Ekstraklasa: Lech odparł atak Rakowa i Pogoni. "Kolejorz" wygrywa w Płocku

2022-04-16, 22:06

Mecz Wisła Płock - Lech Poznań. Foto: PAP/Piotr Nowak

Lech Poznań pokonał 1:0 Wisłę Płock w ostatnim sobotnim meczu piłkarskiej Ekstraklasy. Dzięki zwycięstwu "Kolejorz" wrócił na fotel lidera polskiej ligi, na którym wcześniej krótko zasiadały Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin.

"Kolejorz" potrzebował w sobotę zwycięstwa, by utrzymać prowadzenie, ale na stadionie w Płocku przegrywało już wiele czołowych drużyn Ekstraklasy, m.in. Pogoń Szczecin, Radomiak czy Lechia Gdańsk. "Kolejorz" jednak nie podzielił ich losu.

Goście rozpoczęli mecz ze sporym animuszem. Już w 2. minucie Kamiński miał spore problemy przy uderzeniu Karlstroma - golkiper Wisły "wypluł" piłkę, jednak nikt nie zdążył z dobitką. Po chwili bramkarz "Nafciarzy" z wielkim trudem obronił kolejną "bombę" Szweda z dystansu. Do odbitej futbolówki dopadł Amaral, jednak Portugalczyk minimalnie chybił.

Wisła odpowiedziała dopiero po pół godziny gry - z rzutu wolnego groźnie uderzył Szwoch, ale van der Hart zdołał odbić jego kąśliwy strzał po ziemi, który przed opuszczeniem boiska musnęła jeszcze słupek. Po obiecującym początku graczom Lecha zaczęło brakować koncepcji i precyzji pod bramką płocczan. To zmieniło się tuż przed przerwą - indywidualną akcję przeprowadził aktywny w ofensywie "Kolejorza" Skóraś, a jego podanie celnym strzałem wykończył Kownacki.

Po przerwie nadal dominował Lech, który był dłużej przy piłce i zasypywał bramkę Kamińskiego kolejnymi strzałami. Klarownych sytuacji po obu stronach jednak brakowało. Podopieczni Macieja Skorży panowali jednak nad boiskowymi wydarzeniami i z każdą minutą zbliżali się do ważnego zwycięstwa.

W końcówce stracha gościom napędził Michalski, który w 83. minucie omal nie zaskoczył van der Harta groźną główką. Na tym jednak ofensywne "popisy" gospodarzy się zakończyły, a trzy punkty powędrowały do Poznania.

Dzięki zwycięstwu Lech jest liderem Ekstraklasy - podobnie jak Raków i Pogoń ma na koncie 59 punktów. "Nafciarze" zajmują 6. lokatę z dorobkiem 42 "oczek".

Trener Lecha Maciej Skorża chwalił swój zespół za konsekwencję (IAR) 0:43
+

Wisła Płock - Lech Poznań 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Dawid Kownacki (44).

Żółta kartka - Wisła Płock: Anton Krywociuk, Kristian Vallo, Mateusz Szwoch. Lech Poznań: Joao Amaral, Dawid Kownacki.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 3 105.

Wisła Płock: Krzysztof Kamiński - Damian Michalski, Anton Krywociuk, Piotr Tomasik, Aleksander Pawlak (84. Radosław Cielemęcki) - Mateusz Szwoch, Filip Lesniak (66. Dominik Furman), Kristian Vallo (84. Tomasz Walczak) - Marko Kolar (46. Jakub Rzeźniczak), Jorginho, Łukasz Sekulski (66. Damian Warchoł).

Lech Poznań: Mickey van der Hart - Joel Pereira, Lubomir Satka, Antonio Milić, Pedro Rebocho - Radosław Murawski (73. Pedro Tiba), Jesper Karlstroem, Michał Skóraś (80. Adriel Ba Loua), Joao Amaral (90. Filip Marchwiński), Jakub Kamiński (90. Kristoffer Velde) - Dawid Kownacki.

Trener Wisły Pavol Staňo podkreśla, że było to ciężkie spotkanie (IAR) 0:18
+

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

18. Bruk-Bet Termalica Nieciecza 29 5 9 15 28-52 24 -24
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze