Liga Narodów. Biało-Czerwoni mają o co grać. Dobre wyniki pomogą w walce o mundial

Dobre wyniki w piłkarskiej Lidze Narodów, której czwarta edycja ruszy w czwartek, mogą pomóc w uzyskaniu awansu do mistrzostw świata w 2026 roku, bowiem na podstawie osiągnąć w tych rozgrywkach cztery drużyny dostaną się do baraży o mundial.

2024-09-04, 14:00

Liga Narodów. Biało-Czerwoni mają o co grać. Dobre wyniki pomogą w walce o mundial
Reprezentacja Polski ma o co grać w Lidze Narodów. Foto: PAP/Leszek Szymański

W czwartek rozpocznie się 4. edycja Ligi Narodów. Wezmą w niej udział 54 ekipy, które zostały podzielone zarówno na dywizje, jak i grupy.

Biało-Czerwoni w najsilniejszej dywizji

Najsilniejsza jest Dywizja A, w której rywalizować będą także polscy piłkarze. Z 16 zespołów po fazie grupowej osiem awansuje do ćwierćfinałów, a następnie cztery do turnieju finałowego, cztery walczyć będą w barażach o utrzymanie w elicie, a cztery najsłabsze w poszczególnych grupach spadną na niższy poziom. Podobnie zasady obowiązywać będą także w niższych dywizjach.

Rozstrzygnięcia końcowe w LN będą mieć przełożenie na kwalifikacje MŚ 2026, których losowanie odbędzie się w grudniu, a mecze rozgrywane będą wiosną i jesienią 2025 roku.

Liga Narodów może pomóc w awansie na mundial

Europie na najbliższym mundialu przypadnie 16 miejsc. 12 z nich zajmą zwycięzcy poszczególnych grup eliminacyjnych. O pozostałe cztery aż 16 drużyn powalczy w barażach - trafi do nich 12 zespołów z drugich miejsc w poszczególnych grupach kwalifikacji oraz... cztery najlepsze ekipy z klasyfikacji końcowej Ligi Narodów, które nie znajdą się wśród "24" najlepszej w eliminacjach.

16 drużyn uczestniczących w barażach zostanie podzielonych na cztery tzw. ścieżki. W nich rozegrane zostaną półfinały, a następnie finały, które wyłonią ostatnich czterech uczestników MŚ ze strefy UEFA.

Podopieczni Probierza już raz skorzystali

Biało-Czerwonym Liga Narodów i rezultaty, jakie w niej osiągnęli, już raz przyszły w sukurs. Po nieudanych kwalifikacjach grupowych do Euro 2024, gdy zajęli trzecie miejsce, za Czechami i Albanią, dostali drugą szansę w barażach właśnie dzięki temu, że w poprzedniej edycji LN utrzymali się najwyższej dywizji.

W marcu tego roku kadra pod wodzą Michała Probierza najpierw pokonała Estonię 5:1, a następnie w decydującym spotkaniu Walię w Cardiff w rzutach karnych 5-4 (po dogrywce było 0:0) i uzyskała prawo występu w turnieju w Niemczech, który zakończyła po fazie grupowej.

Polscy piłkarze udział w Lidze Narodów rozpoczną w czwartek meczem w Glasgow ze Szkotami. Trzy dni później w Osijeku zmierzą się z Chorwatami. Poza tym ich rywalem w grupie A1 będą jeszcze Portugalczycy.

Skład reprezentacji Polski na mecze ze Szkocją i Chorwacją:

Bramkarze: Marcin Bułka (Nice), Bartłomiej Drągowski (Panathinaikos Ateny), Bartosz Mrozek (Lech Poznań), Łukasz Skorupski (Bologna FC)

Obrońcy: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua), Paweł Dawidowicz (Hellas Werona), Jakub Kiwior (Arsenal), Kamil Piątkowski (FC Salzburg), Tymoteusz Puchacz (Holstein Kilonia), Sebastian Walukiewicz (Empoli), Mateusz Wieteska (Cagliari)

Pomocnicy: Mateusz Bogusz (Los Angeles FC), Przemysław Frankowski (RC Lens), Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg), Mateusz Kowalczyk (GKS Katowice), Jakub Moder (Brighton & Hove Albion), Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad), Bartosz Slisz (Atlanta United), Sebastian Szymański (Fenerbahce Stambuł), Kacper Urbański (Bologna), Nicola Zalewski (AS Roma), Piotr Zieliński (Inter Mediolan)

Napastnicy: Adam Buksa (Midtjylland), Robert Lewandowski (FC Barcelona), Krzysztof Piątek (Istambuł Basaksehir), Karol Świderski (Charlotte FC)

Czytaj także:

/empe, PAP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej