Liga Mistrzów. Gol Roberta Lewandowskiego i awans Barcelony. Napoli żegna się z rozgrywkami

FC Barcelona pokonała SSC Napoli 3:1 w rewanżowym spotkaniu 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów i wywalczyła awans do kolejnej rundy, wygrywając 4:2 w dwumeczu. Strzelcem jednego z goli dla "Blaugrany" był Robert Lewandowski.

2024-03-12, 22:00

Robert Lewandowski. Foto: PAP/EPA/Siu Wu

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem Barcelona napisała historię Ligi Mistrzów, stając się pierwszym klubem w historii rozgrywek, który wystawił do gry w fazie pucharowej dwóch graczy poniżej 18. roku życia – 17-letniego Pau Cubarsíego i 16-letniego Lamine’a Yamala.

„Blaugrana” rozpoczęła ze sporym animuszem, próbując odebrać piłkę rywalom już w obrębie ich pola karnego. Podopieczni Francesco Calzony przetrwali jednak pressingowy szturm gospodarzy, którzy po kilku minutach nieco odpuścili.

W dziewiątej minucie na strzał zza pola karnego zdecydował się Fermin Lopez, ale chybił o około metr. Hiszpan miał jeszcze lepszą okazję trzy minuty później po podaniu z głębi pola, ale jego strzał poszybował wysoko nad bramką Mereta.

Powiedzenie „do trzech razy sztuka” sprawdziło się również w przypadku Lopeza – w 15. minucie pomocnik „Dumy Katalonii” wykorzystał płaskie dogranie Raphinhi i wpakował piłkę do siatki.

Dwie minuty później było już 2:0 – po szybkim kontrataku w słupek trafił Raphinha, a do odbitej piłki dopadł Joao Cancelo, który podwyższył prowadzenie gospodarzy.

Mistrzowie Włoch sprawiali wrażenie pozbawionych koncepcji i nieco zrezygnowanych mimo wczesnej fazy meczu. Wystarczył jednak błysk Matteo Politano, który pomknął prawym skrzydłem i celny strzał Amira Rrahmaniego, by „Azzurri” w 30. minucie wrócili do gry.

Po chwili jak struna musiał wyciągnąć się ter Stegen, by wybić na rzut rożny sprytną główkę Giovanniego Di Lorenzo. Na przerwę ze skromnym prowadzeniem zeszła jednak Barca.

Po zmianie stron groźnie zaatakowało Napoli – już w 47. minucie Chwicza Kwaracchelia popisał się groźnym strzałem z dystansu, jednak piłka przeleciała tuż obok słupka. „Blaugrana” odpowiedziała strzałem Raphinhi, ale Brazylijczyk uderzył wprost w Mereta. Skrzydłowy próbował zaskoczyć Belga również z rzutu wolnego, ale golkiper gości ponownie był górą.

W 68. minucie do siatki Napoli trafił Yamal, ale młody Hiszpan był na ewidentnym spalonym, dlatego gol nie został uznany. Gorąco w polu karnym gości ponownie zrobiło się w 74. minucie, kiedy potężnym wolejem popisał się Ilkay Guendogan, ale dobrze dysponowany Meret pewnie odbił piłkę. Po chwili bliski szczęścia ponownie był Yamal, jednak „nie dokręcił” strzału w kierunku dalszego słupka.

Napoli również miało swoje momenty – w 80. minucie po akcji dwóch rezerwowych po centrze Mathiasa Oliveiry główkował Jasper Lindstroem, ale chybił, będąc na czystej pozycji.

Emocje skończyły się w 84. minucie za sprawą… Roberta Lewandowskiego, który wykorzystał świetne podanie Sergiego Roberto i trafił do pustej bramki.

Barcelona - SSC Napoli 3:1 (2:1)

Bramki: dla Barcelony - Fermin Lopez (15), Joao Cancelo (17), Robert Lewandowski (83); dla Napoli - Amir Rrahmani (30).

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia).

Pierwszy mecz - 1:1. Awans: Barcelona.

Składy:

FC Barcelona: Marc-Andre Ter Stegen - Jules Kounde, Ronald Araujo, Pau Cubarsi, Joao Cancelo - Fermin Lopez (60' Sergi Roberto), Andreas Christensen (60' Oriol Romeu), Ilkay Gundogan - Lamine Yamal, Robert Lewandowski, Raphinha (81' Joao Felix).

SSC Napoli: Alex Meret - Giovanni di Lorenzo, Amir Rrahmani, Juan Jesus, Mario Rui (64' Mathias Olivera) - Andre Zambo-Anguissa, Stanislav Lobotka, Hamed Traore (78' Giacomo Raspadori) - Matteo Politano (64' Jesper Lindstroem), Victor Osimhen, Chwicza Kwaracchelia (90+2' Cyril Ngonge).

Wyniki i program 1/8 finału Ligi Mistrzów - wszystkie mecze o godz. 21.00 (* - awans):