Igrzyska 2036: Radosław Piesiewicz: 6 października złożę list ws. letnich igrzysk olimpijskich w Polsce

- Na Kongresie Europejskich Komitetów Olimpijskich w Stambule, 6 października o godz. 17.00, na ręce prezydenta MKOl Thomasa Bacha złożę list dotyczący aplikacji Polski do letnich igrzysk w roku 2036 - powiedział Radosław Piesiewicz, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

2023-09-28, 12:11

Igrzyska 2036: Radosław Piesiewicz: 6 października złożę list ws. letnich igrzysk olimpijskich w Polsce

W środę Prezydent Andrzej Duda, który bierze udział w Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki 2023 poinformował, że Polska podjęła starania o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku w naszym kraju. Jak dodał, rozwój naszego kraju następuje dynamicznie.

- Jesteśmy przekonani, że do 2036 r. będziemy mieli Centralny Port Komunikacyjny i sieć połączeń drogowych. Pod względem infrastrukturalnym powinniśmy być zatem gotowi do realizacji takiego przedsięwzięcia - podkreślił prezydent.  

- Było to bardzo ważne, przełomowe dla nas sportowe wydarzenie. Podjęliśmy się w związku z tym zorganizowania w tym roku wydarzenia nie tylko w jednej dyscyplinie sportowej, jaką jest piłka nożna, ale szerzej, w różnych dyscyplinach sportowych, czyli Igrzysk Europejskich. One także były wydarzeniem udanym - ocenił prezydent.

- To wszystko skłoniło nas - również wobec zaawansowanych, realizowanych planów inwestycyjnych w naszym kraju - do tego, aby podjąć starania o największe możliwe sportowe wydarzenie, jakie jest na świecie, a mianowicie o letnie igrzyska olimpijskie. Chcę z tego miejsca ogłosić - po konsultacjach, które odbyliśmy z szefostwem polskiego Komitetu Olimpijskiego, z panem ministrem sportu, jego współpracownikami, ze stroną rządową - że jest nasza ambicją i zamiarem, aby rozpocząć starania o Letnie Igrzyska Olimpijskie w naszym kraju w roku 2036 - ogłosił w środę prezydent.

REKLAMA

Igrzyska 2036. Piesiewicz: 6 października o godz. 17.00 złożę list ws. letnich igrzysk olimpijskich w Polsce

- Na Kongresie Europejskich Komitetów Olimpijskich w Stambule, 6 października o godz. 17.00, na ręce prezydenta MKOl Thomasa Bacha złożę list dotyczący aplikacji Polski do letnich igrzysk w roku 2036 - powiedział Radosław Piesiewicz.

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego dodał, że w trakcie godzinnej rozmowy z prezydentem Bachem poruszona zostanie także sprawa uczestnictwa sportowców z Rosji i Białorusi w przyszłorocznych igrzyskach w Paryżu.

Piesiewicz wyjaśnił, że pierwszym krokiem w staraniach o organizację imprezy w roku 2036 jest złożenie oficjalnego dokumentu na ręce prezydenta MKOl Thomasa Bacha, że Polska jest tym zainteresowana. Piesiewicz wyjaśnił, że pismo wymaga podpisu prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. - Ten list jest już przygotowany. Zabieram go do Stambułu - dodał na antenie Polsat News.

Polska po igrzyskach w Paryżu rozpocznie proces przygotowań do IO 2036 

Zostanie m.in. wskazane miasto-organizator. - Przygotowanie aplikacji będzie trwało prawie dwa lata. Wówczas złożymy oficjalny akces do MKOl. Czeka nas lobbing i jeżdżenie po całym świecie, aby dobrze przedstawić naszą kandydaturę i zabiegać o głosy. Miejmy na uwadze, że po Paryżu dwa kolejne igrzyska odbędą się na innych kontynentach (Los Angeles 2028 i Brisbane 2032 - przyp. red.). Idealnie by pasowało, aby w roku 2036 odbyły się w Polsce - zaznaczył Piesiewicz.

Prezes PKOl przyznał, że do organizacji tak wielkiej imprezy brakuje dużej widowiskowo-sportowej hali w Warszawie a także pływalni 50-metrowej z pojemnymi trybunami dla kibiców.

- Poza tym pod względem infrastruktury jesteśmy gotowi, aby Polska z podniesioną głową zorganizowała igrzyska w 2036 roku - podkreślił.

Piesiewicz przyznał, że decydującym czynnikiem, aby sportowcy z Rosji i Białorusi nie wystąpili w Paryżu jest stanowisko organizatora, czyli Francji. Jako przykład skutecznego działania przywołał Igrzyska Europejskie w Krakowie i ogłoszony przez polski rząd zakaz startu dla reprezentantów tych dwóch krajów.

- W najbliższym czasie będę zabiegał o spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Będę go namawiał, aby podjął radykalne kroki i nie dopuścił do igrzysk zawodników z Rosji i Białorusi. Spotkanie jest możliwe, gdyż prezydent francuskiej federacji koszykówki bardzo dobrze zna się z głową państwa. Na pewno do takiego 15-minutowego spotkania dojdzie - zadeklarował.

Prezes PKOl ogłosił też, że planowana jest zmiana strukturalna w finansowaniu polskiego sportu. - Przez PKOl muszą przechodzić środki, które będą trafiały do związków sportowych. Beneficjentami tych środków będą sportowcy, którzy dziś maja po pięć, siedem lat. To oni mają szansę wystąpić na igrzyskach w Polsce i zdobywać miejsca na podium. Zmiana strukturalna spowoduje, że w roku 2036 mamy szanse walczyć o 36 medali - zapowiedział.

W listopadzie PKOl ogłosi nagrody za wywalczone medale w igrzyskach w Paryżu. - Będzie warto być sportowcem. Będzie warto starać się zdobywać medale, abyśmy wszyscy byli z tego dumni - podsumował.

REKLAMA

Igrzyska olimpijskie

Do tej pory oficjalnie pojawiły się trzy kandydatury do organizacji igrzysk 2036 r.: meksykańska (Guadalajara-Meksyk-Monterrey-Tijuana), indonezyjska (Nusantara) i turecka (Stambuł).

Rywalizację o prawo goszczenia największej sportowej imprezy globu rozważają też Egipt (Kair), Korea Płd (Seul), Indie (Ahmedabad), Katar (Dauha), Węgry (Budapeszt), Włochy (Florencja-Bolonia), Dania (Kopenhaga), a z pomysłu wspólnej organizacji - w stulecie igrzysk w Berlinie - nie rezygnują też Niemcy i Izrael.

Posłuchaj

Polska będzie się starać o organizację letnich igrzysk w 2036 roku (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

Najbliższe igrzyska letnie odbędą się w przyszłym roku w Paryżu, a dwie kolejne edycje w Los Angeles (2028) i australijskim Brisbane (2032). Do tej pory Polska tylko raz starała się o prawo przeprowadzenia igrzysk - w 2006 roku zimowa olimpiada mogła gościć w Krakowie i Zakopanem, ale członkowie MKOl w głosowaniu już w pierwszej turze postawili na Turyn.

REKLAMA

Czytaj także:

red/IAR,PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej