Ekstraklasa: kontrowersje po zwycięstwie Lecha z Piastem. "To był faul"

2022-05-09, 09:49

Mecz Piast Gliwice - Lech Poznań. Foto: PAP/Zbigniew Meissner

Lech Poznań wygrał na wyjeździe z Piastem Gliwice 2:1 i awansował na pozycję lidera Ekstraklasy. Zdaniem wielu ekspertów, a także trenera ekipy ze Śląska Waldemara Fornalika, gospodarzy skrzywdził sędzia, który popełnił błąd prowadzący do drugiego gola dla "Kolejorza".

- Miałem wątpliwości w sytuacji z Damianem Kądziorem, który dostał uderzenie łokciem, oglądaliśmy powtórki tej akcji. Dla nas był to faul i akcja powinna była być przerwana, a tak się nie stało. Nie dopatruję się jednak, że z tego powodu przegraliśmy mecz - powiedział po meczu trener Fornalik.

Wątpliwości byłego selekcjonera reprezentacji Polski dotyczyły sytuacji z 86. minuty, kiedy Dani Ramirez, próbując zatrzymać Damiana Kądziora, uderzył skrzydłowego Piasta łokciem w twarz. Sędzia Paweł Raczkowski nie dopatrzył się przewinienia i puścił grę. Po chwili Lech wywalczył rzut wolny, a następnie korner, który precyzyjną główką na gola zamienił Ishak.

Część kibiców zespołu z Gliwic domagała się także przyznania ich drużynie rzutu karnego po starciu Skórasia z Mosórem. Zawodnik Lecha położył rękę na plecach wchodzącego w "szesnastkę" rywala, a ten upadł. Powtórki wykazały jednak, że Mosór przewrócił się dosyć teatralnie, wykorzystując kontakt z przeciwnikiem, a rzut karny nie należał się gliwiczanom.

Zwycięstwo "Kolejorza" w Gliwicach może okazać się punktem zwrotnym w rywalizacji o mistrzostwo Polski. Dzięki niemu Lech awansował na pozycję lidera, wyprzedzając Raków Częstochowa, który w niedzielę zremisował 1:1 z Cracovią. Na dwie kolejki przed końcem sezonu ekipa z Poznania ma dwa punkty przewagi nad podopiecznymi Marka Papszuna i pięć "oczek" więcej niż Pogoń Szczecin.

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
18. Górnik Łęczna 31 6 9 16 26-54 27 -28
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze