Wimbledon 2022: Iga Świątek wpadła w tarapaty w starciu z Kerkhove. Polka jednak wyszarpała awans

2022-06-30, 19:26

Iga Świątek w trakcie rywalizacji podczas wielkoszlemowego turnieju na kortach trawiastych Wimbledonu. Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Iga Świątek awansowała do trzeciej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu rozgrywanego na trawiastych kortach w Londynie. Liderka rankingu WTA odniosła 37. zwycięstwo z rzędu, pokonując Holenderkę Lesley Pattinamę Kerkhove 6:4, 4:6, 6:3. Następną rywalką Polki będzie Francuzka Alize Cornet.

Wimbledon. Iga Świątek - Lesley Pattinama Kerkhove. Ciężki mecz liderki na wagę awansu

W starciu z Holenderką Iga Świątek miała już problemy od początku pierwszego seta. Lesley Pattinama Kerkhove przełamała Igę Świątek trzykrotnie, po czym wygrała swój serwis, wychodząc na prowadzenie 4:2. Polka niejednokrotnie podkreślała w wywiadach, że "cały czas uczy się gry na trawie".

Liderka światowego rankingu po trzech przełamaniach na korzyść rywalki szybko zaczęła odrabiać straty, ostatecznie doprowadzając do wyrównania (4:4). Świątek wyraźnie złapała wiatr w żagle i zaczęła dominować na korcie centralnym w Londynie. Chwilę później Polka wyszła na prowadzenie i już go nie oddała w tej partii, wygrywając pierwszego seta (6:4).

Po pierwszym kwadransie gry w drugim secie nie było żadnego przełamania. Iga Świątek i Lesley Pattinama Kerkhove oddawały cios za cios (3:3), prowadząc wyrównującą grę. Po zmianie piłek doszło do przełamania na korzyść Holenderki, która wyszła na prowadzenie w drugim secie (4:3). Pattinama Kerkhove wykorzystała swoją szansę i do końca tej części meczu nie oddała prowadzenia, doprowadzając do wyrównania stan rywalizacji (6:3) w całym meczu 1:1.

Dwie Polki w trzeciej rundzie Wimbledonu

Trzeci set rozpoczął się podobnie jak poprzedni. Rywalki wygrywały swoje podania, do momentu gdy tym razem Iga Świątek dwukrotnie przełamała Kerkhove, prowadząc (4:1) i pewnie zbliżając się po 37. zwycięstwo z rzędu. Polka wytrzymała i pewnie wygrała seta 6:3 i cały mecz 2:1.

W trzeciej rundzie Wimbledonu rywalką Igi Świątek będzie francuska tenisistka Alize Cornet. Spotkanie odbędzie się 2 lipca w sobotę.

Wcześniej awans do kolejnej fazy turnieju w Londynie wywalczyła Magdalena Fręch, która wygrała ze Słowaczką Anną Karoliną Schmiedlovą 6:4, 6:4.

Wimbledon. Iga Świątek z 37. wygraną z rzędu

Iga Świątek rozpoczęła udział w tegorocznej edycji Wimbledonu we wtorek. Choć Jana Fett postawiła liderce rankingu WTA dość trudne warunki, wynik nie pozostawia wątpliwości, kto był lepszy w meczu 1. rundy Wimbledonu - Świątek zwyciężyła 6:0, 6:3 i zanotowała 36. zwycięstwo z rzędu. Spotkanie z Holenderką było wygraną numer 37, dzięki czemu Polka wyrównała rekord Szwajcarki Martiny Hingis. Z kolei w całym sezonie Polka wygrała już... 44. spotkania.

Polska tenisistka jest królową XXI wieku - żadna tenisistka nie może równać się ze Świątek pod względem kolejnych wygranych spotkań. Wcześniej w tym stuleciu najlepsza była Venus Williams. Amerykanka mogła się pochwalić serią 35 zwycięstw z rzędu, co było najlepszym wynikiem od 2000 roku.

Iga Świątek przyznaje jednak, że na Wimbledonie nie czuje się jeszcze optymalnie (IAR) 1:25
+

21-letnia Świątek po raz ostatni schodziła z kortu pokonana 16 lutego. Wówczas w turnieju WTA w Dubaju uległa w trzech setach Łotyszce Jelenie Ostapenko. Od tamtej pory tenisistka z Raszyna wygrała 37 kolejnych meczów oraz sześć turniejów [w Dausze, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie, Rzymie] w tym wielkoszlemowy French Open na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa w Paryżu

Wimbledon potrwa do 10 lipca. Tytułu w grze pojedynczej mężczyzn broni Serb Novak Djoković, a wśród kobiet ostatnio triumfowała Australijka Ashleigh Barty, która niedawno ogłosiła zakończenie kariery.

Iga Świątek - Lesley Pattinama Kerkhove 6:4, 4:6, 6:3