Zdobywca Złotej Piłki broni Ukrainy. Ihor Biełanow chwycił za karabin

Ihor Biełanow, laureat Złotej Piłki z 1986 roku, po rozpoczęciu wojny w Ukrainie wstąpił do obrony terytorialnej i z karabinem w ręku broni swojej ojczyzny. Były piłkarz reprezentacji ZSRR jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych.

2022-04-07, 12:49

Zdobywca Złotej Piłki broni Ukrainy. Ihor Biełanow chwycił za karabin
Ihor Biełanow (pierwszy z lewej) chwycił za broń, by bronić Ukrainy przed rosyjskim najeźdźcą . Foto: Twitter.com/UkraineWorld (screen)
  • Ihor Biełanow to legenda ukraińskiego futbolu. Był pierwszym piłkarzem z byłego ZSRR, który zagrał w Bundeslidze 
  • Teraz wicemistrz Europy i zdobywca Złotej Piłki nie tylko broni swojego kraju, ale też stara się podnieść morale walczących żołnierzy 

Ihor Biełanow broni Ukrainy 

61-latek spotyka się w różnych miejscach z żołnierzami ukraińskimi, w tym także na froncie, gdzie podnosi ich morale.

Najlepszy Piłkarz Europy 1986 roku zaciągnął się do obrony terytorialnej w rodzinnej Odessie.

Biełanow swoją popularność postanowił wykorzystać, aby podnieść na duchu walczących rodaków. Jedno ze zdjęć zamieszczonych na jego profilu na Facebooku przedstawia go w grupie żołnierzy otoczonych workami z piaskiem, broniących dostępu do miasta od strony morza.

"Proszę o natychmiastowe zatrzymanie rozlewu krwi naszego narodu. Cierpią niewinni ludzie! Miasta ukraińskie obracają się w gruzy. Nasi dziadkowie i ojcowie zbudowali je nie po to, by w nich walczyć, ale po to, by żyli w nich szczęśliwi ludzie! Serce krwawi, patrząc na cierpienie i łzy! Zatrzymajcie wojnę" - napisał Biełanow.

Pierwszy piłkarz z ZSRR w Bundeslidze 

Biełanow rozpoczął karierę w zespołach z Odessy - SKA i Czernomorcu, a później grał dla stołecznego klubu Dynamo Kijów.

W finale mistrzostw Europy 1988 wystąpił w drużynie Związku Radzieckiego, która przegrała z Holandią 0:2. Wówczas nie wykorzystał rzutu karnego. Rok później pojawił się w Bundeslidze jako pierwszy reprezentant ZSRR. Przez półtora roku bronił barw Borussii Moenchengladbach, skąd przeniósł się do drugoligowego Eintrachtu Brunszwik.

Tymoszczuk wolał milczeć 

W wojnie na Ukrainie walczy wielu sportowców tego kraju, np. mistrz świata, czterokrotny medalista mistrzostw Europy w biathlonie Dmytro Pidruczny czy też triumfator czterech turniejów ATP, tenisista Serhij Stachowski.

REKLAMA

Na przeciwnym biegunie wymieniany jest były kapitan reprezentacji narodowej w piłce nożnej i były piłkarz Bayernu Monachium Anatolij Tymoszczuk. Ukraińska federacja zawnioskowała o uchylenie mu licencji z powodu kontynuowania współpracy z Zenitem St. Petersburg i niepotępienia inwazji zbrojnej Rosji.

Polskie Radio udostępniło w swoich kanałach internetowych sygnał publicznego ukraińskiego radia. Dzięki temu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mogą słuchać, w prostszy sposób, programu radiowego w swoim języku.

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:


REKLAMA

Czytaj także:

/empe 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej