more_horiz
Wiadomości

Jan-Krzysztof Duda w wysokiej formie. Polak zremisował z pięciokrotnym mistrzem świata

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 19:59
Jan-Krzysztof Duda zatrzymał pięciokrotnego mistrza świata. Polski arcymistrz zremisował z Viswanathanem Anandem z Indii, który dotąd w warszawskim turnieju tylko wygrywał i samodzielnie lideruje w klasyfikacji generalnej. Duda w polsko-polskim starciu pokonał Radosława Wojtaszka i po dwóch dniach rywalizacji zajmuje trzecie miejsce.
Viswanathan Anand (z lewej) i Jan-Krzysztof Duda podczas meczu, który zakończył się remisem
Viswanathan Anand (z lewej) i Jan-Krzysztof Duda podczas meczu, który zakończył się remisem Foto: Rafał Oleksiewicz
  • W sobotę szachiści zakończą rywalizację w turnieju szachów szybkich. Przez kolejne dwa dni będą rywalizować w szachach błyskawicznych 
  • Po dwóch dniach rywalizacji w szachach szybkich prowadzi Viswanathan Anand, który zgromadził 11 punktów 

Zawodnicy w sobotę zakończą zmagania w turnieju szachów szybkich – każdego dnia zaplanowane są trzy rundy. W niedzielę i w poniedziałek czołowi zawodnicy świata rywalizować będą już w szachach błyskawicznych. Turniej zakończy się 23 maja uroczystą ceremonią wręczenia nagród.

Udany dzień Jana-Krzysztofa Dudy 

Drugi dzień turnieju szachów szybkich otworzyło polsko-polskie starcie, w którym Duda pokonał Wojtaszka.

– Wielu kibiców czekało na partię Duda kontra Wojtaszek – przyznaje Łukasz Turlej, wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej (FIDE). – I nie zawiedli się, bo obejrzeli bardzo zaciętą końcówkę, graną na sekundach. Obaj mieli chwilę na podjęcie decyzji, dosłownie w ostatnim momencie wygrana przechyliła się na stronę Dudy.

– Chciałem Radka zaskoczyć i zagrałem można powiedzieć bardzo niestandardowy pierwszy ruch, ale skończyło się tak, że to on mnie zaskoczył – opowiada o polsko-polskim starciu Jan-Krzysztof Duda. – Radek mógł w końcówce grać na „twierdzę”, ale tego nie zrobił i udało mi się wygrać – cieszy się zawodnik, który wczoraj jako pierwszy nie przegrał w Warszawie z Viswanathanem Anandem.

Pięciokrotny mistrz świata gra w Polsce kapitalnie, przed starciem z Dudą wygrał pięć kolejnych pojedynków i zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland.

– Partia była bardzo ciekawa, w końcówce pozycja się skomplikowała, było bardzo mało czasu, więc myślę że skończyło się sprawiedliwym wynikiem, czyli remisem. Jestem umiarkowanie zadowolony, bo niektóre partie trochę zepsuły mi ten turniej. Nie ma co jednak narzekać na wynik, jutro czeka nas finisz, a on będzie najważniejszy – dodał Duda, który zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wysoka pula nagród 

W trakcie turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland zawodnicy rywalizują tzw. systemem kołowym, czyli każdy zagra z każdym. Sponsorem turnieju jest firma Superbet, a w puli nagród znajduje się aż 175 tysięcy dolarów. Zwycięzca zgarnie 40 tysięcy.

To kolejne wielkie wydarzenie szachowe rozgrywane w Polsce, po zeszłorocznych mistrzostwach Europy i świata.

– To jest chyba najsilniej obsadzony turniej w historii Polski – mówi Łukasz Schreiber, szef stałego komitetu Rady Ministrów. – Wielkie nazwiska w świecie szachów oraz dwóch naszych arcymistrzów – zdobywca Pucharu Świata Jan-Krzysztof Duda i aktualny mistrz Polski Radosław Wojtaszek. Świetnie, że dwóch Polaków walczy w tak silnej stawce. Cieszę się, że jako środowisko szachowe mamy bardzo duże wsparcie oraz sympatię premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera Jacka Sasina. Dzieje się sporo w naszym kraju i wszyscy możemy być z tego zadowoleni – dodaje.

Święto szachów w Warszawie 

Każdego dnia zmagania rozpoczynają się o godz. 14. Wstęp na turniej jest wolny, a dodatkowo organizatorzy, we współpracy z Mazowieckim Związkiem Szachowym, zapraszają do specjalnej strefy kibica, gdzie będą odbywać się m.in. warsztaty, konkursy szachowe i miniturnieje.

Trwa prawdziwe święto szachów w samym sercu stolicy.

– Spodziewaliśmy się bardzo dużego zainteresowania i już w tygodniu ono było naprawdę spore – zauważa Turlej. – W weekend kibiców będzie z pewnością jeszcze więcej, więc jeśli ktoś planuje odwiedzić Polin i nasz turniej to lepiej, żeby z tym nie zwlekać, bo wprawdzie miejsc w sali jest sporo, jednak warto przyjść wcześniej. Dla wszystkich mamy możliwość oglądania transmisji, przygotowane są turnieje szachów szybkich czy symultany – dziś grano ze znanym Youtuberem – Panem Szachusiem. Mamy mnóstwo atrakcji, zapraszamy do wspólnej zabawy – dodaje.

Wyniki po 2. dniu Superbet Rapid Poland 2022, Centrum Konferencyjne Polin, Warszawa:

1. Viswanathan Anand (Indie) – 11
2. Richard Rapport (Węgry) – 9
3. Wesley So (USA) – 7
Jan-Krzysztof Duda (Polska) – 7
5. Fabiano Caruana (USA) – 6
Levon Aronian (USA) – 6
7. Anton Korobow (Ukraina) – 5
8. Radosław Wojtaszek (Polska) – 4
9. Kirił Szewczenko (Ukraina) – 3
10. David Gavrilescu (Rumunia) – 2

Czytaj także:

/empe, inf. prasowa  

Zobacz także

Zobacz także