Igrzyska Europejskie 2023: Polki w finale! Zagrają o złoto i o kwalifikację do Paryża

2023-06-27, 14:45

Polskie rugbystki awansowały do finału igrzysk europejskich i są o krok od olimpijskiej kwalifikacji . Foto: Twitter.com/eg2023pl (screen)

Reprezentacja Polski kobiet w rugby 7 awansowała do finału turnieju rozgrywanego w Krakowie w ramach III Igrzysk Europejskich. W półfinałowym spotkaniu pokonała Czechy 29:7 (15:7). W walce o złoty medal i bezpośrednią kwalifikację olimpijską Biało-Czerwone zmierzą się z Wielką Brytanią.

<<< LISTA DYSCYPLIN I TERMINARZ IGRZYSK EUROPEJSKICH 2023 >>>

Mecz na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana z Czeszkami Biało-Czerwone rozpoczęły od zdecydowanych ataków i zdobycia 15 punktów po przyłożeniach Małgorzaty Kołdej, Anny Klichowskiej i Sylwii Witkowskiej. Natalii Pamięcie nie udało się jednak wykorzystać żadnej z trzech prób podwyższenia, ale wykonywała ona kopy z bardzo ostrego kąta.

Rywalki dopiero w ostatniej akcji pierwszej połowy wywalczyły swoje punkty i pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Polek 15:7.

Natalia Pamięta uważa, że mecz półfinałowy był bardzo zacięty (IAR) 0:21
+

Pewna wygrana Polek w półfinale

Początek drugiej połowy był chaotyczny. Polki nie potrafiły wykorzystać kilku szans na zwiększenie przewagi. Niespełna dwie minuty przed końcem Witkowskiej udało się uzyskać przyłożenie, Pamięta dodała 2 punkty z podwyższenia i losy meczu zostały przesądzone.

W samej końcówce Klichowska zdobyła kolejne 5 punktów, a wynik meczu na 29:7 ustaliła skutecznym podwyższeniem Julia Druzgała.

Dzięki awansowi do finału, Polki są pewne gry w światowych turniejach kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Sylwia Witkowska ma jednak nadzieję na bezpośredni awans i spełnienie swoich marzeń (IAR) 0:21
+

Finałowym rywalem Polek będzie Wielka Brytania, która w półfinale pokonała Belgię 36:12 (12:12). W trakcie tego spotkania doszło do ponad godzinnej przerwy spowodowanej zerwaniem ogromnego baneru, który zawiesił się na jednej z bramek. Problem udało się rozwiązać dzięki pomocy straży pożarnej.

Natalia Pamięta zdaje sobie sprawę z siły Brytyjek, ale uważa, że Polki mogą wygrać finałowy mecz (IAR) 0:24
+

Finał meczem o igrzyska

Decydujący o pierwszym miejscu mecz rozpocznie się o godz. 21.05. Stawka tego spotkania będzie podwójna, gdyż zwyciężczynie oprócz złotych medali wywalczą bezpośrednią kwalifikację na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Sylwia Witkowska zapewnia, że Polki są spokojnie i bez stresu podejdą do finału z Brytyjkami. (IAR) 0:24
+

Zespoły, które zajmą drugie i trzecie miejsce o prawo startu na igrzyskach będą rywalizować w barażu interkontynentalnym.