US Open: Iga Świątek - Ons Jabeur. Polka miała dłuższą i cięższą drogę do finału

2022-09-09, 19:47

Ons Jabeur miała nieco łatwiejszą drogę do finału niż Iga Świątek. Foto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

Iga Świątek w drodze do finału wielkoszlemowego US Open w Nowym Jorku w sześciu meczach straciła dwa sety, 45 gemów, a na korcie spędziła 10 godzin i 51 minut. Jej rywalka, Tunezyjka Ons Jabeur, grała ponad półtorej godziny mniej.

21-letnia Iga Świątek tylko dwa pierwsze mecze rozstrzygnęła szybko, w nieco ponad godzinę. Najdłużej trwało jej spotkanie w 1/8 finału z Niemką Jule Niemeier - dwie godziny i 24 minuty. Ponad dwie godziny grała też w półfinale z Białorusinką Aryną Sabalenką.

Z kolei siedem lat starsza od Polki Ons Jabeur ponad dwie godziny rywalizowała tylko w 3. rundzie z Amerykanką Shelby Rogers. Jej łączny czas spędzony na korcie to 9 godzin i 7 minut. Straciła jednego seta, ale przegrała więcej od Świątek gemów - 51.

Polka w drodze do finału musiała pokonać znacznie wyżej notowane zawodniczki niż Jabeur. Podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego wyeliminowała rozstawione z numerem szóstym Sabalenkę i ósmym Amerykankę Jessicę Pegulę. Teoretycznie najmocniejszą rywalką Jabeur była grająca z numerem 17. Francuzka Caroline Garcia.

ćwierćfinał
Świątek - Jessica Pegula (USA, 8) 6:3, 7:6 (7-4)

ćwierćfinał
Jabeur - Ajla Tomljanovic (Australia) 6:4, 7:6 (7-4)
półfinał
Jabeur - Caroline Garcia (Francja, 17) 6:1, 6:3
łączny czas spędzony na korcie: 9 godzin 7 minut

Iga Świątek - Ons Jabeur. Kiedy i o której finał US Open?

Świątek ma z 28-letnią Tunezyjką bilans 2-2. Polka wygrała jeszcze w 2019 roku w Waszyngtonie, a w 2021 rywalka górą była w Wimbledonie oraz Cincinnati. Teraz jedna z nich ma szansą na poprawienie wyników w bezpośrednich starciach.

Mecz finałowy US Open Iga Świątek - Ons Jabeur odbędzie się w sobotę 10 września o godz. 22.00 czasu polskiego

Spotkanie zostanie rozegrane na Arthur Ashe Stadium, centralnym obiekcie kompleksu USTA Billie Jean King National Tennis Center w Nowym Jorku.