Ekstraklasa: Jagiellonia wreszcie zwycięska, Pogoń wciąż bez wygranej

2023-02-11, 21:58

Jagiellonia wygrała z Pogonią Szczecin . Foto: PAP/Artur Reszko

Jagiellonia wygrała pierwszy mecz ligowy od 2 października. Podopieczni Macieja Stolarczyka pokonali Pogoń Szczecin 2:0 po golach Tomasza Kupisza i Jesusa Imaza. "Portowcy" w trzech wiosennych meczach zdobyli ledwie jeden punkt.

Jagiellonia rozpoczęła mecz bez swoich dwóch najlepszych zawodników - Jesusa Imaza i Marca Guala. Osłabienia gospodarzy były bardzo widoczne - w pierwszej połowie dominowała Pogoń, która była szczególnie zdeterminowana po ostatniej porażce ze Śląskiem.

Już w 12. minucie skapitulował bramkarz "Jagi", Zlatan Alomerović. Radość Marcela Wędrychowskiego z gola trwała jednak tylko chwilę, ponieważ młody piłkarz Pogoni znajdował się na pozycji spalonej. Nieuznana bramka nie podcięła skrzydeł "Portowcom" - raz za razem wspomniany Wędrychowski czy Kamil Grosicki przedzierali się przez obronę przeciwników.

Do przerwy oba zespoły schodziły bez goli, ale sytuacje bramkowe mieli tylko goście - próbował Sebastian Kowalczyk, a Kamil Grosicki trafił w poprzeczkę.

Po przerwie piłkarze ze Szczecina jeszcze wyraźniej zdominowali Jagiellonię, już w pierwszych minutach drugiej połowy swoje szanse ponownie mieli Wędrychowski i Kowalczyk. Niewykorzystane sytuacje zemściły się w 56. minucie - po jednej z nielicznych akcji ofensywnych Jagiellonii, gospodarze mieli rzut rożny. Celne dośrodkowanie Wdowika wykończył strzałem głową Tomasz Kupisz, zdobywając swojego pierwszego gola po powrocie do Ekstraklasy.

Po straconym golu, goście nieco stracili "parę", a najlepszą okazję stworzyli im... rywale. Po błędzie Tarasa Romanczuka, w sytuacji sam na sam z Alomeroviciem znalazł się Zahović, lecz podobnie jak koledzy z zespołu - zmarnował szansę.

Jagiellonia nie zamierzała strzelać na próżno i podwoiła prowadzenie. W 78. minucie szybki rajd lewą stroną przeprowadził Lewicki, podał w pole karne, a Jesus Imaz posłał piłkę do bramki obok Dante Stipicy.

Pogoń Szczecin szukała swoich szans do końca, jednak nie potrafiła pokonać Alomerovicia i trzy punkty zostały w Białymstoku.

Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin 2:0 (0:0)

Bramka: 1:0 Tomasz Kupisz (58-głową), 2:0 Jesus Imaz (78).

Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Nene, Maciej Bortniczuk, Taras Romanczuk. Pogoń Szczecin: Marcel Wędrychowski, Wahan Biczachczian.

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 5 450.

Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerović - Dusan Stojinović, Israel Puerto, Mateusz Skrzypczak, Jakub Lewicki - Tomasz Kupisz (88. Maciej Twarowski), Taras Romanczuk, Nene (73. Michal Sacek), Juan Camara (57. Jesus Imaz) - Maciej Bortniczuk (46. Bartłomiej Wdowik), Bartosz Bida (73. Paweł Olszewski).

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Linus Wahlqvist (60. Maciej Stolarski), Benedikt Zech, Mariusz Malec, Leonardo Koutris (76. Leo Borges) - Marcel Wędrychowski (84. Alexander Gorgon), Damian Dąbrowski, Rafał Kurzawa (76. Wahan Biczachczian), Sebastian Kowalczyk - Kamil Grosicki, Pontus Almqvist (60. Luka Zahović).

>>> Fernando Santos selekcjonerem reprezentacji Polski. Więcej o nowym trenerze Biało-Czerwonych <<<