WTA Ostrawa: Świątek zagra w ćwierćfinale. Rywalka stanęła kiedyś Idze na drodze do wielkoszlemowego finału

2022-10-07, 12:24

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału turnieju w Ostrawie. Foto: PAP/Tomasz Wiktor

Caty McNally będzie rywalką Igi Świątek w ćwierćfinale turnieju WTA w Ostrawie. W 1/8 finału Amerykanka w trzech setach pokonała Czeszkę Karolinę Muchovą. Polka i Amerykanka znają się dobrze, choć lepsze wspomnienia sprzed lat zapewne ma rywalka liderki rankingu WTA. Mecz, którego stawką będzie półfinał turnieju w piątek.

Biało-czerwona Ostrawa

Zawody w Czechach to pierwsza impreza Igi Świątek po triumfie w US Open

W Ostrawie Świątek może liczyć na duże wsparcie polskich kibiców. Miasto leży bowiem niespełna 20 kilometrów od granicy z Polską.

- Przed rokiem chyba 80 procent miejsc na trybunach zajęli polscy kibice, którzy sprawili mi wiele radości swoim dopingiem. Zapraszam serdecznie wszystkich do wspierania mnie z trybun w Ostrawie, bo panuje tam niesamowita atmosfera - powiedziała najlepsza tenisistka świata.

Hala Ostravar Arena jest w stanie pomieścić 10 tysięcy widzów. Większość biletów została już wyprzedana, na co wpływ mają ceny biletów. Za obejrzenie finału trzeba zapłacić 400 koron czeskich, czyli niespełna 80 zł. Dla porównania, ceny wejściówek na finał lipcowego turnieju WTA w Warszawie zaczynały się od 300 zł.

Świątek gra dalej. Kto kolejną rywalką Polki? Kiedy ćwierćfinał?

Iga Świątek rozpoczęła turniej w Ostrawie od zwycięstwa. Polka prowadziła z Ajlą Tomljanović 7:5, 2:2, jednak Australijka zmuszona była poddać mecz ze względu na kontuzję kolana.

Świątek cieszy się z wysokiego poziomu meczu (IAR) 0:44
+

Kolejną rywalkę Świątek będzie Catherine McNally. Amerykanka (WTA 151) pokonała w drugiej rundzie reprezentantkę gospodarzy Karolinę Muchovą (WTA 189) 6:1, 3:6, 6:1.

Panie stoczyły zacięte spotkanie, mecz trwał dwie godziny i dwie minuty. W pierwszym secie McNally wygrała pięć gemów z rzędu, ale Muchova wróciła do gry w drugiej partii, którą rozpoczęła od trzech wygranych gemów. W trzecim decydującym secie górą była Amerykanka, która początkowo przegrywała 0:1, lecz później wygrała sześć kolejnych gemów.

McNally wcześniej rozprawiła się z Rosjanką Anną Blinkową 6:1, 6:2, a w kwalifikacjach pokonała Chinkę Wang Xiyu 6:3, 6:3 i Słowaczkę Anną Karoliną Schmiedlovą 6:4, 6:1. Ćwierćfinał będzie zatem piątym meczem w Ostrawie. Dla Igi starcie z Amerykanką będzie drugim. Polka miała w Ostrawie wolny los, zaczęła zmagania od 2. rundy, a dodatkowo jej rywalka w pierwszym meczu poddała spotkanie w drugim secie przy stanie 2:2.

Polka i Amerykanka znają się dobrze

Stanowiły duet na juniorskim French Open w 2018 roku. Duet mistrzowski, bo sięgnęły po końcowy triumf. Ale cztery lata temu w Paryżu panie stanęły także po dwóch stronach kortu. Trafiły na siebie w półfinale singla. Świątek była bardzo blisko zwycięstwa, w drugim secie miała piłkę meczową, ale rówieśniczka  odwróciła losy seta, a potem wygrała mecz 4:6, 7:6(6), 6:4. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych w finale musiała uznać wyższość rodaczki, Cori Gauff.

Mecz ćwierćfinałowy z udziałem Polki odbędzie się w piątek, początek zaplanowano na godzinę 15.30.

Przed WTA Finals Świątek ma jeszcze wystąpić w turnieju w San Diego (10-16 października). Kilka dni temu ogłosiła, że z powodu terminarza zabraknie jej w Billie Jean King Cup.