El. Euro 2024. Historyczny sukces Gruzinów. Rzuty karne zapewniły awans

2024-03-26, 21:00

Gruzini lepiej wykonywali rzuty karne od Greków . Foto: PAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI

Reprezentacja Gruzji po raz pierwszy w historii awansowała do finałów mistrzostw Europy. We wtorkowym finale baraży w Tbilisi, który sędziował Szymon Marciniak, gospodarze pokonali Grecję po rzutach karnych 4-2. W czasie podstawowym i dogrywce nie padły bramki.

Mecz, który sędziował Szymon Marciniak, toczony był w powolnym tempie i oba zespoły skupiły się na defensywie. Przez 90 minut oddano tylko jeden celny strzał - w pierwszej połowie uderzenie Giorgiego Czakwetadze z rzutu wolnego obronił bramkarz Odysseas Vlachodimos, parując piłkę nad poprzeczką na rzut rożny.

Znacznie ciekawiej było w pierwszej części dogrywki, bo wykazać musieli się obaj bramkarze. Giorgi Mamardaszwili, na co dzień występujący w Valencii, w 100. minucie obronił pierwsze celne uderzenie gości - z dystansu próbował kapitan Tasos Bakasetas, a chwilę później po dośrodkowaniu gracza Liverpoolu Kostasa Tsimikasa w poprzeczkę "główką" trafił Konstantinos Mavropanos z West Ham United.

Gruzini odpowiedzieli jeszcze przed zmianą stron - po dograniu z prawej strony pola karnego z bliska strzelił Zuriko Dawitaszwili, ale Vlachodimos instynktownie odbił piłkę nogą.

Na początku drugiej części dogrywki Kwaracchelia musiał opuścić boisko z powodu urazu. Wyglądało na to, że odczuwał ból pachwiny. Poza tym działo się niewiele i Marciniak zakończył spotkanie po jednej doliczonej minucie.

W konkursie "jedenastek" po jednym zawodniku obu drużyn nie trafiło w bramkę, a o awansie gospodarzy zdecydowała skuteczna interwencja Mamardaszwilego przy strzałach Bakasetasa i Giakoumakisa.

Gruzja będzie jedynym debiutantem w tegorocznym turnieju finałowym ME, który zostanie rozegrany w dniach 14 czerwca - 14 lipca w Niemczech.

Jako ostatni awans na Euro 2024 wywalczyli reprezentanci Polski.