ME w kajakarstwie: Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk ze srebrnym medalem w K2 1000 m

2022-08-19, 15:37

Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk wywalczyły srebrny medal w nieolimpijskiej konkurencji K2 1000 m w mistrzostwach Europy w kajakarstwie rozgrywanych w Monachium. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk zdobyły srebrny medal rozgrywanych w Monachium kajakarskich mistrzostw Europy w konkurencji K2 na 1000 m. W finałowym wyścigu triumfowały Węgierki, a brąz przypadł Hiszpankom.

Udana końcówka mogła dać złoto

To pierwszy medal "Biało-Czerwonych" podczas mistrzostw Starego Kontynentu. Zawody w stolicy Bawarii potrwają do niedzieli.

Polki uzyskały czas 3:34.606. Zwycięskie Węgierki uzyskały 3:33.942, a trzecie Hiszpanki 3:36,942. Kolejne miejsca zajęły się kolejno: Szwedki, Niemki, Ukrainki, Czeszki, Dunki oraz Włoszki.

Biało-Czerwone w finale dość długo płynęły na trzeciej pozycji, ale na ostatnich 500 metrach zaczęły przyspieszać. Błyskawicznie minęły Hiszpanki i zaczęły doganiać Węgierki. Rywalki odparły jednak atak i Iskrzycka z Kołodziejczyk musiały zadowolić się drugim miejscem.

Obie kajakarki od wielu lat są w szerokiej kadrze, razem startowały m.in. w dwójce na 500 m na Igrzyskach Europejskich w Mińsku. Po trzyletniej przerwie, zaledwie po kilku wspólnych treningach wsiadły razem do kajaka i stanęły na podium.

Iskrzycka w sobotę stanie przed szansą zdobycia drugiego medalu - w jedynce na 1000 m.

Biało-Czerwoni rywalizują w Monachium

W piątkowym finale zaprezentowali się także kanadyjkarze Dominik Nowacki i Łukasz Witkowski, którzy w dwójce na nieolimpijskim dystansie 1000 m zajęli siódmą lokatę. Z kolei w finale kobiecych jedynek kanadyjkowych na 500 m (konkurencja nieolimpijska) Katarzyna Szperkiewicz zajęła szóste miejsce, tracąc do zwyciężczyni Hiszpanki Marii Corbery 4,5 sekundy.

Przed finałami rozegrano serię wyścigów eliminacyjnych. Szperkiewicz miała dobre przetarcie w przedbiegu jedynek na 200. Kanadyjkarka AZS AWF Poznań finiszowała na drugim miejscu i wywalczyła bezpośredni awans do finału.

Świeżo upieczone mistrzynie świata w czwórce kajakowej (Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto) nic nie straciły ze swojej formy sprzed dwóch tygodni i z blisko dwusekundową przewagą nad Brytyjkami wygrały swój przedbieg. W K1 200 m wicemistrzyni olimpijska z 2016 roku w tej konkurencji Marta Walczykiewicz zwyciężyła w eliminacjach, pokonując swoje odwieczne rywalki Węgierkę Dorę Lucz oraz Portugalkę Teresę Portelę.

Kolejne finały zaplanowano na sobotę i niedzielę. W stolicy Bawarii rozgrywane są multidyscyplinarne mistrzostwa Europy z udziałem 4800 sportowców. Rywalizację zakończyli już wioślarze i triathloniści, a o medale walczą m.in. lekkoatleci, kolarze, tenisiści stołowi i siatkarze plażowi.

W stolicy Bawarii rozgrywane są multidyscyplinarne mistrzostwach Europy; o 177 kompletów medali rywalizuje łącznie 4800 sportowców, m.in. lekkoatleci, kajakarze, kolarze, tenisiści stołowi i siatkarze plażowi.

Iskrzycka podkreśla, że nasz duet metr po metrze realizował przedstartową taktykę (PR1) 0:22
+

Katarzyna Kołodziejczyk przyznaje, że nie przywykła do tak długiego dystansu. Mimo obaw, dała z siebie wszystko (PR1) 0:28
+

>>> Sprawdź informacje o wszystkich dyscyplinach Mistrzostw Europejskich Monachium 2022