ATP Estoril. Hubert Hurkacz z historycznym awansem do półfinału. Trudna przeprawa Polaka

2024-04-05, 13:00

Hubert Hurkacz awansował do ćwierćfinału turnieju w Estorilu i ma szansę na swój pierwszy półfinał w turnieju ATP rozgrywanym na kortach ziemnych . Foto: PAP/EPA/RODRIGO ANTUNES

Hubert Hurkacz wygrał z Hiszpanem Pablo Llamasem Ruizem 7:6 (7-4), 6:4 w ćwierćfinale turnieju rangi ATP 250 na kortach ziemnych w Estorilu. To jego pierwszy awans do półfinału na kortach ziemnych w karierze.

Hubert Hurkacz jest rozstawiony w portugalskim turnieju z numerem drugim. Polski tenisista, który w rankingu ATP zajmuje dziesiąte miejsce, ma już za sobą pierwszy mecz w Estorilu. Rywalizację rozpoczął od 2. rundy.

W czwartek Hubert Hurkacz nie bez kłopotów ograł Brytyjczyka polskiego pochodzenia Jana Choinskiego 7:6 (7-5), 6:4. Mecz trwał godzinę i 49 minut.

Jeszcze tego samego dnia Polak poznał swojego ćwierćfinałowego rywala. Będzie nim Hiszpan Pablo Llamas Ruiz, który pokonał swojego rodaka Davida Jordę Sanchisa 7:6 (7-2), 6:4.

27-letni wrocławianin był zdecydowanym faworytem starcia z o sześć lat młodszym przeciwnikiem. Llamas Ruiz zajmuje bowiem dopiero 152. miejsce w światowym rankingu.

W pierwszym secie obaj zawodnicy szli łeb w łeb. Ani Hiszpan, ani Polak nie oddali swojego serwisu i przy stanie 6:6 o losach partii musiał zadecydować tie-break. Tam nerwy na wodzy utrzymał Polak, choć również nie było łatwo - przy przewadze 5:2 Hurkacz stracił dwie piłki, ale końcówka należała do niego, dlatego zwyciężył 7:4.

Druga odsłona miała identyczny przebieg aż do dziewiątego gema, w którym "Hubi" zdołał przełamać Ruiza. Później utrzymał swoje podanie i wygrał 6:4.

Polak po raz pierwszy w karierze zagra w półfinale turnieju ATP na kortach ziemnych. Tam jego rywalem będzie Chilijczyk Cristian Garin lub Portugalczyk Nuno Borges.

Hubert Hurkacz - Pablo Llamas Ruiz 7:6 (7-4), 6:4