Magda Linette z ogromnym awansem w rankingu WTA. Świątek traci przewagę

2023-01-30, 08:10

Magda Linette i Iga Światek - najlepsze polskie tenisistki . Foto: Agencja Forum

Magda Linette zakończyła udział w Australian Open na etapie półfinału, w którym przegrała z późniejszą mistrzynią Białorusinką Aryną Sabalenką. Świetne występy na kortach w Melbourne sprawiły, że poznanianka przesunęła się na najwyższe w karierze miejsce w rankingu WTA. Na czele zestawienia wciąż jest Iga Świątek, ale tuż za plecami Polki zrobił się ruch.

Linette zaskoczyła wszystkich w Australian Open

Magda Linette grała w Melbourne jak z nut. Polska tenisistka wyeliminowała pięć rywalek, z czego aż cztery były rozstawione.

Po pokonaniu Egipcjanki Mayar Sherif, Estonki Anett Kontaveit i Rosjanki Jekateriny Aleksandrowej, pochodząca z Poznania zawodniczka pokonała w poniedziałek światowy numer cztery Francuzkę Caroline Garcię. Polka wygrała 7:6 (7-3), 6:4 i po raz pierwszy w karierze znalazła się w ćwierćfinale turnieju wielkoszlemowego.

Tam pokonała Karolinę Pliskovą 6:3, 7:5. Swoją przygodę zakończyła na półfinale, w którym przegrała z Aryną Sabalenką 6:7 (1:7), 2:6.

W nagrodę Polka zanotowała wielki awans w światowym rankingu. W poniedziałkowym zestawieniu Polka znalazła się na 22. miejscu, 23 lokaty wyżej niż w poprzednim zestawieniu (1770 punktów). To najwyższa pozycja Linette w karierze.

Iga Świątek coraz bardziej musi oglądać się za siebie

Na pierwszym miejscu pozostaje Iga Świątek, ale za plecami Polki zrobił się ruch. Nową wiceliderką została Aryna Sabalenka.

W finale Australian Open Aryna Sabalenka pokonała Jelenę Rybakinę 4:6, 6:3, 6:4 i pierwszy raz w karierze triumfowała w turnieju wielkoszlemowym. Białorusinka  awansowała o trzy pozycje w rankingu WTA, ma na koncie 6100 punktów i bezpieczną przewagę nad rywalkami. Druga finalistka także awansowała, w nowym zestawieniu plasuje się na 10. pozycji - reprezentująca Kazachstan tenisistka awansowała aż o 15 pozycji.

Poprzednią wiceliderką była Ons Jabeur, ale w AO odpadła już w drugiej rundzie. Tunezyjka straciła wiele punktów i w nowym zestawieniu jest trzecia.

Z podium spadła Jessica Pegula (była 3.). Amerykanka z australijskim turniejem pożegnała się w ćwierćfinale. O pozycję niżej w nowym rankingu znalazły się również Caroline Garcia, która jest piąta i Maria Sakkari, która jest siódma. Awans o jedną lokatę zaliczyły z kolei szósta Coco Gauff i dziewiąta Belinda Bencić.