Igrzyska Europejskie 2023: medal w taekwondo dla Polski. Aleksandra Kowalczuk ze srebrem i niedosytem

2023-06-26, 21:12

Aleksandra Kowalczuk ze srebrnym medalem igrzysk europejskich . Foto: PAP/Grzegorz Momot

Aleksandra Kowalczuk zdobyła srebrny medal Igrzysk Europejskich w taekwondo w kat. +73 kg. W finale turnieju w Krynicy-Zdroju przegrała z Turczynką Nafią Kus.

<<< LISTA DYSCYPLIN I TERMINARZ IGRZYSK EUROPEJSKICH 2023 >>>

Aleksandra Kowalczuk z medalem i niedosytem

Walka była bardzo wyrównana. W pierwszej rundzie żadnej z zawodniczek nie udało się przeprowadzić akcji, a punkt za wygranie tej części pojedynku otrzymała Nas, która zdaniem sędziów była aktywniejsza. W drugiej rundzie Turczynka uzyskała przewagę dzięki kopnięciom.

- Przykro mi. Przegrane finały w dużych imprezach wspomina się gorzej niż brązowe medale. Przed zawodami liczyłam właśnie na brąz. Mam srebro, ale czuję niedosyt - powiedziała Kowalczuk bezpośrednio po walce w wywiadzie dla TVP Sport.

Kowalczuk dodała, że jej celem są przyszłoroczne igrzyska w Paryżu. Turniej w Krynicy-Zdroju był zaliczany do kwalifikacji olimpijskich.

Jeden polski medal w taekwondo

Pochodząca z Hrubieszowa 26-letnia zawodniczka, mistrzyni Europy z 2018 roku, prezentowała się w poniedziałek bardzo dobrze, pokonując w drodze do finału trzy zawodniczki, w tym w półfinale Brytyjkę Biancę Michaelę Cook.

Po jednej walce wygrali Marcelina Koszel (73 kg) i Mikołaj Szaferski (+87 kg), ale odpadli w ćwierćfinale, natomiast Karol Robak (87 kg) został wyeliminowany już po pierwszym przegranym pojedynku.

W poprzednich dniach reprezentanci Polski w taekwondo nie odnieśli sukcesów. Najlepiej spisał się Szymon Piątkowski, który w niedzielę w kat. 80 kg zajął czwarte miejsce.

Oprócz Kus, w ostatnim dniu rywalizacji IE w taekwondo złote medale zdobyli: jej rodaczka Sude Yaren Uzuncavdar (73 kg), Chorwat Ivan Sapina (87 kg) oraz Brytyjczyk Caden Luis Cunningham (+87 kg).