95 lat temu ruszył pierwszy Tour de Pologne. Czesław Lang: historia TdP jest historią Polski

7 września 1928 roku kolarski peleton po raz pierwszy ruszył w Polskę. Historia największej dzisiaj corocznej imprezy sportowej w naszej części Europy zaczęła się w Warszawie. – Wiemy, że musimy patrzeć w przyszłość, bez przerwy rozwijać wyścig, ale pamiętając też o jego bogatej historii, która pisała się razem z historią naszego kraju – mówi dzisiaj dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang.

2023-09-07, 09:30

95 lat temu ruszył pierwszy Tour de Pologne. Czesław Lang: historia TdP jest historią Polski
Na zdjęciu Czesław Lang i Rafał Majka podczas prezentacji drużyn 80. Wyścigu Tour de Pologne . Foto: fot. Szymon Gruchalski/TdP

Czesław Lang: historia Tour de Pologne jest historią Polski

Pierwszy wyścig został zorganizowany przez redakcję „Przeglądu Sportowego” oraz działaczy Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. 7 września 1928 roku w Warszawie w wyścigu, który wtedy nazywał się oficjalnie „I Bieg Kolarski Dookoła Polski” stanęło 71 kolarzy. Peleton ścigał się w dniach 7–16 września, a po ośmiu etapach do mety, także w Warszawie, dojechało 43 zawodników. Wygrał Feliks Więcek 1928. Zorganizowano 8 etapów, a łączna długość trasy wyniosła 1491 km. Rywalizację rozpoczęło 71 kolarzy, zaś ukończyło 43.

– Podejrzewam, że w 1928 roku nikt nie mógł przypuszczać, że zaczyna się tak piękna historia, choć z drugiej strony wyścig od początku miał wspaniałych patronów. Tour de Pologne, wtedy startujący pod nazwą Bieg dookoła Polski, stał się jednak wizytówką naszego kraju. Miał wielkie chwile i przechodził kryzysy. To wszystko składało się na to, że wrastał w historię naszego kraju. Więcej, stał się jej częścią – opowiada obecny dyrektor wyścigu. Co ciekawe, wicemistrz olimpijski z Moskwy sam wygrał nasz narodowy wyścig w 1980 roku. Z kolei trzynaście lat później zaczął odpowiadać za jego organizację.

Czesław Lang: widziałem kolarstwo jako platformę, która daje szansę na promocję nie tylko sportu, ale też kraju oraz firm

– Sam lubię zanurzyć się w archiwach i śledzić jego losy. Historia Tour de Pologne jest historią Polski. Z kryzysami, zakrętami i wyjściem na prostą. W czasach komunizmu był w cieniu Wyścigu Pokoju, który pokochały komunistyczne władze, ale zawsze był ważny. Wiem o tym doskonale, bo pamiętam, jak ważne było dla mnie zwycięstwo w tej imprezie. I tak podchodził do Tour de Pologne każdy kolarz – opowiada Lang, który wprowadził wyścig do elitarnego cyklu UCI World Tour.

– Kiedy trzydzieści lat temu zacząłem odpowiadać za jego organizację, byliśmy na zakręcie. Nie wyścig, a cały kraj. Tuż po zmianie ustroju, z problemami każdej młodej demokracji, ale też z wiarą i nadzieją. Przynajmniej we mnie i ludziach wokół, bo wielu wróżyło nam porażkę. Ludzie nie mieli pieniędzy ani czasu na sport wyczynowy, a od początku chciałem, aby Tour de Pologne był taki, jak wyścigi na Zachodzie, w których startowałem jako kolarz. Dzisiaj wiem, że warto mieć marzenia i samozaparcie. Krok po kroku budowaliśmy markę. Weszliśmy do cyklu UCI World Tour, w którym są tylko najważniejsze wyścigi świata. Jesteśmy jedyną imprezą tej rangi w naszej części Europy, zbieramy nagrody, na starcie oglądamy kolarzy z absolutnie najlepszych drużyn świata i zbieramy bardzo dobre oceny. Widziałem kolarstwo jako platformę, która daje szansę na promocję nie tylko sportu, ale też kraju oraz firm. To wszystko się udaje w naszym wyścigu, a mnie przynosi dumę. Chociaż wiem, że to także odpowiedzialność. Tour de Pologne to wyścig wszystkich Polaków i zawsze o tym pamiętamy. Wiemy, że musimy patrzeć w przyszłość, bez przerwy rozwijać wyścig, ale pamiętając też o jego bogatej historii, która pisała się razem z historią naszego kraju – powiedział dyrektor Tour de Pologne.

REKLAMA

***

Polskie Radio było jedynym radiowym patronem medialnym 80. edycji Tour de Pologne. Na naszych antenach pojawiły się transmisje z wyścigu. W ramach współpracy organizatorów wyścigu i Polskiego Radia powstała również seria podcastów o historii kolarstwa w Polsce, zapraszamy też na stronę PolskieRadio24.pl - jest tam serwis specjalny Tour de Pologne 2023.

Od startu do mety byliśmy obecni w karawanie kolarskiej - obserwowaliśmy kolarzy w peletonie i na premiach lotnych, a także tam, gdzie zawodnicy szykowali się do startu i gdzie odpoczywali.

Na trasie spotykaliśmy mistrzów kolarskich i fanów, lecieliśmy helikopterem, który przekazywał transmisję z wyścigu, sprawdzaliśmy co jedzą kolarze i jak wygląda ich kuchnia, gdzie odpoczywają i jak piorą swoje stroje. Przeżyliśmy z kolarzami oberwanie chmury, było trochę wpadek i śmiesznych sytuacji, a zatem .... przeżyjmy do jeszcze raz i odliczajmy miesiące do kolejnego wyścigu w Polsce.   

Przeżyjmy to jeszcze raz! 80. Tour de Pologne to piękny czas, do którego warto wrócić. Polskie Radio – jedyny radiowy patron medialny wyścigu – przygotowało specjalny film z podsumowaniem i kulisami tegorocznej edycji.  

REKLAMA

80. Wyścig Tour de Pologne wygrał Słoweniec Matej Mohorić z grupy Bahrain - Victorious - CZYTAJ WIĘCEJ 

Co z Tour de Pologne w 2024 roku?

Choć Czesław Lang, dyrektor TdP przyznał, że nie ma jeszcze konkretnej trasy wyścigu, zadeklarował, że termin sportowego święta nie pokryje się z przyszłorocznymi igrzyskami olimpijskimi, które potrwają od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 roku. Igrzyska olimpijskie w Paryżu - czytaj więcej

- Każdy z nas znalazł tu swoje miejsce. Zrobiliśmy wielką pracę z Polskim Radiem - na trasie było od 3 do 4 milionów ludzi. Wielkie narodowe święto! - podsumował Czesław Lang.

REKLAMA

Posłuchaj

Czesław Lang podsumowuje 80. Tour de Pologne w rozmowie z Pawłem Majewskim (PR24) 4:12
+
Dodaj do playlisty

*****

Specjalny samochód Polskiego Radia przemierzał trasę 80. edycji Tour de Pologne. Zawsze na czele peletonu, z bezpieczną przewagą nad kolarzami. 

Kiedy auto musi przyspieszyć? Który etap jest jedynym, na którym samochód Polskiego Radia nie mógł się pojawić? Jakie transparenty wywieszają kibice na trasie? Jak Zbigniew Piątek ocenia trasę Tour de Pologne? O tym wszystkim w naszym material wideo, do którego obejrzenia zachęcamy! 

Samochód Polskiego Radia na trasie Tour de Pologne: "Wszędzie gdzie są kibice, mówimy do nich"

Klasyfikacja Generalna Tour de Pologne 2023

REKLAMA

Klasyfikacja Najlepszy Sprinter Tour de Pologne 2023

Klasyfikacja Najaktywniejszy Zawodnik Tour de Pologne 2023

Klasyfikacja Najlepszy Góral Tour de Pologne 2023

Trasa 80. Tour de Pologne:

1. etap: Poznań - Poznań (183,7 km)
2. etap: Leszno - Karpacz (202,9 km)
3. etap: Wałbrzych - Duszniki-Zdrój (163,3 km)
4. etap: Strzelin - Opole (198,6 km)
5. etap: Pszczyna - Bielsko-Biała (198,8 km)
6. etap: Katowice - Katowice (jazda indywidualna na czas, 16,6 km)
7. etap: Zabrze - Kraków (166,6 km)

<<< WIĘCEJ O TOUR DE POLOGNE 2023 >>>

Czytaj także:
Tour de Pologne 2023

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej