Lekkoatletyczne MŚ Eugene 2022: historyczny wynik i niedosyt Sułek. Polka pobiła rekord po 37 latach

2022-07-19, 06:30

Adrianna Sułek zajęła czwarte miejsce w siedmioboju podczas mistrzostw świata w amerykańskiej miejscowości Eugene. Foto: PAP/Adam Warżawa

W lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Eugene Adrianna Sułek zajęła czwarte miejsce w siedmioboju. Reprezentantka Polski zdobyła 6672 pkt i pobiła 37-letni rekord kraju. Paulina Ligarska zgromadziła 6093 pkt i ukończyła siedmiobój na 10. pozycji.

• 23-letnia Adrianna Sułek po raz pierwszy w karierze startuje na mistrzostwach świata na otwartym stadionie
  • Wicemistrzyni świata z hali znakomicie spisuje się w Eugene. Polka poprawiła swoje rekordy życiowe w pchnięciu kulą oraz w biegu na 200 metrów
  • W poniedziałek Sułek wyrównała swój rekord życiowy w skoku w dal - 6,43 m

>>> Mistrzostwa świata w Eugene w stanie Oregon potrwają do poniedziałku 25 lipca. W USA są nasi sprawozdawcy Cezary Gurjew i Rafał Bała, ich relacji można słuchać na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia

Sułek poprawiła w Eugene rekordy życiowe w czterech konkurencjach: pchnięciu kulą (14,13), biegu na 200 m (23,77), skoku w dal (6,43) i biegu na 800 m (2.07,18). 23-latka w biegu na 100 m przez płotki miała czas 13,28 sekundy, w skoku wzwyż osiągnęła 189 cm, natomiast w rzucie oszczepem - 41,63 m. Po sześciu konkurencjach Sułek była czwarta z dorobkiem 5666 pkt i traciła tylko 75 punktów do trzeciej Amerykanki Anny Hall.

Ostatnią konkurencją siedmioboju był bieg na 800 m, w którym Sułek zajęła drugie miejsce czasem 2.08,18. Reprezentantka Polski zdobyła łącznie 6672 pkt i została sklasyfikowana na czwartej pozycji. 23-letnia lekkoatletka pobiła rekord Polski, który od 1985 roku należał do Małgorzaty Nowak - 6616 pkt.

Paulina Ligarska zdobyła 6093 pkt i ukończyła siedmiobój na 10. pozycji. Zawodniczce SKLA Sopot w Eugene udało się poprawić rekord życiowy w biegu na 200 m - 24,65.

- Możecie być dumni ze mnie, ale ja muszę to jeszcze chwilkę przeboleć. Myślałam, że szczęście będzie mi sprzyjało i światowy wynik wystarczy na medal. W Belgradzie podczas HMŚ światowy wynik starczył na srebro. Teraz jest gorszy scenariusz, bo jest to czwarte miejsce - mówiła ze łzami w oczach Sułek.

Adriana Sułek komentowała po ostatniej konkurencji swoje wyniki (IAR) 0:43
+

Mistrzynią świata została Belgijka Nafissatou Thiam, która zgromadziła 6947 pkt. Srebro wywalczyła Holenderka Anouk Vetter - 6867. Brązowy medal zdobyła Amerykanka Anna Hall - 6755.

Thiam drugi raz w karierze została mistrzynią świata w siedmioboju. Belgijka triumfowała też w 2017 roku w Londynie. 27-latka jest również dwukrotną mistrzynią olimpijską.

Dziesiąte miejsce zajęła Paulina Ligarska z rezultatem 6093 pkt (IAR) 0:19
+

Wyniki poniedziałkowych finałów lekkoatletycznych MŚ w Eugene i miejsca Polaków: