Ekstraklasa: Pogoń - Warta. "Portowcy" wreszcie zwycięscy, Grosicki pokazał klasę

2023-02-18, 21:58

Bohater Pogoni Kamil Grosicki (z prawej) walczy o piłkę z zawodnikiem Warty Dimitriosem Stavropoulosem . Foto: PAP/Jerzy Muszyński

Piłkarze Pogoni Szczecin wygrali u siebie Wartę Poznań 3:1 (1:1) w ostatnim sobotnim meczu 21. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Bohaterem gospodarzy był Kamil Grosicki.

Kiepskie wyniki Pogoni we wcześniejszych meczach sprawiły, że szczecińscy kibice zaczęli głośno domagać się dymisji trenera Jensa Gustafssona. Niewykluczone, że sobotnia wygrana zapewni Szwedowi nieco więcej zaufania wśród fanów. Triumf w meczu z Wartą wcale jednak nie przyszedł "Portowcom" łatwo.

Szybki gol Pogoni. Warta odpowiedziała

Już w drugiej minucie goście mogli prowadzić, ale Dawid Szymonowicz nie trafił w dobrej sytuacji. Szczecinianie szybko opanowali sytuację, a już w piątej minucie trafili do siatki Warty.

Świetną dwójkową akcję rozegrali Sebastian Kowalczyk z Luką Zahoviciem. Ten pierwszy wpadł w pole karne i zagrał piłkę wzdłuż siatki, a Leonardo Koutris wpakował ją do siatki!

Poznaniacy próbowali odpowiedzieć, ale to Pogoń była groźniejsza. W dwudziestej minucie Adrian Lis obronił uderzenie Kowalczyka z dystansu.

Nieco niespodziewanie podopieczni Dawida Szulczka wyrównali w 37. minucie. Po rzucie rożnym i dośrodkowaniu Miłosza Szczepańskiego piłkę przedłużył Maciej Żurawski. W powietrzu walczyli gracze obu drużyn, ale żaden z nich nie dotknął piłki, która wpadła do siatki, kompletnie zaskakując golkipera Pogoni Dante Stipicę!

Stracona bramka nieco podłamała gospodarzy, którzy do końca pierwszej połowy nie stworzyli już ciekawych sytuacji. Bliżej szczęścia była Warta, lecz Stipica pewnie obronił uderzenie Szczepańskiego.

Dwa ciosy w dwie minuty

Pogoń nie zaczęła porywająco drugiej połowy, ale między 54. a 56. minutą zdobyła dwie bramki, które przesądziły o wyniku! Najpierw świetnym podaniem popisał się Kamil Grosicki. Reprezentant Polski zaliczył asystę przy golu Luki Zahovicia.

Dwie minuty później Słoweniec "odwdzięczył się" tym samym. Tym razem to Zahović asystował, a Grosicki efektowną podcinką pokonał Lisa, który musiał wyciągać piłkę z siatki!

Piłkarze z Wielkopolski nie stracili nadziei. W 66. minucie Stipica obronił uderzenie Miguela Luisa. Pięć minut później piłka wylądowała nawet w siatce Pogoni, lecz sędzia Damian Kos nie uznał gola ze względu na faul na golkiperze "Portowców".

Mariusz Malec - obrońca Pogoni Szczecin - był zadowolony z pierwszego zwycięstwa portowców w rundzie wiosennej Ekstraklasy (IAR) 0:29
+

Maciej Żurawski - pomocnik Warty Poznań i były piłkarz Pogoni - przyznał, że porażka w Szczecinie mocno boli, bo w pierwszej połowie Zieloni byli zespołem lepszym (IAR) 0:34
+

Warta się starała, jednak Pogoń mogła wygrać wyżej. W 75. minucie sytuację sam na sam z bramkarzem zmarnował Kowalczyk. Gola mógł zdobyć też 16-letni rezerwowy gospodarzy Adrian Przyborek, ale Lis obronił strzał juniora. Golkiper Warty poradził sobie też z uderzeniem Damiana Dąbrowskiego z rzutu wolnego, z kolei swoich okazji nie wykorzystał Pontus Almqvist.

W efekcie Pogoń odniosła zasłużone, choć niełatwe zwycięstwo i choć na chwilę poprawiła nastroje wokół drużyny.

Pogoń Szczecin - Warta Poznań 3:1 (1:1)

Bramki: 1:0 Leonardo Koutris (6), 1:1 Maciej Żurawski (38), 2:1 Luka Zahović (54), 3:1 Kamil Grosicki (56).

Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Linus Walqvis, Rafał Kurzawa. Warta Poznań: Enis Destan.

Sędzia: Damian Kos (Wejherowo). Widzów: 9 482.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Linus Walqvis (79. Paweł Stolarski), Kostas Triantafyllopoulos, Leonardo Koutris - Marcel Wędrychowski (69. Pontus Almqvist), Damian Dąbrowski, Mateusz Łęgowski (46. Rafał Kurzawa), Sebastian Kowalczyk, Kamil Grosicki (78. Adrian Przyborek) - Luka Zahović (92. Alexander Gorgon).

Warta Poznań: Adrian Lis - Jan Grzesik, Robert Ivanov, Dawid Szymonowicz, Dimitris Stavropoulos - Konrad Matuszewski (71. Jakub Kiełb), Kajetan Szmyt (81. Enis Destan), Maciej Żurawski (81. Stefan Savic), Michał Kopczyński (58. Niilo Maenpaa), Miłosz Szczepański (58. Miguel Luis) - Adam Zrelak.