Sport jako kluczowa forma rehabilitacji. Łukasz Szeliga: nie znam lepszej drogi

W warszawskiej siedzibie PKN Orlen odbyło się sportowe podsumowanie roku 2022, w którym udział wziął między innymi prezes Polskiego Związku Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga. - Nie znam lepszej i skutecznej rehabilitacji niż sport - stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem.

2022-12-24, 09:00

Sport jako kluczowa forma rehabilitacji. Łukasz Szeliga: nie znam lepszej drogi
Prezes Polskiego Związku Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga podczas sportowego podsumowania roku w siedzibie PKN Orlen. Foto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski

W Warszawie odbyło się sportowe podsumowanie roku 2022 przez koncern PKN Orlen z udziałem polskich sportowców wspieranych przez firmę. 

Sport jako najlepsza forma rehabilitacji. Łukasz Szeliga: to jest droga do samodzielności

Prezes Polskiego Związku Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga w rozmowie z dziennikarzem PolskieRadio24.pl Bartoszem Goluchem odniósł się do kilku kwestii dotyczących sportu jako formy rehabilitacji. 

- Myślę, że sport może być kluczową formą rehabilitacji. To, co się dzieje na oddziale rehabilitacji, nie jest atrakcyjne i przyjemne dla osoby, która poddana jest temu procesowi. Natomiast jeżeli już wychodzimy poza salę i uprawiamy daną aktywność sportową, wyzwalają się pozytywne emocje, adrenalina. Wtedy widzimy, że wszelkie ograniczanie jak mieliśmy były w naszej głowie. Nie znam lepszej i skutecznej rehabilitacji niż sport. To jest droga na skróty do samodzielności, która jest kluczem w procesie rehabilitacji - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Związku Paraolimpijskiego.

Rehabilitacja poprzez sport to nie tylko sama aktywność zdaniem Szeligi. - To też plusy społecznej aktywności i różnych interakcji. Możemy się z kimś umówić na rower, pójść na narty czy pobiegać. To nie tylko sport, ale również integracja i poczucie, że możemy być częścią sportowego świata - tłumaczy. 

REKLAMA

PKN Orlen współpracuje z Polskim Komitetem Paraolimpijskim, zapewniając mu długofalowe i strategiczne wsparcie, a 22 stypendystów Fundacji Orlen stanowi trzon naszej reprezentacji narodowej. Firma rozwija programy paraolimpijskie, takie jak Los Angeles 2028 i popularyzuje aktywność fizyczną wśród osób z niepełnosprawnościami – między innymi organizacją takich wydarzeń jak ORLEN PARALYMPIC RUN.

Sportowe podsumowanie roku PKN Orlen. Bartosz Goluch w rozmowie z Łukaszem Szeligą:

Czytaj także:

REKLAMA

red

Polski Komitet Paraolimpijski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej