El. Euro 2024: trener Mołdawian natchnął drużynę. "Zespół Pieśni i Tańca" zatańczył

Trener reprezentacji Mołdawii Serghei Clasenco zdradził, co powiedział swoim podopiecznym w przerwie mecz z Polską. - Zapytałem, ich co mamy do stracenia oprócz honoru - powiedział szkoleniowiec.

2023-06-21, 16:40

Trener reprezentacji Mołdawii Serghei Cle?cenco podczas meczu eliminacyjnego mistrzostw Europy z Polską w Kiszyniowie. Foto: PAP/Piotr Nowak

Wtorkowy mecz w Kiszyniowie zakończył się klęską reprezentacji Polski. Podopieczni Fernando Santosa prowadzili do przerwy dwoma golami, ale ostatecznie przegrali 2:3 w kompromitującym stylu. Porażka skomplikowała sytuację Biało-Czerwonych w eliminacjach do mistrzostw Europy 2024.

- Oczywiście nie spodziewaliśmy się takiego wyniku. Pierwsza połowa była nieudana, ale w drugiej zagraliśmy lepiej niż Polacy. Oni poddali się, a apetyt rośnie w miarę jedzenia. Strzeliliśmy pierwszego gola, potem drugiego i poczuliśmy, że nie możemy stracić przynajmniej remisu. A na koniec wygraliśmy - ocenił spotkanie na konferencji prasowej Serghei Clescenco, selekcjoner gospodarzy meczu w Kiszyniowie.

Trener nie jest już rekordzistą. "Gratulowałem mu"

Trener Mołdawii po meczu był pytany, o to, co powiedział swoim podopiecznym podczas przerwy. - Odbyliśmy krótką rozmowę. Zapytałem ich, co mamy do stracenia oprócz własnego honoru? Nic, więc powiedziałem, żeby wywierali większy nacisk na połowę przeciwnika. Chłopaki uwierzyli w siebie - podkreślił Claesenco.

Selekcjoner wtorkowych rywali Polaków to legenda mołdawskiej reprezentacji. 69-krotny kadrowicz do wtorku był rekordzistą pod względem zdobytych goli - 11.

Obecnego trenera zdetronizował zdobywca dwóch bramek Ion Nicolaescu, który ma teraz w 12 trafień, o jednego gola więcej niż Clescenco. Napastnik Beitaru Jerozolima został zmieniony w 84. minucie. Jego reakcja wskazywała, że chyba liczył na hat-tricka.

- Po pierwsze, nie tylko on został zmieniony. Po drugie, wszyscy widzieliśmy, że był bardzo zmęczony. Kiedy opuszczał boisko, pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem, to pogratulowałem mu zostania najlepszym strzelcem reprezentacji Mołdawii - przyznał Clescenco.

Zaśpiewali i zatańczyli

Wygrana Mołdawii była sporą niespodzianką i wzbudziła wiele komentarzy polskich internautów. Jeden z komentujących w mediach społecznościowych Polskiego Radia nawiązał do wypowiedzi komentatorów TVP, którzy przed meczem porównali Mołdawian do zespołu pieśni i tańca.

"To i zatańczyli... I jeszcze zaśpiewali" - napisał internauta. Jak jednak widać, koncert w drugiej połowie wcale nie wynikał z wyjątkowej motywacji. Wystarczyła zmiana myślenia o meczu...