PŚ w wioślarstwie: zwycięstwo polskiej czwórki podwójnej w Varese

2023-06-18, 16:08

Polscy wioślarze wygrali zawody w Varese. Foto: Danilo Vigo / Zuma Press / Forum

Męska czwórka podwójna w składzie: Fabian Barański, Dominik Czaja, Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski wygrała we włoskim Varese zawody Pucharu Świata w wioślarstwie. Tegoroczni mistrzowie Europy pokonali Włochów i Brytyjczyków.

Polacy po raz kolejny pokazali znakomitą formę. Podopieczni Aleksandra Wojciechowskiego w finale stoczyli twardą walkę z Włochami i Brytyjczykami. Przez pierwsze 500 m płynęli na drugiej pozycji, potem przyspieszyli i wyprzedzili załogę gospodarzy, z którą ostatecznie wygrali o długość pół łodzi (0,64 sekundy).

Czwórka podwójna była jedyną polską osadą, która wystąpiła w finale A. Pozostali reprezentanci w niedzielę rywalizowali w finałach B, czyli o lokaty 7-12.

Najlepszy start zanotowała dwójka podwójna wagi lekkiej; Weronika Kalinowska i Jessika Sobocińska były drugie w finale B (8. w klasyfikacji generalnej). Marta Wieliczko, wobec absencji kontuzjowanej Katarzyny Zillmann, wystąpiła w jedynce, w której zajęła piąte miejsce. Kobieca czwórka bez sterniczki (Weronika Kaźmierczak, Olga Michałkiewicz, Zuzanna Lesner, Barbara Jęchorek) była piąta, a na 12. miejscu sklasyfikowana została dwójka podwójna: Joanna Dittmann i Katarzyna Boruch.

W rywalizacji mężczyzn czwórka bez sternika w składzie: Jerzy Kaczmarek, Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Emilian Jackowiak oraz dwójka podwójna (Krzysztof Kasparek, Cezary Litka) zajęli czwarte lokaty. W skiffie Piotr Płomiński uplasował się na trzeciej pozycji.

Trzecia, ostatnia runda PŚ odbędzie się 7-9 lipca w Lucernie.

Dyrektor sportowy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Andrzej Krzepiński o sukcesie polskich wioślarzy 0:16