio24.pl.

• Reprezentacja Polski pokonała 2:0 Szwecję i znalazła się w gronie finalistów mistrzostw świata 2022
  • Emocje były ogromne, po meczu kamery pokazały, że selekcjoner Czesław Michniewicz rozpłakał się
  • W piątek o 17.00 w Katarze odbędzie się losowanie grup finałów MŚ 2022
  • MŚ w Katarze będą ostatnim mundialem, na którym wystąpią 32 drużyny

Reprezentacja Polski wygrała na Stadionie Śląskim ze Szwecją 2:0 i awansowała do finałów piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Bramki dla naszego zespołu zdobyli Robert Lewandowski i Piotr Zieliński.

Michniewicz został selekcjonerem 31 stycznia - niespełna dwa miesiące przed meczem w Chorzowie. Prezes PZPN Cezary Kulesza został zmuszony do poszukiwania nowego trenera reprezentacji po tym, jak w grudniu kadrę niespodziewanie opuścił Paulo Sousa. Jak się okazuje, wybór następcy Portugalczyka okazał się strzałem w dziesiątkę.

Oceny redakcji portalu PolskieRadio24.pl (skala 1-6):

Wojciech Szczęsny (5,5) - od początku pewny w bramce, robił to, co do niego należało. Bardzo dobrze zachował się przy strzale Forsberga z pierwszej połowy, gdzie sparował futbolówkę. W drugiej połowie popisał się świetnym refleksem i ustawieniem, po raz drugi zatrzymując szwedzkiego pomocnika. Ostoja polskiej bramki.

Jan Bednarek (5) - przytomny, dobrze zachował się przy groźnym strzale Kulusevskiego z pierwszej połowy, wyręczając Szczęsnego. Solidny i dojrzały występ obrońcy Southampton.

Kamil Glik (5,5) - lider, bestia, mur. To był taki Kamil Glik, jakiego zawsze pamiętali kibice - stanowczy, waleczny i skuteczny. Nie kalkulował i nie ryzykował, był jednym z głównych filarów polskiej defensywy. Warto podkreślić, że poświęcił zdrowie dla wyniku kadry - niemal od początku walczył z urazem.

Krystian Bielik (4) - wykonał swoją pracę, był godnym partnerem Jana Bednarka i Kamila Glika. Nie stworzył rywalom zbyt wielu okazji do spowodowania zagrożenia pod bramką Szczęsnego.

Matty Cash (4,5) - bardzo aktywny od pierwszego gwizdka. Solidny w defensywie, lecz, przede wszystkim, podłączał się do akcji ofensywnych. Przez 90 minut utrudniał zadanie Szwedom.

Bartosz Bereszyński (4,5) - solidnie wypełnił swoje obowiązki. Pierwotnie miał skupiać się przede wszystkim na grze defensywnej, jednak z czasem zaczął "dawkować" wycieczki w głąb pola karnego, czym przysporzył Szwedom wiele kłopotów.

Jacek Góralski (3,5) - od pierwszych minut aktywny w odbiorze i pracowity. Skrupulatnie wyrabiał sobie coraz lepszą ocenę. Aż do 38. minuty. Wtedy mógł osłabić Biało-Czerwonych bezsensownym faulem. W przerwie zmieniony przez Grzegorza Krychowiaka.

Jakub Moder (3,5) - na tle natchnionych kolegów z drużyny dość bezbarwny występ pomocnika Brighton. Momentami brakowało zdecydowania i precyzji.

Piotr Zieliński (5) - pracowity w pierwszej połowie, jednak w cieniu Szymańskiego. W drugiej połowie z niego wyszedł, kiedy przejął piłkę od Danielssona i pewnie podwyższył prowadzenie dla Biało-Czerwonych.

Sebastian Szymański (6) - ważna postać polskiej reprezentacji w meczu ze Szwedami. Wystąpił bliżej nominalnej pozycji i zrobił z tego użytek. Pokazywał się do gry, brał na siebie odpowiedzialność i precyzyjnie rozrzucał futbolówkę do kolegów.

Robert Lewandowski (5) - początkowo przyćmiony przez szwedzkich defensorów, którzy objęli go szczególną "opieką", co utrudniło mu rozwinięcie skrzydeł. Pewnie wykorzystał rzut karny dla Biało-Czerwonych. Im bliżej było do końcowego gwizdka, tym większy apetyt na kolejną bramkę miał "Lewy".

Grzegorz Krychowiak (4,5) - pojawił się na murawie w miejsce Jacka Góralskiego. Kilka minut później dobrze ustawił się w polu karnym, gdzie został sfaulowany przez Kallstroma. Jego doświadczenie przyczyniło się do utrzymania korzystnego rezulatu.

Adam Buksa - grał zbyt krótko, by go ocenić.

Polacy jadą na MŚ 2022 do Kataru

Reprezentacja Polski swoich rywali w fazie grupowej MS 2022 pozna podczas losowania, które odbędzie się już 1 kwietnia. Biało-Czerwoni awansowali do turnieju finałowego po raz dziewiąty w historii.