Lekkoatletyczne MŚ: Ewa Swoboda szósta w finale. To najwyższa lokata w historii polskiego sprintu kobiet

2023-08-21, 22:00

Ewa Swoboda zajęła szóste miejsce z czasem 10.97. Foto: PAP/Adam Warżawa

Ewa Swoboda zajęła szóste miejsce z czasem 10.97 w finale biegu na 100 m w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie. Zwyciężyła Amerykanka Sha'Carri Richardson, która uzyskała czas 10,65.

W niedzielę Swoboda czasem 10,98 wygrała trzeci bieg eliminacyjny. To jej drugi wynik w karierze, gorszy od rekordu życiowego zaledwie o 0,03 sekundy. Szybsza od Polki w eliminacjach była tylko Amerykanka She'Carri Richardson.

Polka zajęła trzecie miejsce w pierwszym biegu półfinałowym i musiała czekać na wyniki pozostałych serii. Do finału awansowało osiem sprinterek: po dwie najszybsze z każdego biegu i dwie z najlepszymi czasami spoza czołowych dwójek. Brytyjka Dina Asher-Smith również uzyskała czas 11,01, ale wyprzedziła Swobodę o 0,001 s.

Ostatecznie sędziowie postanowili zmienić decyzję i dopuścili Polkę do finału.

W finale zwyciężyła Amerykanka Sha'Carri Richardson, która uzyskała czas 10,65.Na podium stanęły też Jamajki Shericka Jackson (10,72) i Shelly Ann Fraser-Pryce (10,77). Ewa Swoboda zajęła szóste miejsce (10,97).

Ewa Swoboda po finale biegu na 100 m 4:11
+

Richardson ustanowiła rekord MŚ. 10,97 to drugi wynik w karierze Swobody. W Budapeszcie była najszybszą Europejką. Jej rekord życiowy wynosi 10,94.

- Powiedzieli mi, że biegam w finale... Make-up udało mi się poprawić, nie wyglądałam za dobrze. Niesamowite przeżycie. Jeden z najpiękniejszych dni w moim życiu... i najgorszych. Cieszę się bardzo, niesamowite to jest. Miałam cel przybiec ósma, ale nie dałam za wygraną. Pokonałam tego, kogo chciałam pokonać - kto "wygrał" ze mną o jedną tysięczną - przyznała Swoboda w rozmowie z TVP Sport.

W niedzielę, pierwszy medal dla Polski zdobył Wojciech Nowicki, który zajął drugie miejsce w konkursie rzutu młotem.

Wyniki finałów trzeciego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Budapeszcie: