El. Euro 2024: zamach w Brukseli, szwedzcy kibice nie żyją. Piłkarze nie wyszli na drugą połowę

2023-10-16, 22:48

Dwóch szwedzkich kibiców zostało zamordowanych na ulicach Brukseli . Foto: PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

W Brukseli przerwano mecz eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy, z udziałem reprezentacji Belgii i Szwecji. Powodem przerwania gry na początku drugiej połowy był zamach terrorystyczny, w wyniku którego zginęło dwóch szwedzkich kibiców.

• Do zamachu doszło około pięć kilometrów od stadionu, na którym odbywał się mecz
  • Według belgijskich mediów, zabójca szwedzkich kibiców miał krzyczeć "Allahu akbar"
  • Reprezentanci Szwecji odmówili wyjścia na drugą połowę spotkania

Dramat przed meczem Belgia - Szwecja

Do dramatu doszło przed meczem w pobliżu Place Sanctelette w dzielnicy Molenbeek, około 5 km od stadionu Króla Baudouina I. Mężczyzna, który zastrzelił dwóch Szwedów, miał podczas ataku krzyczeć "Allahu akbar" - podał portal informacyjny 7sur7.

Zamachowiec zbiegł z miejsca tragedii. Trwają jego poszukiwania. Po pierwszej połowie był remis 1:1. Według szwedzkich mediów, piłkarze Trzech Koron odmówili kontynuowania gry.

Policja potwierdza tożsamość ofiar

Brukselska policja potwierdziła, że dwie osoby zastrzelone w drodze na mecz Belgia - Szwecja to kibice drużyny gości. Potwierdzono obywatelstwo ofiar oraz poinformowano, że byli ubrani w koszulki reprezentacji Szwecji.

Morderca, który umieścił film z ataku w mediach społecznościowych, miał krzyczeć, że była to zemsta za palenie Koranu w Szwecji.

Po ataku terrorystycznym w Brukseli premier Belgii prosi mieszkańców stolicy o zachowanie czujności. Zabójca zastrzelił wieczorem dwie osoby. Szef belgijskiego rządu uczestniczy w naradzie kryzysowej z ministrami spraw wewnętrznych i sprawiedliwości. Biorą w niej także udział przedstawiciele policji, wojska oraz prokuratury. Relacja Beaty Płomeck 0:55
+

Były plany odwołania meczu

Szef d/s bezpieczeństwa w szwedzkiej federacji piłkarskiej SvFF Martin Fredman w rozmowie z dziennikiem ”Aftonbladet” powiedział, że były plany odwołania meczu, lecz zarówno organizatorzy, policja, jak i szwedzcy działacze stwierdzili, że szwedzcy kibice będą bezpieczniejsi na stadionie i nie wiadomo jeszcze jak długo będą tam przebywać.