more_horiz
Wiadomości

Apel Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego: bardzo potrzebna pomoc!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 13:00
Ukraiński Komitet Paraolimpijski zwraca się z apelem o pomoc finansową dla paraolimpijczyków i ich rodzin przebywających w Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich w Ukrainie. W związku z przedłużającą się wojną Ukraińcom kończą się pieniądze konieczne na utrzymanie miejsca pobytu setek sportowców z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Każdy może pomóc.
Ukraiński Komitet Paraolimpijski zwraca się z apelem o pomoc finansową dla paraolimpijczyków i ich rodzin przebywających w Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich w Ukrainie
Ukraiński Komitet Paraolimpijski zwraca się z apelem o pomoc finansową dla paraolimpijczyków i ich rodzin przebywających w Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich w UkrainieFoto: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

Pomoc Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji

Ukraiński Ośrodek Przygotowań Paraolimpijskich, który znajduje się w pobliżu polskiej granicy przyjął do siebie uchodźców z niemal całej Ukrainy, w tym m.in. Mariupola, Charkowa, Zaporoża, Mikołajewa, Dniepropietrowska, okupowanego Chersonia i wielu innych miast i regionów. Dziś jednak Ośrodek nie jest w stanie zapłacić za elektryczność, paliwo, leki czy środki czystości. To wszystko jest niezbędne, aby chronić zdrowie i życie dziesiątków obywateli Ukrainy – w tym osób z niepełnosprawnościami, paraolimpijczyków, dzieci i osób starszych, którzy znaleźli schronienie właśnie w tym miejscu. W chwili obecnej przebywa tam blisko 300 osób. Ukraiński Komitet Paraolimpijski przy wsparciu Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego uruchomił w Polsce specjalne konta – środki finansowe można wpłacać w złotówkach, euro i dolarach.

- Apelujemy do wszystkich, którzy pomagają Ukrainie w tym niewyobrażalnie potwornym czasie. To trudne do pojęcia, że w XXI wieku możemy mieć do czynienia ze świadomą, systematyczną i cyniczną destrukcją ogromnego europejskiego kraju i jego obywateli – nawet w naszym cywilizowanym świecie! – podkreśla Walerij Szuszkiewicz, Prezydent Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Dziś ukraińska rodzina paraolimpijska pogrążona jest w żałobie. Osoby z niepełnosprawnością nie mogą po prostu uciec od niebezpieczeństw – śmiertelnie groźnych pocisków czy masowych bombardowań cywilów. Szczególnie narażeni są ludzie, którzy poruszają się na wózkach, są niewidomi, mają amputowane kończyny, porażenie mózgowe bądź niepełnosprawność intelektualną. Dziś możemy okazać naszą solidarność z tymi osobami.

Łukasz Szeliga: zachęcam wszystkich naszych przyjaciół, kibiców i media, aby wesprzeć Ukraiński Komitet Paraolimpijski

Ukraiński Ośrodek Przygotowań Paraolimpijskich wymaga zarówno wsparcia finansowego jak i rzeczowego. Potrzebne są także środki, aby pomóc zapewnić osobom z niepełnosprawnościami transport z różnych regionów Ukrainy. Niezbędna jest pomoc medyczna, farmaceutyczna, w postaci leków, jedzenia czy ubrania. Bardzo ważne też, by ukraiński apel dotarł do polskiej opinii publicznej, o co stara się także Polski Komitet Paraolimpijski.

Od początku wojny prowadzonej przez Rosję wspieramy naszych ukraińskich sąsiadów – choćby poprzez poparcie dyplomatyczne na forum Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Dziś potrzebują oni innego wsparcia – w ukraińskim Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich mieszkają paraolimpijczycy wraz z rodzinami i inni uchodźcy z terenu całej Ukrainy, a środki potrzebne na funkcjonowanie ośrodka w normalnych warunkach w czasie wojny przestały wystarczać. Zachęcam wszystkich naszych przyjaciół, kibiców i media, aby wesprzeć Ukraiński Komitet Paraolimpijski i pomóc mieszkającym tam sportowcom i innym potrzebującym. Nawet mała kwota może zdziałać wiele – przyłącza się do apelu Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu. 

"Pomoc zapewni również przetrwanie ruchowi paraolimpijskiemu w Ukrainie"

W chwili obecnej dziesiątki tysięcy osób z niepełnosprawnościami cierpią przez wojnę w Ukrainie. Tysiące parasportowców, którzy osiągnęli wiele również na arenie międzynarodowej, znajduje się w tragicznym położeniu w związku z działaniami wojennymi. Pobyt w Ukraińskim Ośrodku Paraolimpijskim to dla nich wszystkich szansa na przeżycie i przetrwanie trudnego czasu.

- Ta pomoc zapewni również przetrwanie ruchowi paraolimpijskiemu w Ukrainie – pełni on tu bardzo ważną i doniosłą społecznie rolę. Ten ruch będzie tym bardziej potrzebny po wojnie, aby pomóc wrócić do normalnego życia tym, którzy staną się na jej skutek niepełnosprawni – dodaje Szuszkiewicz.

Osobą do kontaktu po stronie ukraińskiej jest press attaché Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego Nataliia Harach, +380937711064.

Zachęcamy do wsparcia! W tytule przelewu można wpisać: darowizna na cele statutowe Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

logo_02_PARAOLIMPIADA.png

/Paralympic.org.pl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem