W tym rejonie zginęła Krystyna Palmowska. "Zastanawiający jest zamęt w komunikacie"
Przybylińska Przełęcz Wyżnia - to w tym rejonie wydarzył się wypadek, w którym śmierć poniosła Krystyna Palmowska, jedna z najwybitniejszych postaci polskiego alpinizmu. Wspinała się w Himalajach i Karakorum, zdobyła m.in. Broad Peak, Nanga Parbat i Rakaposhi. Zginęła w niedzielę w wyniku upadku.
2025-06-17, 08:00
- Urodzona w 1948 r. Krystyna Palmowska to zdobywczyni dwóch ośmiotysięczników
- W 1983 roku została pierwszą kobietą, która zdobyła Broad Peak, a dwa lata później wraz z Anną Czerwińską i Wandą Rutkiewicz była uczestniczką pierwszego udanego wejścia na Nanga Parbat w zespole złożonym wyłącznie z kobiet
76-letnia Krystyna Palmowska zginęła w niedzielę w wyniku upadku ze skalnego terenu w rejonie Doliny Piarżystej pod Koprowym Szczytem – poinformowało w poniedziałek słowackie Horská Záchranná Služba (HZS).
"16 czerwca 2025 r. kontynuowano poszukiwania 76-letniej polskiej turystki w rejonie Piargovej Dolinki pod szczytem Kôprovský w Tatrach Wysokich, której upadek zgłosili polscy koledzy z TOPR poprzedniego dnia wieczorem. Ponieważ 15 czerwca 2025 r. nie udało się zlokalizować kobiety za pomocą techniki lotniczej, poszukiwania kontynuowano dzisiaj. Na miejsce wysłano 6 profesjonalnych ratowników górskich z trzema psami, drona i dwóch ratowników górskich-ochotników. Naziemny zespół poszukiwawczy odkrył ciało poszukiwanej polskiej turystki w jednym z wąwozów, niestety bez oznak życia. Odniosła obrażenia uniemożliwiające życie, spadając przez skalisty teren, prawdopodobnie z rejonu Vyšné pribylinské sedlo. Po uratowaniu z trudno dostępnego terenu szczątki przetransportowano śmigłowcem szwadronu słowackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i przekazano członkom słowackiej policji" - napisała w komunikacie HZS.
"Zginęła Krystyna Palmowska – wybitna taterniczka i alpinistka. Do zobaczenia Krysiu...” – napisał Polski Związek Alpinizmu na swoim profilu społecznościowym, zamieszczając czarno-białe zdjęcie legendarnej wspinaczki.
Z kolei Fundacja Kukuczki pożegnała ją słowami: „Odeszła Krystyna Palmowska. Będzie nam Cię Krysiu brakowało…”.
REKLAMA
Adam Bielecki, przedstawiciel młodszego pokolenia himalaistów, pierwszy zimowy zdobywca Gaszerbruma I i Broad Peaka napisał. "Ale jak to ..."
Nieścisłości o miejscu wypadku
Przybylińska Przełęcz Wyżnia - to w tym rejonie wydarzył się wypadek, w którym śmierć poniosła Krystyna Palmowska.
"Jeśli Krystyna Palmowska spadła z rejonu Przybylińskiej Przełeczy Wyżniej to na pewno nie jest to rejon Piarżystej Doliny a Dolina Ciemnosmreczyńska – to istotna kwestia - czytamy we wpise na profilu Górskie mapy na Facebooku.
REKLAMA
"Na wizualizacji zaznaczony został żleb opadający z Wyżniej Przybylińskiej Przełęczy w kierunku Wyżniego Ciemnosmreczyńskiego Stawu w Dolinie Ciemnosmreczyńskiej. Z całą pewnością nie jest to Piarżysta Dolina, która znajduje się kilkaset metrów wyżej, patrząc w kierunku Piarżystych Czub" - brzmi ciąg dalszy wpisu.
Jak informują autorzy pobrany został także obraz satelitarny z dnia 15.05.2025 (Niedziela) z Satelity Sentinel.
"Zastanawiający jest zamęt w komunikacie HZS (Horská Záchranná Služba - przyp. red.) - nie podający precyzyjnych lokalizacji znalezienia ciała, oraz nad wyraz mylący i mogący wprowadzać w błąd - brzmi ciąg dalszy wpisu na profilu.
REKLAMA
Krystyna Palmowska - wybitna i skromna
Była jedną z najbardziej zasłużonych postaci polskiego alpinizmu. Taternictwo uprawiała głównie w kobiecych zespołach, od 1969 r. regularnie z Anną Czerwińską. W Tatrach dokonywały wspólnie przejść najtrudniejszych ścian – m.in. Kazalnicy Mięguszowieckiej i Małego Młynarza – także zimą. W Alpach wspinały się m.in. północną ścianą Matterhornu, dokonując drugiego kobiecego przejścia tej drogi.
Od połowy lat 70. Palmowska uczestniczyła w wielu polskich i międzynarodowych wyprawach w Himalaje i Karakorum.
Do jej największych osiągnięć należą:
- 1975: Gasherbrum II (8035 m)
- 1977: Matterhorn North Face – drugie wejście wyłącznie przez kobiety
- 1978: Matterhorn North Face – pierwsze zimowe wejście wyłącznie przez kobiety
- 1979: pierwsze kobiece wejście na Rakaposhi
- 1983: wejście w stylu alpejskim na Broad Peak
- 1985: zdobycie Nanga Parbat w towarzystwie Anny Czerwińskiej i Wandy Rutkiewicz
- 1986: K2 Magic Line – osiągnięcie 8200 m.
- Z Czerwińską tworzyły jeden z najmocniejszych kobiecych zespołów wspinaczkowych na świecie
Palmowska była również autorką książki pt. „Zaklęty w górski kamień” – osobistej opowieści o wspinaczce, przyjaźni i pasji do gór. Publikacja wydana w 2003 r. to zapis wyczynów alpinistycznych, ale także refleksyjna kronika kobiecej obecności w ekstremalnym świecie himalaizmu. W książce Palmowska opisała m.in. kulisy swoich wypraw, sylwetki towarzyszek liny i własne zmagania – nie tylko z górami, ale też z barierami społecznymi, jakie musiały pokonywać kobiety w męskim świecie alpinizmu.
„Książka oddaje hołd ludziom, którzy zginęli, realizując swoją pasję i podążając za marzeniami o zdobywaniu najwyższych szczytów, ale jednocześnie stanowi przestrogę dla kolejnych śmiałków, wskazując, jak często drobne pomyłki, niedopatrzenia czy błędy wynikające z rutyny mogą doprowadzić do tragicznych skutków” – czytamy w recenzji Tatrzańskiego Parku Narodowego.
- Zaginął na Mount Evereście 100 lat temu, teraz odnaleziono jego... stopę. To może być klucz do tajemnicy góry
- Ryszard Pawłowski ostatni wspinał się z Jerzym Kukuczką. "Jurek spadł, ja schodziłem. Myśleli, że to Kukuczka wraca"
- Zawiódł spadochron. Carlos Suarez zginął na planie filmowym
- Tragedia na Pena Vieja. Jeden z alpinistów pociągnął drugiego w dół
Źródło: PolskieRadio24.pl/ah
REKLAMA
REKLAMA