Wimbledon 2023 : Fręch nie sprawiła niespodzianki. Ons Jabeur lepsza od Polki

2023-07-04, 17:45

Magdalena Fręch przegrała z Ons Jabeur . Foto: PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Polka Magdalena Fręch odpadła w 1. rundzie Wimbledonu. Urodzona w Łodzi tenisistka przegrała z rozstawioną z "szóstką" Ons Jabeur 3:6, 3:6.

Mecz od początku był wyrównany - choć Jabeur wykorzystywała swoje atuty, czyli serwis i slice backhand, Magdalena Fręch potrafiła nawiązać z faworytką równorzędną walkę.

Przełom nastąpił w piątym gemie - Tunezyjka przełamała podanie Polki i przejęła kontrolę nad przebiegiem wydarzeń na korcie. Fręch wciąż potrafiła nawiązać równorzędną walkę, lecz to nie wystarczyło do odwrócenia losów seta.
Przy wyniku 5:3, Jabeur ponownie przełamała Polkę, kończąc seta precyzyjnym odegraniem piłki przy siatce.

Druga partia zaczęła się od wyraźnej przewagi turniejowej "szóstki", która w drugim gemie wygrała przy podaniu Polki i wyszła na prowadzenie 3:0. Fręch nie odpuściła i podjęła walkę - wygrała trzy kolejne gemy, wykorzystując swój pierwszy w meczu break point.

Od tego czasu, na korcie rządziła już tylko Jabeur, która zachwycała publiczność zwłaszcza grą backhandem. Mecz zakończył się po 78. minutach gry zwycięstwem ubiegłorocznej finalistki 6:3, 6:3.

Ons Jabeur - Magdalena Fręch 6:3, 6:3

***

Fręch dobrze radzi sobie na trawie. W rozmowie z Cezarym Gurjewem (Jedynka), który jest w Londynie, Polka wyjaśniła.

- Jest to nawierzchnia techniczna. Dużą rolę odgrywają zagrania typu slice, skrót, bardziej niż na normalnych kortach. Siła rażenia też zdecydowanie się zmniejsza, można tu grać z tzw. dostawki, czerpiąc dużo z siły przeciwnika. Przy serwisie liczy się precyzja, a nie siła. Myślę, że to dlatego trawa jest dla mnie szczególna - przyznała Fręch.

Z Magdaleną Fręch rozmawiał Cezary Gurjew z Radiowej Jedynki (PR1) 4:23
+

***

Do drugiej rundy Wimbledonu awansowała trójka polskich singlistów. Magda Linette pokonała Szwajcarkę Jil Teichmann (6:3, 6:2), Hubert Hurkacz ograł Hiszpana Alberta Ramosa-Vinolasa 6:1, 6:4, 6:4, a Iga Świątek nie dała szans Chince Lin Zhu, pokonując ją 6:1, 6:3.

Iga Świątek - Sara Sorribes Tormo. Kiedy mecz liderki w 2. rundzie?

Rywalką Igi Świątek w drugiej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu będzie Sara Sorribes Tormo.

26-letnia Sorribes Tormo na liście WTA zajmuje 84. miejsce. W Wimbledonie nigdy nie udało jej się przebrnąć drugiej rundy. Świątek jeszcze nigdy z nią nie grała.

Ich mecz zaplanowano na środę 5 lipca. Organizatorzy nie udostępnili jeszcze planu gier na ten dzień.

Kolejną rywalką Magdy Linette (według terminarza również w środę) będzie Czeszka Barbora Strycova.

Hubert Hurkacz zmierzy się z Janem Choinskim. Występujący z tzw. "dziką kartą" Brytyjczyk, mający polskie korzenie (jest synem Polaka i Brytyjki) wygrał z Serbem Dušanem Lajoviciem 5:7, 7:6 (7-4), 6:2, 6:2.