more_horiz
Wiadomości

Paweł Abratkiewicz i PZŁS w końcu się dogadali. Kadra ma nowego trenera. "Potrzebny był ten ruch"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 11:07
– Cały czas miałem styczność z reprezentacją Polski, bo spotykaliśmy się na imprezach międzynarodowych. Miałem okazję oglądać Polaków z boku i nie ukrywam, że śledziłem, jak sobie dają radę – mówi nowy trener główny reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim Paweł Abratkiewicz, który wraca do Polski, po tym jak kilka lat temu znalazł pracę za granicą, bo jak mówił w wywiadzie dla portalu PolskieRadio24.pl: w Polsce po prostu go nie chciano. 
Trenerzy Paweł Abratkiewicz (z lewej) i Artur Waś podczas testów w Spale Na rowerze Magdalena Czyszczoń
Trenerzy Paweł Abratkiewicz (z lewej) i Artur Waś podczas testów w Spale Na rowerze Magdalena CzyszczońFoto: PZŁS/Rafał Oleksiewicz

Środowisko łyżwiarskie od dawna czekało na Abratkiewicza

Medal zdobyty przez polskie łyżwiarki (brąz w wyścigu drużynowym) na igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku był pierwszym olimpijskim krążkiem zdobytym przez nową generację Biało-Czerwonych panczenistów. Paweł Abratkiewicz, obok ówczesnej trener Ewy Białkowskiej, był ojcem tego sukcesu. Były reprezentant Polski, wielokrotny mistrz kraju w sprincie i olimpijczyk nie pokazał jednak w pełni swojego trenerskiego talentu w ojczyźnie. Po sukcesie zniknął z kraju i rozpoczął współpracę z Rosjanami. 

Paweł Abratkiewicz, wypowiedź z 2018 roku Trzeba siąść i zacząć poważnie rozmawiać, bo wszystko jest do dogadania i nie chodzi mi tylko o warunki finansowe. Musiałbym wiedzieć jaki miałby być system szkolenia, kto mógłby ze mną współpracować, jak dalekosiężny miałby być to plan

- Tak się złożyło, że nie było dla mnie miejsca w Polskim Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. Zaważyły na tym pewne okoliczności, które miały miejsce po igrzyskach (...). Po prostu mnie nie chciano - mówił portalowi PolskieRadio24.pl Paweł Abratkiewicz w 2018 podczas Pucharu Świata w Tomaszowie Mazowieckim. Teraz sytuacja się zmieniła i były reprezentant Polski, wielokrotny mistrz kraju w sprincie i olimpijczyk trenerskie doświadczenie będzie wykorzystywał z naszą kadrą.

W Polsce go nie chcieli, zatrudnili Rosjanie. Abratkiewicz szkoli i zdobywa kolejne medale MŚ i IO [WYWIAD]

Abratkiewicz mierzy w sukcesy z polskimi zawodnikami

Paweł Abratkiewicz przez ostatnich dwanaście lat pracował z reprezentacją Rosji, gdzie odnosił duże sukcesy prowadząc zawodniczki do medali m.in. igrzysk olimpijskich, czy mistrzostw świata. W Polsce też chce wprowadzić panczenistów na wyższy poziom.

– Trzeba sobie wyznaczyć cele, do których będziemy dążyć. Gdy zaczynałem pracę w Rosji to nie wyglądało aż tak kolorowo i trzeba było kilku lat, żeby osiągnąć pierwsze sukcesy. Dlatego tutaj jest potrzebny wszystkim czas, ale też świadomość zawodników, co chcą osiągnąć. Myślę, że to jest bardzo ważne i będziemy starali się uświadomić im, na czym polega ta praca i jakie cele sobie stawiamy. Rozmawialiśmy kilka razy o moim powrocie, ale nie mogłem się deklarować, bo byłem związany tam z kontraktem. Wszystko się tak złożyło, że w końcu dogadaliśmy się i chyba dobrze – dodaje.

Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, jest bardzo zadowolony z namówienia Abratkiewicza do pracy w Polsce.

– Myślę, że po cyklu olimpijskim potrzebny był ten ruch. Paweł jest świetnym szkoleniowcem, który dwanaście lat spędził w Rosji, gdzie zdobywał medale mistrzostw Europy, mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Cieszę się, że jest z nami – mówi.

Artur Waś wesprze Abratkiewicza

W sztabie kadry, jako trener współpracujący z Abratkiewiczem, będzie pracował także Artur Waś, który ostatnio pomagał w kadrze sprinterów Finowi Tuomasowi Nieminenowi. – Artur przede wszystkim jest beneficjentem programu „Super Trener” i będzie wspomagał Pawła Abratkiewicza, głównie w kadrze sprintu. A czy kiedyś zostanie trenerem głównym? Na pewno ma umiejętności do tego, żeby tym trenerem zostać, ale dajmy mu chwilę. Na pewno przyda mu się pomoc i doświadczenie Pawła jako trenera głównego, natomiast w dłuższej perspektywie trzymamy kciuki, żeby tak było – dodaje Niedźwiedzki.

– Przez ostatnie kilka lat widać było tendencję zwyżkową. To, co zauważyłem przez ostatni rok, pokazuje, że jeszcze jest zapas, że jeszcze są rezerwy i dużo do ugrania. Oni już są świadomi tego, że są w stanie walczyć o najwyższe pozycje i najwyższe trofea. I mam nadzieję, że następne cztery lata przebiegną tak, że będziemy mogli cieszyć się z medali na igrzyskach – mówi Waś.

Konsultacje w Spale

Nowy sztab trenerski w ostatnich dniach spotkał się z kadrowiczami na konsultacji w Spale. – Zaczęliśmy od testów wydolnościowych. Nie brakuje osób, które mogą osiągnąć sukcesy, tylko po prostu pewne rzeczy trzeba pozmieniać. Trzeba ukierunkować zawodników, a później systematycznie i spokojnie pracować – mówi Abratkiewicz.

– Mamy w kadrze sprinterów nową zawodniczkę Martynę Baran, która też jest utalentowana i mam nadzieję, że szybko doskoczy do Kaji (Ziomek - przyp. red)i Andżeliki (Wójcik), które już są na takim światowym poziomie – dodaje Waś.

Olimpijczyk z Pjongczangu, który w swojej karierze zawodniczej jedenaście razy stawał na podium Pucharu Świata, w tym trzykrotnie na najwyższym stopniu podium uważa, że potencjał polskich panczenów jest bardzo wysoki.

– Wszyscy trafili z najwyższą formą na igrzyska, ale na pewno jakiś tam lekki niedosyt pozostał. Po igrzyskach ciężko było już o odpowiednią motywację, ale i tak wyniki były dobre. Nasi zawodnicy stawali na podium Pucharu Świata, byli wysoko na igrzyskach i innych mistrzowskich imprezach. Oni są w tej czołówce, są groźni i z nimi się trzeba liczyć. Nie ma co odpuszczać, bo sezon poolimpijski to super okazja do tego, żeby doskoczyć do tej czołówki i na stałe się w niej umieścić – dodaje Waś.

Kierownictwo Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego na razie nie chce mówić o konkretnych celach stawianych przed nowymi trenerami. – W najbliższym czasie te cele poznamy, ale myślę, że jest to budowa silnej, młodej reprezentacji, która nawiąże do najlepszych wyników łyżwiarstwa szybkiego, chociażby z igrzysk olimpijskich z Soczi – dodaje Niedźwiedzki.

Międzynarodowy sezon w łyżwiarstwie szybkim rozpocznie się w październiku. Główne zawody mają odbyć się na początku 2023 roku – w styczniu mistrzostwa Europy w norweskim Hamar, a mistrzostwa świata w marcu w holenderskim Heerenveen. Sponsorem głównym polskiego łyżwiarstwa szybkiego jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Paweł Abratkiewicz - wywiad:

Czytaj także:


/red

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem