Marketa Vondrousova historyczną mistrzynią Wimbledonu. Ons Jabeur znów przegrała

2023-07-15, 16:30

Marketa Vondrousova. Foto: PAP/EPA/TOLGA AKMEN

Marketa Vondrousova wygrała z Ons Jabeur w finale Wimbledonu 6:4, 6:4. Czeszka jest pierwszą w historii zawodniczką, która dokonała tej sztuki jako nierozstawiona.

Mecz lepiej zaczęła faworytka - Jabeur szybko pokazała swoje największe atuty, czyli grę slajsem i różnorodność uderzeń. Wygrała swój gem serwisowy, następnie przełamała rywalkę i zdawało się, że zmierza po pewne zwycięstwo w secie.

Vondrousova nie zamierzała jednak biernie przyglądać się grze rywalki i po długim trzecim gemie, wygrała przy podaniu Tunezyjki. Po wyrównaniu stanu gry, doszło do kolejnych wzajemnych przełamań. Momentami to Jabeur wyglądała na bardziej zestresowaną, lecz nie przeszkodziło jej to w toczeniu wyrównanego pojedynku.

Kluczowe dla losów seta było trzecie zwycięstwo Czeszki przy podaniu rywalki - Vondrousova nie oddała już prowadzenia zdobytego przy stanie 5:4 i wygrała pierwszą partię.

Po przerwie między setami, Jabeur szybko straciła swoje podanie. Po zakończeniu pierwszego gema, miała w statystykach ponad trzy razy więcej niewymuszonych błędów niż jej czeska przeciwniczka (19-6). Przy stanie 40:0 dla Vondrousovej, do gry na swoim poziomie wróciła ubiegłoroczna finalistka. Potrafiła w świetnym stylu odwrócić losy gema i wreszcie grała tak, jak w poprzednich meczach turnieju.

W drugim secie było już 3:1 dla Jabeur, lecz doszło wtedy do kolejnego zwrotu akcji - czeska tenisistka "odłamała" i wyrównała stan rywalizacji. Gdy obie zawodniczki miały po 4 wygrane gemy, do Jabeur wrócił koszmar z pierwszego seta - zawodniczka z Afryki zaczęła popełniać niewymuszone błędy i przegrała swoje podanie. Faworytka meczu nie potrafiła się już po tym podnieść i przegrała swój trzeci wielkoszlemowy finał.

W meczu z Czeszką Marketą Vondrousovą, Tunezyjka wystąpiła jako faworytka. Była wyżej sklasyfikowana, do tego w ostatnich dwóch meczach wyeliminowała obrończynię tytułu Jelenę Rybakinę i światową "dwójkę", Arynę Sabalenkę.

Vondrousova po raz pierwszy awansowała do finału Wimbledonu, był to jej drugi w historii wielkoszlemowy mecz w tej fazie turnieju - w 2019 roku przegrała ostatni mecz French Open z Ashleigh Barty. Czeszka jako pierwsza w historii londyńskich rozgrywek wygrała turniej singlowy kobiet, będąc zawodniczką nierozstawioną.

Ons Jabeur - Marketa Vondrousova 4:6, 4:6