MŚ Katar 2022: reprezentacja Walii ostatnim europejskim uczestnikiem mundialu. Ukraińcy pokonani

2022-06-05, 19:58

Gareth Bale i jego koledzy pojadą na mundial do Kataru . Foto: PAP/EPA/Peter Powell

Reprezentacja Walii zagra na tegorocznych mistrzostwach świata w piłce nożnej. W finale baraży Walijczycy pokonali w Cardiff Ukraińców 1:0 po samobójczym golu kapitana rywali Andrija Jarmołenki.

Walijczycy walczyli o pierwszy awans na mundial od 1958 roku. Nic dziwnego, że selekcjoner Rob Page zdecydował się wystawić najmocniejszy skład. W porównaniu ze środowym spotkaniem Ligi Narodów z Polską, w wyjściowym zestawieniu doszło aż do dziewięciu zmian. Ponownie w podstawowej jedenastce znaleźli się jedynie Daniel James i Kiefer Moore.

Trener Ukraińców Ołeksandr Petrakow postąpił zupełnie inaczej, stawiając na ten sam skład, który rozpoczynał zwycięski mecz ze Szkocją (3:1)

Goście chcieli wywalczyć awans, by choć trochę ulżyć pogrążonym w wojnie rodakom. Ukraińscy żołnierze podarowali piłkarzom flagę narodową prosto z frontu. Ich reprezentanci przez większość spotkania przeważali, lecz nie przełożyło się to na wygraną.

Dramat Jarmołenki, dziwna decyzja Lahoza

Nasi wschodni sąsiedzi nawet trafili do bramki w trzeciej minucie, gdy Ołeksandr Zinczenko uderzył z rzutu wolnego. Hiszpański sędzia Antonio Mateu Lahoz słusznie nie uznał gola, gdyż Ukrainiec kopnął piłkę przed gwizdkiem. Pierwsze minuty spotkania upłynęły pod znakiem przewagi gości, choć w ósmej minucie indywidualną akcję przeprowadził Neco Williams. Walijski obrońca nie trafił jednak w bramkę.

Groźniejsi byli jednak Ukraińcy. W dwunastej minucie gospodarzy uratował bramkarz Wayne Hennessey, który w świetnym stylu obronił strzał Romana Jaremczuka. Golkiper Crystal Palace dobrze spisał się też w 23. minucie, odbijając piłkę po uderzeniu Wiktora Cygankowa z dystansu.

Gdy wydawało się, że bliżej trafienia są goście, wynik otworzyli Walijczycy. W 34. minucie mieli rzut wolny z około 18 metrów. Do piłki podszedł Gareth Bale. Lider Walijczyków zagrał w pole karne, a niefortunnie interweniował Andrij Jarmołenko. Kapitan Ukraińców był załamany po tym, jak skierował piłkę do własnej siatki...

Walijczycy prowadzili do przerwy, choć wydaje się, że w 41. minucie bardzo pomógł im arbiter. Mateu Lahoz nie podyktował rzutu karnego dla Ukrainy. To dziwna decyzja, gdyż wydawało się, że faul Joe Allena na Rusłanie Malinowskim był ewidentny.

Walia jedzie na mundial

Po przerwie znowu częściej atakowali goście, ale Walijczycy także tworzyli sobie świetne okazje. Tak było choćby w 48. minucie. Lewą stroną kontrę rozprowadził Williams, dograł do Moore'a, a ten odegrał w polu karnym do Aarona Ramseya. Pomocnik Rangers FC w doskonałej sytuacji nie trafił w bramkę...

Niedługo później wyrównać mógł Cygankow, który strzelał z kilku metrów, lecz, nie po raz pierwszy i ostatni, świetnie zachował się Hennessey.

Ukraińcy szukali wyrównania, a gospodarze bardzo groźnie kontratakowali. W słupek trafił rezerwowy Brennan Johnson. Dobijać próbował Bale, lecz kopnął z półwoleja prosto w bramkarza Heorhija Busczana. Na zegarze była wówczas 75. minuta, ale Ukraińcy wciąż mogli wierzyć w awans na mundial.

Ostatnie minuty i doliczony czas gry to okres przewagi gości. Znakomicie spisywał się jednak walijski bramkarz. W 84. minucie Hennessey efektownie poradził sobie ze strzałem głową Artioma Dovbyka.

Mimo ofensywnych zmian przeprowadzanych przez ukraińskiego trenera, wynik nie uległ już zmianie. Gospodarze mogli zacząć świętować pierwszy od 64 lat awans na mundial.

Walia - Ukraina 1:0 (1:0).

Bramka: Andrij Jarmołenko (34-samob.).

Sędzia: Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania).

Znamy prawie wszystkich uczestników mundialu

Tym samym reprezentacja Walii została ostatnim, trzynastym europejskim uczestnikiem mistrzostw świata w Katarze.

Ostatnich uczestników turnieju wyłonią w czerwcu baraże interkontynentalne z udziałem przedstawicieli Ameryki Południowej, Azji, Oceanii oraz strefy CONCACAF. Wówczas Kostaryka zagra z Nową Zelandią, a Peru ze zwycięzcą meczu Zjednoczone Emiraty Arabskie - Australia.

Turniej w Katarze odbędzie się w dniach 21 listopada - 18 grudnia.

Losowanie grup przeprowadzono już 1 kwietnia. Reprezentacja Polski trafiła do C, razem z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską.

Uczestnicy MŚ 2022 - 30 z 32:

gospodarz - Katar
z eliminacji:
strefa azjatycka (4,5 miejsca): Iran, Korea Południowa, Japonia, Arabia Saudyjska
strefa europejska (13): Niemcy, Dania, Francja, Belgia, Chorwacja, Hiszpania, Serbia, Anglia, Szwajcaria, Holandia, Polska, Portugalia, Walia
strefa Ameryki Płd. (4,5 miejsca): Brazylia, Argentyna, Ekwador, Urugwaj
strefa afrykańska (5 miejsc): Ghana, Senegal, Maroko, Tunezja, Kamerun
strefa CONCACAF (3,5 miejsca): Kanada, Meksyk, USA