more_horiz
Wiadomości

UEFA odcina Rosję od europejskiego futbolu. Skorzysta polski klub, Celtic, a także... Szachtar Donieck

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 22:18
W poniedziałek UEFA ogłosiła kolejne sankcje wymierzone w Rosję. W następnym sezonie w europejskich rozgrywkach nie zobaczymy rosyjskich drużyn. To oznacza, że skorzysta na tym szereg klubów - wśród nich jest polski klub, Celtic, a także Szachtar Donieck.
Raków Częstochowa jest jedną z polskich drużyn, które mogą skorzystać na wykluczeniu rosyjskich klubów
Raków Częstochowa jest jedną z polskich drużyn, które mogą skorzystać na wykluczeniu rosyjskich klubówFoto: PAP/Leszek Szymański

Decyzja UEFA nie mogła być inna - włodarze europejskiej federacji w poniedziałek ogłosili przedłużenie i rozszerzenie sankcji na rosyjskie reprezentacje oraz kluby. Po rozpoczęciu agresji na Ukrainę zdecydowano o wykluczeniu "Sbornej" z baraży do mundialu, co w rezultacie dla Biało-Czerwonych oznaczało wolny los. Z rozgrywkami europejskimi pożegnał się natomiast Spartak Moskwa, który miał mierzyć się z RB Lipsk w 1/8 finału Ligi Europy.

Decyzja UEFA oznacza, że najbliższym sezonie nie zobaczymy rosyjskich drużyn w rozgrywkach pod egidą UEFA - Lidze MistrzówLidze Europy oraz Lidze Konferencji. Jak się okazuje, na tej decyzji skorzysta m.in. polska drużyna. 

Chodzi o Raków Częstochowa, który pokonał w finale Pucharu Polski Lecha Poznań. Podopieczni Marka Papszuna rozpoczną kwalifikacje do Ligi Konferencji nie od pierwszej, a od drugiej rundy. 

Gdyby okazało się jednak, że częstochowianie zostaną także mistrzami kraju i wystąpią w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów, zyska wicemistrz. 

Utrata prawa rosyjskich klubów do gry w Champions League oznacza, że prawo to zapewnione będzie miał mistrz Szkocji - prawdopodobnie będzie nim Celtic. Okazuje się, że z sytuacji może skorzystać także Szachtar Donieck, który jest na pierwszym miejscu wśród drużyn walczących o udział w rozgrywkach.

By do tego doszło, triumfatorem tegorocznej edycji musi zostać klub, który już wcześniej zapewni sobie udział, zajmując jedno z czołowych miejsc w lidze. W takim wypadku każdy scenariusz poza wygraną Villarrealu okaże się dla ukraińskiego klubu szczęśliwy. 

Czytaj także:

JK

Zobacz także

Zobacz także