La Liga: Robert Lewandowski z golem! Przełamanie Polaka, wielka kontrowersja i wygrana Barcelony

2024-02-03, 20:25

Robert Lewandowski znalazł sposób na defensywę Alaves . Foto: PAP/EPA/Adrian Ruiz Hierro

Robert Lewandowski trafił do siatki, a FC Barcelona pokonała na wyjeździe Deportivo Alaves w 23. kolejce hiszpańskiej ekstraklasy. Dla polskiego piłkarza to pierwszy gol w La Lidze od grudnia.

FC Barcelona kiepsko spisywała się w ostatnich tygodniach, co poskutkowało deklaracją trenera Xaviego Hernandeza o odejściu z klubu wraz z końcem sezonu. Powodów do radości nie miał także Robert Lewandowski, który nie zdobył gola w kolejnych sześciu meczach ligowych, a w hiszpańskich mediach zbierał głównie negatywne recenzje.

Robert Lewandowski przełamał ligową niemoc

W sobotę jednak polski napastnik się przełamał i zdobył dziewiątego gola w sezonie La Ligi, a pierwszego od 10 grudnia i meczu z Gironą. Polak trafił do siatki w 22. minucie wyjazdowego meczu z Deportivo Alaves.

Robert Lewandowski otrzymał świetne prostopadłe podanie od Ilkaya Gundogana, świetnie przyjął sobie piłkę i delikatną podcinką pokonał bramkarza gospodarzy Antonio Siverę.

Do przerwy więcej goli już nie padło. FC Barcelona przeważała, jednak Alaves także miało swoje szanse. Aktywny był zwłaszcza napastnik Samu Omorodion, a w 35. minucie bramkarz gości Inaki Pena musiał się wysilić, by obronić strzał głową Jona Guridiego.

Po przerwie było ciekawiej. Alaves odpowiedziało

Więcej bramek kibice zobaczyli po przerwie. Już w 49. minucie goście zdobyli drugiego gola. Tym razem na listę strzelców wpisał się Gundogan, który popisał się ekwilibrystycznym strzałem z woleja po znakomitym podaniu Pedriego.

Jeśli ktoś myślał, że jest "po meczu", piłkarze z Kraju Basków pokazali mu, że się mylił. Zaledwie minutę po bramce Gundogana, Omorodion zdobył gola kontaktowego! Wypożyczony z Atletico Madryt piłkarz pokonał Penę strzałem głową po świetnej wrzutce Alexa Soli z prawej strony.

Podopieczni Luisa Garcii wysłali gościom wyraźny sygnał, że nie mają zamiaru pogodzić się z porażką. Później jednak na Estadio de Mendizorroza dominowali już faworyci.

Gol i czerwona kartka. Dwie twarze Roque

W 59. minucie na boisku pojawił się niedawno pozyskany przez "Dumę Katalonii" Vitor Roque. Młodziutki brazylijski napastnik kilka dni wcześniej zdobył gola na wagę wygranej z Osasuną, a w sobotę już po czterech minutach od wejścia na murawę znowu trafił do bramki!

Po akcji Lamine'a Yamala z Hectorem Fortem, ten drugi zagrał płasko z prawej strony, a Brazylijczyk pewnym strzałem pokonał Siverę.

Vitor Roque zapisał się w protokole sędziowskim nie tylko golem, ale także czerwoną kartką. Najpierw zobaczył żółty kartonik za faul, a w 72. minucie sędzia Juan Martinez Munuera podjął bardzo kontrowersyjną decyzję o wyrzuceniu 18-latka z boiska, gdyż telewizyjne powtórki pokazywały, że Brazylijczyk nie faulował Rafy Martina.

Arbiter jednak nie zmienił zdania, a analizy VAR nie są możliwe przy pokazaniu czerwonej kartki za dwie żółte, więc nowy nabytek "Dumy Katalonii" musiał opuścić boisko po niespełna kwadransie.

Więcej bramek już nie padło, choć wciąż aktualni mistrzowie Hiszpanii mogli wygrać wyżej. W 78. minucie Sivera obronił niełatwe uderzenie Fermina Lopeza. W doliczonym czasie gry gola mogli zdobyć natomiast gospodarze, ale piłka po strzale Soli poszybowała nad bramką.

Kamil Piątkowski wyleciał z boiska

Mniej powodów do radości od "Lewego" ma natomiast Kamil Piątkowski. Wypożyczony na początku stycznia z Salzburga do Granady 23-letni obrońca zobaczył czerwoną kartkę za faul już w 21. minucie meczu u siebie z Las Palmas. Arbiter skorzystał przy tej sytuacji z pomocy VAR.

Mecz zakończył się remisem 1:1. Granada pozostała na przedostatnim, 19. miejscu z dorobkiem 12 punktów. Od poniedziałku piłkarzem tej drużyny jest również sprowadzony z Charlotte FC Kamil Jóźwiak, ale nie było go w kadrze na sobotni mecz.