Puchar Polski: walkower dla Śląska Wrocław w przerwanym meczu z Sandecją Nowy Sącz

2022-11-18, 14:15

Zawodnik Sandecji Nowy Sącz Elhadji Maissa Fall (L) i Erik Exposito (P) ze Śląska Wrocław podczas meczu 1/8 finału piłkarskiego Pucharu Polski. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej przyznała w czwartek walkower 3:0 dla Śląska Wrocław w przerwanym meczu 1/8 finału Pucharu Polski z Sandecją Nowy Sącz.

Kibice Śląska za rasistowskie zachowania zostali ukarani 6-miesiecznym zakazem wyjazdowym na mecze Pucharu Polski, a wrocławski klub karą finansową w wysokości 190 tysięcy złotych.

Spotkanie, które rozgrywane było na Stadionie Miejskim w Niepołomicach, po 120 minutach gry zakończyło się remisem 2:2 i zostało przerwane w trakcie konkursu rzutów karnych przy stanie 2-1 dla Śląska. Zawodnicy Sandecji Nowy Sącz zeszli z boiska solidaryzując się ze swoim kolegą z drużyny Maissą Fallem, który był według nich obrażany na tle rasistowskim przez kibiców drużyny przeciwnej.

Sandecja Nowy Sącz - Śląsk Wrocław. Gospodarze ukarani walkowerem za przerwany mecz Pucharu Polski

W opublikowanym komunikacie Komisja Dyscyplinarna stwierdziła, że obowiązujące przepisy PZPN stanowią, że decyzja o wcześniejszym zakończeniu meczu może być podjęta wyłącznie przez sędziego lub delegata PZPN.

- Ze zgromadzonej przez Komisję dokumentacji wynika jednoznacznie, że bezpośrednią przyczyną niedokończenia zawodów była odmowa kontynuowania gry przez drużynę gospodarzy. W takim przypadku zgodnie z § 7 ust. 6 pkt 9) Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, zawody należało zweryfikować jako walkower na niekorzyść tej drużyny, niezależnie od okoliczności, które skłoniły zawodników do opuszczenia boiska, a które jednocześnie stały się przedmiotem odrębnego postępowania wszczętego przez Komisję Dyscyplinarną PZPN - napisano.

Komisja Dyscyplinarna PZPN po rozpoznaniu sprawy dyscyplinarnej dotyczącej wznoszenia okrzyków o charakterze rasistowskim w trakcie powyższego meczu, tj. o czyn z art. 67 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, postanowiła uznać odpowiedzialność Śląska Wrocław za zarzucany czyn i ukarać zakazem wyjazdów zorganizowanych grup kibiców w wymiarze 6 miesięcy w rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 2022/23 oraz karą pieniężną w wysokości 190 tysięcy złotych.

Komisja Dyscyplinarna uznała, iż pomimo zaistnienia przesłanek określonych w art. 67 Regulaminu Dyscyplinarnego, zastosowanie sankcji w postaci walkowera na niekorzyść Śląska Wrocław naruszyłoby zasady sportowej rywalizacji. Komisja, uznając odpowiedzialność klubu za zachowanie swoich kibiców, stwierdziła, że niezasadnym jest podważanie wyniku osiągniętego na boisku, a adekwatnymi karami są wysoka kara finansowa i zakaz wyjazdowy.

Oprócz Śląska w ćwierćfinale Pucharu Polski zagrają obrońca trofeum Raków Częstochowa oraz Legia Warszawa, KKS 1925 Kalisz, Górnik Łęczna, Motor Lublin, Lechia Zielona Góra i Pogoń Siedlce.

Mecze 1/4 finału zaplanowano na 1 marca, półfinały odbędą się 5 kwietnia, a finał 2 maja 2023 roku.

Finał Pucharu Polski odbędzie się 2 maja na PGE Narodowym w Warszawie. Tytułu broni Raków Częstochowa, który wygrał również w 2021 roku.

Pula nagród wynosi 10 milionów złotych, z czego połowę zgarnie triumfator rozgrywek.