Liga Europy. West Ham rozbił Freiburg. Czyste konto Łukasza Fabiańskiego

2024-03-14, 20:42

Łukasz Fabiański . Foto: Rex Features/East News

West Ham United z Łukaszem Fabiańskim między słupkami rozbił SC Freiburg 5:0 i zapewnił sobie awans do ćwierćfinału Ligi Europy. Dalej gra także Milan. "Rossoneri" nie dali szans Slavii Praga.

Ekipa Polaka w rewanżu walczyła, by odrobić jednobramkową stratę z Fryburga. To udało się już w dziewiątej minucie, kiedy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego do siatki z bliska trafił Lucas Paqueta. W 33. minucie było już 2:0 dla "Młotów" za sprawą strzału z dystansu Jarroda Bowena.

Po przerwie londyńczycy kontynuowali "ostrzał" bramki Noaha Atubolu - w 53. minucie świetnym uderzeniem popisał się Aaron Cresswell. Ozdobą meczu była jednak bramka Mohammeda Kudusa, który przebiegł z piłką dobre 50 metrów i pewnym strzałem posłał piłkę do siatki.

Awansował też Milan, który ograł Slavię Praga 3:1 "Rossoneri" grali w przewadze od 20. minuty, kiedy z czerwoną kartką z boiska "wyleciał" Tomas Holes. W 33. minucie wynik meczu otworzył Christian Pulisic, a po chwili przewagę Włochów powiększył Ruben Loftus-Cheek. Tuż przed przerwą genialnym strzałem wprost w "okienko" popisał się Rafael Leao. Ostatnie słowo należało jednak do Czechów - wynik na 1:3 ustalił Matej Jurasek.

Awansu z rąk nie wypuścił również Olympique Marsylia, mimo porażki z Villarrealem 1:3. W tej parze niemal wszystko wydawało się jasne po pierwszym spotkaniu, które ekipa ze stolicy Prowansji zwyciężyła aż 4:0, jednak Hiszpanie napędzili stracha rywalom. W 32. minucie do siatki gości trafił Ettienne Capoue, a w 55. Alexander Sorloth. Serca kibiców OM zadrżały w 86. minucie, kiedy do ich bramki trafił Yerson Mosquera i marsylczycy prowadzili w dwumeczu już tylko 4:3. Emocje zakończył w 94. minucie Jonathan Clauss.

Tydzień temu wielkich emocji dostarczyła kibicom rywalizacja Rangers z Benficą, zakończona remisem 2:2. W Glasgow nie padło aż tyle goli, ale również było ciekawie. Po awans sięgnęła Benfica dzięki golowi Rafy Silvy z 67. minuty.

W wieczornej serii meczów Ligi Europy zobaczymy cztery spotkania: Atalanta podejmie Sporting Lizbona, Bayer Leverkusen zagra z Karabachem Agdam, Brighton Jakuba Modera zmierzy się z AS Romą Nicoli Zalewskiego, a Liverpool ugości na Anfield Road Spartę Praga.