Liga Konferencji: Legia Warszawa w 4. rundzie eliminacji! Nieprawdopodobna końcówka meczu z Austrią!

2023-08-17, 21:00

Mecz Legia Warszawa - Austria Wiedeń. Foto: PAP/Leszek Szymański

Legia Warszawa wygrała 5:3 (6:5 w dwumeczu) z Austrią Wiedeń i awansowała do 4. rundy el. Ligi Konferencji. Losy awansu ważyły się do ostatnich sekund doliczonego czasu gry, kiedy decydującą bramkę strzelił Ernest Muci.

Chociaż to „Wojskowym” powinno było zależeć na szybkim zdobyciu gola, początek meczu zdominowali gospodarze, którzy zamknęli wicemistrzów Polski na własnej połowie.

Warszawianie mieli spore problemy z kreowaniem sobie sytuacji podbramkowych. Aktywni byli Wszołek i Josue, ale brakowało im wsparcia partnerów. W 23. minucie w pole karne rywali wpadł z kolei Gual, ale zamiast podać do lepiej ustawionych partnerów, strzelił z ostrego kąta i fatalnie chybił.

W 33. minucie Josue postraszył Fruechtla strzałem zza pola karnego, ale pomylił się o dobry metr. Co nie udało się Portugalczykowi, powiodło się Elitimowi, który w 39. minucie precyzyjnym strzałem półwolejem posłał piłkę do siatki.

Rywale byli bliscy odpowiedzi po główce Hollanda, która trafiła w poprzeczkę. Tuż przed przerwą znakomitą szansę na wyjście na prowadzenie w dwumeczu zmarnował Wszołek, który mając czystą pozycję na skraju pola karnego uderzył wysoko nad poprzeczką.

Ponownie jednak „Wojskowi” szybko wypracowali sobie kolejną okazję i ją wykorzystali – po dośrodkowaniu Slisza do piłki dopadł Gual i głową skierował ją do bramki.

Po upływie zaledwie kilku sekund warszawianie byli bliscy trzeciego gola – główkował Kun, ale Fruechtl z najwyższym trudem sparował piłkę na poprzeczkę. Na 3:0 prowadzenie warszawian podwyższył Pekhart, który wykończył znakomity kontratak i znakomite podanie Guala.

Rozpędzoną Legię nieco wyhamował w 69. minucie Gruber, który popisał się strzałem w okienko bramki Tobiasza i zmniejszył straty gospodarzy. Ten sam zawodnik doprowadził do remisu w dwumeczu w 83. minucie po niesygnalizowanym podaniu z głębi pola.

Na prowadzenie w dwumeczu Legię ponownie wyprowadził Rosołek, płaskim strzałem z pierwszej piłki finalizując podanie Josue. Gospodarze kończyli mecz w dziesiątkę, po tym jak Jukić uderzeniem „z byka” potraktował Slisza.

Kiedy wydawało się, że warszawianie pewnie zmierzają po awans, w 7. minucie doliczonego czasu do ich siatki trafił Ranftl, uprzedzając Rose’a po centrze z prawego skrzydła. Ostatnie słowo należało jednak do Legii, która w 100. minucie dzięki przebłyskowi geniuszu Muciego ustaliła wynik na 3:5!

Rywalem Legii Warszawa w czwartej rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Konferencji Europy będzie FC Midtjylland. Duński klub odrobił stratę z pierwszego spotkania (0:1) i w rewanżu pokonał 5:1 cypryjską Omonię Nikozja.

Austria Wiedeń - Legia Warszawa 3:5 (0:2)

Bramki: dla Legii - Juergen Elitim (39), Marc Gual (45+1-głową), Tomas Pekhart (59), Maciej Rosołek (87), Ernest Muci (100+10); dla Austrii - Andreas Gruber (69), Andreas Gruber (83), Reinhold Ranftl (90+7).

Żółte kartki - Austria: Andreas Gruber, Marvin Martins, Manfred Fischer; Legia: Juergen Elitim, Artur Jędrzejczyk, Bartosz Slisz, Josue.

Czerwona kartka - Austria: Aleksandar Jukic (89).

Sędzia: Istvan Vad (Węgry).

Pierwszy mecz - 2:1 dla Austrii. Awans - Legia.

Austria Wiedeń: Christian Fruechtl - Reinhold Ranftl, Johannes Handl, Marvin Martins, Lucas Galvao - Marvin Potzmann (6. Manuel Polster), James Holland (62. Aleksandar Jukic), Matthias Braunoder (62. Manfred Fischer) - Andreas Gruber, Dominik Fitz, Muharem Huskovic (82. Alexander Schmidt)

Legia Warszawa: Kacper Tobiasz - Artur Jędrzejczyk, Rafał Augustyniak, Yuri Ribeiro - Paweł Wszołek, Bartosz Slisz, Juergen Elitim (74. Jurgen Celhaka), Patryk Kun (90+4 Lindsay Rose) - Josue (Ernest Muci 90+4), Tomas Pekhart, Marc Gual (61. Maciej Rosołek)